Nba Top Shot Nft’lerine Yeni Başlayanlar Için Rehber

NBA Top Shot, basketbol hayranlarının NBA temalı dijital koleksiyon ürünleri satın almalarını, satmalarını ve takas etmelerini sağlayan, takas edilemez bir jeton (NFT) pazarıdır.

Bu koleksiyon öğeleri, nadirlik derecelerine göre mevcut olan NBA video klipleri ve dijital sanatın NFT’leri olan “Anlar”dır. Başka bir deyişle, kullanıcılar şu özelliklerden herhangi birini içeren NFT’leri alıp satabilir: uygunluklarına bağlı olarak Luka Dončić’ten Lebron James’ten bir smaç için kazanan bir üç sayı.

Bir NBA En İyi Şut Anı listeleme örneği. Kaynak: Resmi Web Sitesi

Konsept, taraftarların daha sonra daha yüksek bir fiyata toplamak veya satmak amacıyla takımlarla ilişkili en nadir öğeleri almaya çalıştıkları geleneksel spor koleksiyonlarına benzer. NFT’ler söz konusu olduğunda, bu koleksiyon öğeleri dijitaldir – bir blok zincirinde bulunan ve teorik olarak kopyalanamayan benzersiz kriptografik belirteçler.

NBA Top Shot nasıl çalışır?

NBA Top Shot, NBA, NBA Players Association ve Dapper Labs tarafından resmi olarak lisanslanmıştır. Pazar, Dapper Labs’ın “yeni nesil oyunları, uygulamaları ve dijital varlıkları” desteklemek için geliştirici dostu bir defter olarak oluşturduğu FLOW blok zinciri üzerinde çalışır.

Yukarıda açıklandığı gibi, NBA Top Shot platformu ticaret kartları gibi çalışır. NBA’in makaralarını ve dijital sanatı Dapper Labs’a lisanslaması ile başlar. Buna karşılık Dapper Labs, görüntüleri NFT’ler olarak Anlar oluşturmak için kullanıyor.

Her Anın kendisine iliştirilmiş, orijinalliğini garanti eden ve nadirliğini gösteren benzersiz bir seri numarası vardır. Ek olarak, Dapper Labs ekibi, kıtlığı sağlamak için yalnızca sınırlı sayıda NFT oluşturur. Sonuç olarak, yaygın olarak bulunabilen Anlar, değer açısından daha nadir olanlardan daha ucuzdur. NBA Top Shot web sitesi şunu açıklıyor:

Bir NFT, kopyası veya ikamesi olmayan benzersiz bir dijital varlığı temsil eden türünün tek örneği, misli olmayan, kriptografik bir belirteçtir. Her bir NFT bir şekilde kendine özgü ve benzersiz olduğundan, bir NFT başka bir NFT ile değiştirilemez. NFT bir takas aracı değildir ve dönüştürülebilir sanal para birimi değildir.

Her an blok zinciri tarafından güvence altına alınır, yani Anınız Eşsizdir ve NBA ve NBPA tarafından Lisanslanmıştır.

Anlar, geleneksel spor kartlarının bir paket halinde gelmesine benzer şekilde “Paketlerin” bir parçası olarak gelir. Buna karşılık paketler, NBA sezonuyla eş zamanlı olarak başlatılan sözde “Serinin” bir parçasıdır. Böylece hayranlar, sezonun en iyi anlarını içeren yeni NFT anları paketleri toplayabilir.

Ek olarak hayranlar, uygunluk durumuna bağlı olarak geçmişten Anlar toplayabilir. Örneğin, Magic Johnson’ın 16 Mayıs 1980 tarihli smaçını alabilirler.

NBA Paketleri ve Anları

NBA En İyi Şut Anlarını toplamak kolay bir iş değildir. Her bir NFT’nin kullanılabilirliği, geldiği setin veya Paketin türüne bağlı olduğundan, genellikle kullanıcılar bir satın alma işlemine başladıklarında hangi Anları alacaklarını bilmezler.

NBA Top Shot’ta dört tür An bulunur: Sıradan, Hayranlık, Nadir ve Efsanevi. Nihai olarak adlandırılan beşinci bir kategori de vardır, ancak bu Ana yalnızca açık artırma yoluyla ulaşılabilir. Her neyse, diğer dört kategori şu şekilde çalışır:

  • Efsanevi Anlar: mevcut toplam Anların %0,09’unu oluşturur, bu da onları son derece nadir ve elde edilmesi zor hale getirir. Doğal olarak Efsanevi Anlar, muadillerinin çoğundan daha pahalıdır.
  • Nadir Anlar: toplam Anların %1,6’sını oluşturur ve tipik olarak NBA efsanelerinin tarihsel oyunlarını içerir.
  • Fandom Anları: Dapper Labs bunları belirli olaylarla ilişkili özel deneyimlere dayalı olarak oluşturduğundan, kullanılabilirlik sabit değildir. Örneğin firma, Anları yalnızca arenada bulunan kullanıcılara gerçek zamanlı olarak sunabilir.
  • Ortak Anlar: toplam Anların %95,8’ini oluşturur, bu da diğer kategorilere göre kolayca bulunabildikleri ve daha ucuz oldukları anlamına gelir.
NBA’in Anları, nadirliklerine göre kategorize edildi. Kaynak: Resmi Web Sitesi

Dapper Labs, en iyi anları Paketler halinde gruplandırır ve bunları Setler olarak sunar. Bu Setler iki farklı kategoride gelir: Temel ve Temel Olmayan. İşte nasıl çalıştıkları:

  • Baza Setleri: Bu paketler Yaygın nadirlik kategorisine girer ve Seri ve sürüm sırasına göre yayınlanır, yani Seri 1’de 12 sürüm bulunur. Üç temel Anı içerirler ve NBA Top Shot koleksiyonlarına yeni başlayan kullanıcılar için idealdirler.
  • Baz Olmayan Setler: Temel Setlerden farklı olarak, Temel Olmayan Setler varyasyonlarla gelir ve Nadir veya Efsanevi Bir Ana ek olarak en az bir Ortak An içerir. Bu, setleri daha pahalı hale getirir.
NBA En İyi Şut Setlerinin İllüstrasyonu. Kaynak: Resmi Web Sitesi

NBA En İyi Şut Mücadeleleri ve Görevleri

Meydan Okumalar ve Görevler, NBA En İyi Şut kullanıcılarının Anları alabilecekleri, ancak ödül olarak satış olarak değil, paralel bir yol olarak hizmet eder.

İlgili: DeFi, NFT, blockchain oyunları: DappRadar’ın 2022 incelemesinden önemli çıkarımlar

Örneğin, Zorluklar belirli bir zaman diliminde belirli bir görevi yerine getiren kullanıcılara ödüller verin. Ayrıntılı olarak, NBA Top Shot, belirli saatlerde veya günlerde belirli sayıda An toplamak için direktiflerle bir meydan okuma başlatabilir. Mücadeleyi tamamlayan kullanıcılar yeni basılmış bir Anı alırlar.

Benzer şekilde, Görevler görevlerin çöpçü avı gibi olması dışında, kullanıcılara belirli özelliklere sahip Anlar için bir sergi bulup inşa etmelerinin söylendiği görevler dışında, kullanıcılara görevleri tamamlamaları için ödüller sunar. Sonuç olarak, Görevler Meydan Okumalardan daha zor görünür ve bu nedenle daha büyük ödüller getirir.

Uyarı kelimesi

NBA Top Shot’a olan talep 2021’de patladı ve satış hacmi Şubat ayında 80.820’den fazla tekil alıcıdan yaklaşık 224 milyon dolarlık bir satış hacmine ulaştı. Kasım 2022 itibariyle, satış hacmi yaklaşık 10.000 tekil alıcıdan yaklaşık 2 milyon dolara düştü.

Tarih boyunca NBA Top Shot satış hacmi. Kaynak: CryptoSlam

Talepteki düşüş, Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks dahil olmak üzere birçok önde gelen projenin daha düşük talebe tanık olmasıyla NFT alanındaki benzer düşüşlerle aynı çizgide geldi. Sonuç olarak, bazı analistler NFT pazarını bir balon olarak nitelendirerek tamamen çöpe attılar.

Sonuç olarak, NBA Top Shot alanına Anlar hakkında spekülasyon yapmak riskli bir teklif olmaya devam ediyor ve potansiyel koleksiyonerler asla kaybetmeyi göze alabileceklerinden daha fazla para yatırmamalıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Yorum yapın