Mumbaikars Daha Yüksek Ev Kiralama Için Nasıl Bütçe Yapıyor?

Banka, 23, öder Kira olarak 50.000 ve Covid-19 ikinci dalgasından kısa süre sonra oldukça iyi bir anlaşma yaptığını söylüyor. “Binadaki benzer daireler artık şarj oluyor. 60 bin kira” dedi.

Mumbai'nin kiralama sorunları

Tam Resmi Görüntüle

Mumbai’nin kiralama sorunları

banka gibi (grafiğe bakınız), Mumbai sakinlerinin çoğu için kiralama oldukça pazarlık içerir: evin konumu ve büyüklüğü, işyerine yakınlık, temel ihtiyaçlara ve kamu hizmetlerine erişim kolaylığı ve hatta bina inşaatının kalitesi. Tüm bu faktörleri bütçelerine sığdırmak çok zorken, daha yüksek bir kira kişinin başka yerlerde harcama kapasitesini de düşürebilir.

Abhishek Srivastava örneğini ele alalım (resmi görmek), yaklaşık bir yıl önce eşi ve iki çocuğuyla birlikte Mumbai’ye taşınan. için yer açmak için Buraya 40.000 kira ödediği için Srivastava, ailenin haftalık gezilerini büyük ölçüde azaltmak zorunda kaldı. “Mumbai’ye taşındıktan sonra yaşam tarzı harcamalarımızı toplam maaşımızın %25-30’undan yaklaşık %5’e düşürdük. Çocukların eğitimi, yatırımlar vb. gibi diğer harcamalar kritik öneme sahip” dedi Shrivastava.

Shrivastava’da olduğu gibi, yüksek kira sıkıntısı Mumbai dışındaki metro şehirlerde yaşayanlar tarafından daha çok hissediliyor. Noida’da (Ulusal Başkent Bölgesi’nde veya NCR’de) bir 3-BHK sahibidir ve şu anda Mumbai’nin merkezindeki büyük bir banliyö olan Chembur’da kiraladığı dairenin neredeyse üç katı büyüklüğündedir. Bankacılık, Finansal Hizmetler ve Sigortacılık (BFSI) sektöründe satış fonksiyonunda çalışan Shrivastava, “Ev kredimin EMI’si burada ödediğim kiradan daha az” dedi.

Kira, Srivastava ve karısının toplam maaşının yaklaşık %25’ini alıyor, yine de dairelerinde özellikle sevdiği bir şey yok – hoşlarına göre küçük, tesisat eski ve inşaat kötü. “Çocuklarımız çok küçük olduğu ve herhangi bir acil durumda birimiz eve hızla ulaşabileceğimiz için, esas olarak ofise daha yakın bir yere odaklandık.”

Gelirlerinde bir artış olursa tekrar yer değiştirecekler mi? Hayır. “Değiştirme ayrıca bir aylık kiraya eşit ek komisyonculuk maliyetlerini ve ‘paketleme ve taşıma’ ücretlerini içerir. Bir süre daha burada yaşamaya devam edeceğiz” dedi Shrivastava.

Mumbai’deki kiralar ile diğer metropol şehirlerdeki kiralar arasındaki fark çok büyük – her yerde %40-100 aralığında. Örneğin, Delhi’deki lüks bir yerleşim bölgesinde bulunan eşyasız bir 2-BHK dairesi şu fiyatlara kiralanabilir: 30.000-40.000, oysa Mumbai’deki benzer bir bölgede başlayacak 50.000 ve hatta 1 lakh. Özel sektör işlerinin merkezi olan Gurgaon ve Noida da dahil olmak üzere NCR’de kiralar, Delhi’ye kıyasla %15-30 daha ucuz. Sektör raporlarına göre, Mumbai’de sunulan maaşlar ile Bangalore veya Delhi gibi diğer metropollerde, orada yaşamanın daha yüksek maliyetine rağmen benzer iş rolleri için somut bir fark yok.

Shivank Sharma 32, bunu çok iyi biliyor. Şarma (grafiğe bakınız) öder Andheri Doğu’daki 2-BHK artı çalışma odası dairesi için 70.000 ve buna benzer bir dairenin Gurgaon’da %40 daha ucuz olacağını söyledi. Doğrudan tüketiciye giden bir şirketin başkan yardımcısı olan Sharma, “Gurgaon’dan Mumbai’ye taşındığımda kiram iki kat arttı ancak gelirim yalnızca %9 arttı” dedi.

Ne kadarı çok fazla?

Genel bir kural olarak, finansal planlayıcılar, kira giderlerinin kişinin gelirinin %20-25’inden fazla olmaması gerektiğini önermektedir. “Harcamalar, tasarruflar ve ev kredisi EMI’sine yönelik üçte bir formülü öneriyorum. Kiralarken, EMI’ye yönelik üçte bir kısım kira ile değiştirilemez, çünkü bu durumda kendi evinizi almak için peşinat için bir külliyat kuramazsınız. Yani %33’lük kısım kira için %20’ye bölünüp kalan kısım peşinat için biriktirilmelidir. Plan Rupee Investment Services’in kurucusu Amol Joshi, “Ev almak istemeyen biri, kira bileşenini %33-35’e kadar artırabilir” dedi.

Kiracıların çoğu, nane %20 sınırı içinde olmasına rağmen kiranın yüksek olduğunu düşündüklerini söyledi.

Bazıları için bunun nedeni paranın karşılığını vermemesi, diğerleri ise yüksek kiranın diğer hizmetlerin maliyeti üzerinde dalgalanma etkisi yarattığını ve bunun da şehirde yaşamanın genel maliyetini yükselttiğini söylüyor.

Kiranın kendisinin ve eşi Abhilasha Singh’in toplam gelirinin %15’ini oluşturduğu Sharma, Mumbai’de daha yüksek yaşam maliyetinin sadece kirayla sınırlı olmadığını söylüyor. Daha önce yaşadığı Gurgaon’a kıyasla Bombay’daki hizmetçilere ve diğer hizmet sağlayıcılara ve ayrıca işe gidip gelmek için daha fazla ödeme yapıyor. “Daha yüksek kiralar onların (işçilerin) yaşam tarzlarını da etkiliyor, bu yüzden kendilerini geçindirmek için daha fazla ücret alıyorlar. Ayrıca, uygun fiyatlı konaklama bulmaya çalışırken, lokasyondan da ödün verdik. Bu nedenle, Bandra’ya veya daha iyi restoran ve kafelere sahip diğer yerlere seyahat etmek istediğimizde, ek yakıt maliyetine katlanmak zorundayız” dedi.

Pramod Dwivedi (grafiğe bakınız)Yakın zamanda Chandivali’den Powai’ye taşınan , benzer bir deneyimi paylaşıyor. “Şu anda yaşadığım yerde bu tür hizmetlerin maliyeti daha yüksek çünkü bu bölgede yaşayan insanların gelirlerinin daha yüksek olduğu varsayımı var. Dwivedi, daha fazla alan ve daha iyi olanaklar için 535 metrekarelik 1-BHK dairesini mevcut 1.400 metrekarelik 2-bhk’ye yükseltti. “Dairem üçte açık. Mumbai’de bulunması zor olan ve büyük fransız pencereleri olan yan taraflar.Diğer maliyetlerle birlikte kira, önceki evime göre %180 arttı.Kira şu anda bütçeme uygun ama seneye önemli ölçüde artarsa, Bir butik varlık yönetimi şirketinde (AMF) satış müdürü olan Dwivedi, “Burada kalmayı yeniden düşünmem gerekebilir” dedi.

Gelirler, kira ve diğer harcamalarla birlikte artmadığı için, Mumbai’ye gelen çoğu göçmen için yaşam kalitesi daha düşük gelebilir. Sharma, kendisini Mumbai’de çok uzun süre yaşarken görmediğini söyledi. “Harcamalarım arttı ve birikimlerim, arzuladığım belirli bir yaşam standardını korumaya çalışırken büyük darbe aldı.”

Dwivedi, yedi yıl sonra daha küçük alanlara alıştığını söyledi. Ancak, yeni gelenlere bir uyarıda bulunuyor. “Mumbai’ye taşınmak isteyenlere, önümüzdeki üç ila dört yıl boyunca yaşam tarzlarından ödün vermek zorunda kalmamaları için maaşlarına %80 zam yapılmasını öneriyorum” dedi.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın