Musk, ‘Doxxing’ Nedeniyle Yasaklanan Gazetecilerin Twitter Hesaplarını Geri Yükledi – apk haber

Twitter CEO’su Elon Musk, platformda bir anket yaptıktan sonra mikro blog sitesindeki bazı gazetecilerin askıya alınmasını kaldırmaya başladı.

Twitter anketi iki seçenek içeriyordu: “Şimdi” veya “7 Gün İçinde”.

İki seçenekten “Şimdi”, yanıtların yüzde 59’unu alırken, “7 gün içinde” yüzde 41 aldı.

Ankete yaklaşık 3,7 milyon kullanıcı yanıt verdi.

“Halk konuştu. Musk, “Konumumu ifşa eden hesapların askıya alınmaları şimdi kaldırılacak” diye tweet attı.

Doxxing (doxing olarak da yazılır), birinin kişisel bilgilerini çevrimiçi olarak ifşa etme eylemidir. Birinin gerçek adını, adresini, işini veya diğer tanımlayıcı verilerini herkese açık bir şekilde ifşa etmek anlamına gelen bir çevrimiçi taciz biçimidir.

Şu anda CNN’den Donie O’Sullivan, The New York Times’tan Ryan Mac, Mashable’dan Matt Binder ve The Washington Post’tan Drew Harwell’in hesapları platformda görünüyor.

Twitter CEO’su Perşembe günü, CNN’den Donie O’Sullivan ve The Washington Post’tan Drew Harwell de dahil olmak üzere mikro blog platformundaki birkaç önde gelen gazetecinin hesaplarını “tam gerçek zamanlı konumunu” aktardıkları için askıya aldı.

Musk daha önce herhangi birinin gerçek zamanlı konum bilgisini ifşa eden herhangi bir hesabın, fiziksel bir güvenlik ihlali olduğu için askıya alınacağını söylemişti.

Ayrıca Twitter CEO’su, yarım düzineden fazla gazetecinin mikro blog platformundaki hesaplarını askıya aldıktan sonra da kararını savundu.

Muhabirleri açığa alma kararını savunan Musk, “Herkese aynı şekilde davranılacak. Sırf gazeteci olduğunuz için özel değiller” diyor BuzzFeed.News.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın