Microsoft’un Raporu, Hindistan’ın IoT Kötü Amaçlı Yazılımların İlk 3 Kaynağı Arasında Olduğunu Ortaya Koydu – apk haber

Çarşamba günü yayınlanan bir Microsoft raporuna göre Hindistan, 2022’de Nesnelerin İnterneti (IoT) kötü amaçlı yazılım bulaşmasına neden olan ilk 3 ülke arasında yer alıyor.

IoT cihazları, ülkedeki çalışma alanlarını modernize etmek, daha fazla veri odaklı hale gelmek ve uzaktan yönetim ve otomasyon gibi vardiyalar yoluyla personel üzerindeki talepleri kolaylaştırmak isteyen kuruluşlara önemli bir değer sunar.

“Bu nedenle, siber tehdit ortamı gerçektir ve güvenlik, günün ihtiyacıdır. Microsoft, olaylara müdahale ekiplerinin ve güvenlik uzmanlarının ortamlarını daha iyi anlamalarına ve olası olayları önlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor” dedi.

International Data Corporation (IDC), 2025 yılına kadar 41,6 milyar bağlantılı IoT cihazı olacağını tahmin ediyor; bu, geleneksel BT ekipmanından daha yüksek bir büyüme oranı.

Raporda, birleşen BT, Operasyonel Teknoloji (OT) ve IoT arasında artan bağlantıyla birlikte, kuruluşların ve bireylerin siber risk etkisini ve sonuçlarını yeniden düşünmeleri gerektiği belirtildi.

Microsoft, geleneksel BT ekipmanlarında, OT denetleyicilerinde ve yönlendiriciler ve kameralar gibi IoT cihazlarında, birçok kuruluşun son birkaç yılda benimsediği ara bağlantıyla beslenen tehditlerde bir artış gözlemledi.

Müşteri OT ağlarındaki en yaygın endüstriyel denetleyicilerin yüzde 75’inde yama uygulanmamış, yüksek önem dereceli güvenlik açıkları belirledi.

Güvenlik, uyumluluk, kimlikten sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Vasu Jakkal, “Enerji, ulaşım ve diğer altyapıların temelini oluşturan OT sistemleri giderek daha fazla BT sistemlerine bağlanırken, daha önce ayrılmış bu dünyalar arasındaki sınırlar bulanıklaştıkça bozulma ve hasar riski de artıyor” dedi. ve Microsoft’ta yönetim.

Jakkal, endüstrilerdeki işletmeler ve altyapı operatörleri için, savunma zorunluluklarının bağlantılı sistemler üzerinde tam görünürlük kazandığını ve gelişen riskleri ve bağımlılıkları tarttığını da sözlerine ekledi.

Sofistike kötü amaçlı yazılımlar, hedefli saldırılar ve kötü niyetli içeridekiler gibi modern tehditlerin kontrol altına alınması geleneksel güvenlik önlemleri açısından zordur.

Microsoft ayrıca, IoT cihazlarında ve yazılım geliştirme kitlerinde (SDK’ler) hala yaygın olarak kullanılan eski ve desteklenmeyen bir yazılım olan Boa’yı çalıştıran ve İnternet’te herkesin görebildiği 1 milyondan fazla bağlı cihaz gözlemledi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın