Microsoft’un Oyun Hayalleri, Activision Anlaşmasını Engelleme Peşinde ABD Tarafından Engellendi – apk haber

Biden yönetimi Perşembe günü Microsoft’un “Call of Duty” yapımcısı Activision Blizzard’ı satın almak için 69 milyar dolarlık teklifini engellemek için harekete geçti ve teknoloji devinin popüler oyun portföyünü hızla genişletme ve daha büyük rakipleri yakalama planlarının önüne bir engel koydu.

Xbox konsolu ve oyun ağı platformunun sahibi olan Microsoft, Ocak 2022’de Activision’ı 68,7 milyar dolara satın alacağını açıklayarak tarihin en büyük oyun endüstrisi anlaşmasını yaptı.

Activision ve onun mobil cihazlar, konsollar ve PC’lerdeki çeşitli oyunları olmadan Microsoft, kullanıcıları oyunlara erişim için gelişen abonelik hizmetine çekmekte zorlanabilir. Reklam satışları gibi geleneksel büyüme kaynakları daha az güvenilir hale geldiğinden, abone çekmek büyük teknoloji şirketleri için bir öncelik haline geldi.

ABD’li yazılım şirketi, anlaşmanın oyun liderleri Tencent ve anlaşmayı eleştiren PlayStation sahibi Sony ile rekabet etmesine yardımcı olmasını istediğini söylemişti.

Ancak, antitröst yasasını uygulayan ABD Federal Ticaret Komisyonu şikayetinde, Microsoft’un değerli oyun içeriğini istifleme siciline sahip olduğunu söyledi.

FTC’nin Rekabet Bürosu direktörü Holly Vedova, “Microsoft, oyun rakiplerinden içerik saklayabileceğini ve saklayacağını zaten gösterdi” dedi.

“Bugün, Microsoft’un önde gelen bağımsız bir oyun stüdyosunun kontrolünü ele geçirmesini ve onu çok sayıda dinamik ve hızlı büyüyen oyun pazarındaki rekabete zarar vermek için kullanmasını engellemeye çalışıyoruz.”

Ajans, Ağustos 2023 için bir idare hukuku hakiminin önünde bir duruşma ayarladı.

Microsoft Başkanı Brad Smith, şirketin FTC ile savaşacağını söyledi. Barışa bir şans verilmesi gerektiğine inandığımız halde, davamıza tam bir güvenimiz var ve davamızı mahkemede sunma fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Biden yönetimi, antitröst yaptırımlarına karşı daha agresif bir yaklaşım benimsedi. ABD Adalet Bakanlığı, dünyanın en büyük kitap yayıncısı Penguin Random House ile daha küçük ABD’li rakibi Simon & Schuster’ın 2,2 milyar dolarlık birleşmesini kısa süre önce durdurdu.

Doyle, Barlow ve Mazard PLLC hukuk firmasından Andre Barlow, “Bu, yönetimin ve antitröst kurumlarının büyük teknolojiye karşı savaşının daha fazla kanıtıdır” dedi. Hem Trump hem de Biden yönetimleri, antitröst uygulamasında büyük teknolojiye öncelik verdiler.

Activision’daki hisseler %1,5 düşüşle 74,76 dolardan kapanırken, Microsoft daha önceki yüksek seviyelerinden geriledi ancak yaklaşık %1 artışla 247,40 dolardan kapattı.

Uzun zamandır Disney benzeri bir eğlence holdingi olmayı hayal eden Activision, daha fazla teknik bilgi birikimine ihtiyaç duyduğunu ve kaynakları AI gibi gelişmekte olan alanlara kaydırmak için oyun listesini kısaltmak zorunda kalabileceğini de fark etti.

REKABET ENDİŞELERİ

FTC, “World of Warcraft” ve “Diablo” dahil olmak üzere Activision’ın popüler oyunlarının çeşitli konsollarda, PC’lerde ve mobil cihazlarda sunulmaya devam edilmeyeceğinden endişe duyduğunu söyledi.

Microsoft, rekabet endişelerini gidermek için tavizler önermiş olsa da, teknoloji ve oyun sektörlerindeki hızlı değişim bu koşulları zaman içinde işe yaramaz hale getirebilir.

Anlaşmanın duyurulmasından kısa bir süre sonra düzenleyicileri etkilemek için Microsoft, uygulama mağazası için gizlilik ve güvenlik standartlarını karşılayan geliştiricilere açık erişim de dahil olmak üzere yeni bir dizi ilke açıkladı.

Bu ay, sert eleştirilere yönelik başka bir hamleyle Microsoft, popüler birinci şahıs nişancı serisi “Call of Duty”yi Nintendo platformlarına sunmak için 10 yıllık bir taahhütte bulundu. Microsoft da aynı teklifi Sony’ye yaptı.

Şu anda hukuk öğreten eski bir FTC başkanı olan William Kovacic, şirketlerin bir anlaşma yoluyla antitröst zararları için bir “düzeltme” öne sürdüklerinde, antitröst sorunlarının tökezlediğini söyledi.

Kovaciç, “Yargıcın (yargıcın) Microsoft’tan gelen bu argümanları dinleyeceğini ve buna sempati duyacağını büyük bir kesinlikle tahmin edebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Başkan Lina Khan ve komisyondaki iki Demokrat şikayeti onaylamak için oy kullanırken, bir Cumhuriyetçi olan Komiser Christine Wilson hayır oyu verdi.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick Perşembe günü çalışanlara anlaşmanın ilerleyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Çalışanlara, “Bu anlaşmanın rekabete aykırı olduğu iddiası gerçeklerle uyuşmuyor ve biz bu mücadeleyi kazanacağımıza inanıyoruz” dedi ve “kontrol odaklı bir düzenleyici ortama rağmen şirketlerin argümanlarının kazanacağına inandığını” söyledi. teknoloji endüstrisi hakkındaki ideoloji ve yanılgılar.

Anlaşma aynı zamanda Avrupa’daki düzenleyici ters rüzgarlarla karşı karşıya.

Konuya yakın kaynaklara göre, Microsoft’un Kasım ayı sonundan itibaren AB antitröst düzenleyicilerine anlaşmaya yönelik resmi itirazları ortadan kaldırmak için önümüzdeki haftalarda çareler sunması bekleniyor. Avrupa Komisyonu’nun itiraz beyanı olarak bilinen resmi bir rekabet endişeleri listesi hazırlaması için son tarih Ocak ayıdır.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın