Mükelleflerin Ikilemi: Vergi Kanunları Ile Fema Arasındaki Çelişkiler

Fema’nın Serbest Havale Programı (LRS) kapsamında, yıllık 250.000 ABD Doları limiti dahilinde, Şirketler Yasası’nda tanımlandığı şekilde yalnızca bir akrabanıza döviz kredisi verebilirsiniz. Bu tanım sadece birinci dereceden akrabaları, yani anne baba, büyükanne ve büyükbaba, kardeşler, çocuklar, torunlar ve bunların eşlerini kapsamaktadır. Bu nedenle amcaya, halaya, kuzene veya yakın bir arkadaşa böyle bir borç veremezsiniz. Fema’ya göre, bu şekilde yardım tamamen reddedilir.

Bunun yerine onlara bir hediye verebilir misin? LRS kapsamında, yerleşik olmayan herhangi birine hediye vermenize izin verilir. Peki çözüm bu mu? Ne yazık ki, vergi kanunlarının konuyu karmaşıklaştırdığı yer burasıdır. 2019’dan itibaren, mukim olmayan bir kişi tarafından bir mukimden alınan herhangi bir hediyenin Hindistan’da tahakkuk ettiği veya doğduğu kabul edilir ve bu nedenle mukim olmayan kişinin Hindistan’daki vergiye tabi gelirinin bir parçası olarak kabul edilir.

Mukim olmayan kişinin aldığı hediye, akrabalara hediye için mevcut olan muafiyet kapsamına girmediği sürece Hindistan’da vergiye tabidir. Burada akraba tanımı sıkıntı yaratıyor. Arkadaşlar ve kuzenler bu tanıma göre akraba değildir. Amca ve teyze bile hediyeyi verenin akrabası değildir, yeğen ise amcanın veya teyzenin akrabasıdır. Bu gerçekten şaşırtıcı! İlişki nasıl tek yönlü olabilir de diğeri olmaz?

Dolayısıyla, hediyeyi alan kişi (amca/teyze/kuzen veya arkadaş) hediye miktarı üzerinden Hindistan’da vergi ödemekle yükümlü olacaktır. Verginin onların sorunu olduğunu düşünebilirsiniz – hediyeyi vermeme izin verin ve bu işi bitirelim! Ne yazık ki, bu kadar kolay kurtulamazsın. Yasaya göre, bu tür bir hediye için kaynağında vergiyi %30 artı ek ücret ve kesinti olarak kesmeniz ve bunu devlete ödemeniz gerekmektedir.

Bu vergi, o kişiye yardım etme amacını, örneğin ona 10.000 $ ile yardım etmeyi büyük ölçüde ortadan kaldırır. Tutarın tamamının vergi sonrası kendisine ulaşmasını sağlamak için, vergi sonrası tutar olarak 10.000 ABD Dolarını dikkate alarak brüt hale getirmeniz, vergi yoluyla yaklaşık 5.000 ABD Doları ödemeniz ve ardından kalan 10.000 ABD Dolarını havale etmeniz gerekir.

Elbette, hediyenin alıcısı, ikamet ettiği ülkenin vergi dairelerinden bir Vergi Mukimlik Belgesi temin edebiliyorsa, o ülkenin Hindistan ile yaptığı çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasının (vergi anlaşması) faydaları, böyle bir muafiyet sağlayabilir. Hindistan’da gelir.

Yurtdışı vergisini içeren başka bir örneği ele alalım. Yabancı menkul kıymetler almak istiyorsunuz, ancak mirasçılarınızın menkul kıymetlerin bulunduğu ülkede veraset vergisi ödemesini önlemek için vergi cennetinde bir şirket kurmanız ve menkul kıymetleri şirket adına almanız tavsiye ediliyor. Kavradı. Söylemesi yapmaktan kolay! Döviz kanunları portföy yatırımı olarak yurt dışında menkul kıymet edinmenize izin verirken, bu faaliyeti gerçekleştirmek için yabancı bir şirket kuramazsınız. Bu nedenle, menkul kıymetleri kendi adınıza satın alarak yabancı yargı alanında veraset vergisine maruz kalma riskini almanız gerekebilir.

Benzer bir durum, denizaşırı gayrimenkul edinimi ile ilgili olarak ortaya çıkar; bu durumda, Fema hükümleri – gayrimenkul sahibi olmak için şirket kurulmasını yasaklayan – yabancı bir ülkeye veraset vergisi ödemekle sonuçlanabilecek sakinlerinin çıkarlarına aykırıdır.

Vergi ve Fema hükümlerinin uyumlaştırılmasıyla gerçek işlemlerin kolaylaştırılacağı şekilde çerçevelenen yasa ile bu tür bir karışıklığın önlenip önlenemeyeceği merak ediliyor. Ne yazık ki, her düzenleyici yasaya kendi perspektifinden bakmakta ve hükümleri buna göre düzenlemektedir. Bireyler için geçerli olan bazı döviz hükümlerine ve gelir vergisi hükümlerine birleştirilmiş bir yeniden bakış, saatin ihtiyacı olabilir.

Gautam Nayak, CNK & Associates LLP’nin ortağıdır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın