NASA, Ay’a İkinci Kez İniş Sözleşmesi İçin Jeff Bezos’un Mavi Kökeni’ni Seçti – apk haber

Elon Musk’ın SpaceX’ine astronotları Ay’ın yüzeyine taşıma sözleşmesini verdikten iki yıl sonra NASA, Cuma günü ikinci bir Ay iniş aracı inşa etmek için milyarder Jeff Bezos tarafından kurulan rakip bir uzay şirketi olan Blue Origin’i seçtiğini duyurdu.

Blue Origin’in iniş aracı, şu anda 2029’da gerçekleşmesi planlanan Artemis 5 görevi için seçildi. Şirketin öncelikle Ay’a mürettebat olmadan güvenli bir şekilde inebileceğini göstermesi gerekecek.

Amazon’un kurucusu ve eski CEO’su Bezos, Twitter’da “@NASA ile astronotları Ay’a indirmek için bu yolculukta olmaktan onur duyduğunu ve bu kez kalmaktan onur duyduğunu” söyledi.

Sözleşmenin tutarı 3,4 milyar dolardır, ancak Blue Origin’de ay taşımacılığından sorumlu başkan yardımcısı John Couluris, bir basın toplantısında şirketin kendisinin bu miktarın “çok kuzeyinde” aracı geliştirmek için katkıda bulunacağını söyledi.

Artemis programı, NASA’nın 50 yıldan uzun bir süre sonra Ay’a dönüşünü işaret ediyor ve her biri artan karmaşıklığa sahip birkaç görevden oluşuyor.

2021’de ABD ajansı, serideki gerçek astronotların ay yüzeyine ayak basmasını sağlayan ilk görev olan Artemis 3’e iniş yapmak için SpaceX’i seçti.

Sözleşme 2,9 milyar dolar değerindeydi, ancak SpaceX bu miktarı kendi finansmanıyla destekliyor.

Blue Origin ayrıca ilk sözleşme için yarıştı ve SpaceX tek iniş sağlayıcısı olarak seçildiğinde NASA’ya karşı başarısız bir dava açtı.

Uzay ajansı başlangıçta, birinin başarısız olma olasılığına karşı korunmak için yaygın olarak kullanılan bir uygulama olan iki sözleşme teklif etmeyi planlamıştı, ancak bunun bütçe endişeleri nedeniyle kısıtlandığını söyledi.

NASA, 2022’de Artemis 4 görevi için de SpaceX iniş aracını seçti, ancak aynı zamanda programın geri kalanı için diğer şirketlerden başvuru talep etti.

“Daha fazla rekabet istiyoruz. NASA patronu Bill Nelson Cuma günü “İki iniş aracı istiyoruz” dedi. “Bu, güvenilirliğiniz olduğu anlamına gelir. Yedekleriniz var.”

Blue Origin’in Blue Moon adlı iniş aracı, Lockheed Martin, Draper, Boeing, Astrobotic ve Honeybee Robotics dahil olmak üzere birkaç ortak şirketle geliştiriliyor.

(Bu haber News18 ekibi tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden (AFP) yayınlanmıştır)

Yorum yapın