Microsoft’un ChatGPT’sine Oyun Değiştiren Bir Rakip – apk haber

Google Çarşamba günü, Microsoft destekli ChatGPT’nin rakibi olan Bard’ı platformunda yapay zeka kullanımını genişletirken 180 ülkeye açacağını söyledi.

Silikon Vadisi’ndeki yıllık Google geliştiriciler konferansındaki yöneticiler, üretici yapay zekanın teknoloji devinin önde gelen arama motorunu güçlendirmek için de kullanılacağını söyledi.

Google CEO’su Sundar Pichai, etkinlik için bir araya gelen binlerce geliştiriciye “Bir süredir yapay zeka uyguluyoruz, üretken yapay zeka ile bir sonraki adımı atıyoruz” dedi.

“Arama da dahil olmak üzere tüm temel ürünlerimizi yeniden tasarlıyoruz” dedi.

Google, ChatGPT benzeri güçleri Bing arama motoru da dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesine entegre etmek için acele eden rakibi Microsoft’a yetişmek için yarışıyor.

Microsoft’un yapay zekaya atılışı, teknolojinin topluma yönelik potansiyel tehdidine ilişkin korkulara rağmen geldi, buna dezenformasyonun yayılması üzerindeki etkisi ve tüm iş kategorilerini geçersiz kılıp kılmayacağı da dahil.

Google Arama’dan Cathy Edwards, yeni deneyimin, konuşma botu tarafından “güçlendirilen” aramaya benzer olacağını söyledi.

Diğer Google yöneticileri, üretken yapay zekanın Gmail’e, fotoğraf düzenlemeye, çevrimiçi çalışma araçlarına ve daha fazlasına nasıl dokunduğunu ortaya koydu.

Kıdemli ürün direktörü Jack Krawczyk bir brifing sırasında şirketin AI çabalarının “cesur ve sorumlu” bir şekilde yürütüleceğini söyledi.

Google’ın genişlemesi, Bard için bir bekleme listesini kaldırması ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların ABD ve İngiltere’de aylarca test ettikten sonra onunla İngilizce etkileşim kurmasına izin vermesi anlamına geliyordu.

Krawczyk’e göre Bard, önümüzdeki aylarda 40 dili destekleyecek şekilde değiştirilecek.

Krawczyk, “Bard’ı daha fazla insanın eline vermekten heyecan duyuyoruz,” dedi.

“Bard’ın nereye gittiği konusunda oldukça heyecanlıyız.”

Google ayrıca Gmail ve Haritalar gibi uygulamaları ve hizmetleri yapay zeka özellikleriyle donatacak tarayıcı “uzantılarını” da duyurdu.

Bard teknolojisi, taslak e-postalara yardımcı olmak için metin doldurma ve mevcut sarf malzemelerinin bir resmini inceleyerek sanat eseri için fikir önerme gibi özellikleri etkinleştirecek.

Krawczyk, Google’ın iş ortaklarının bu tür uzantıları oluşturmasına da izin verdiğini söyledi.

Teknoloji titanı ayrıca, açıldığında bir tablet bilgisayar boyutunda olan bükülebilir ekrana sahip 1.799 dolarlık katlanabilir bir akıllı telefon da dahil olmak üzere yeni Pixel cihazlarını tanıttı.

Google’ın cihazlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Rick Osterloh, Fold için “Her iki dünyanın da en iyisini elde ediyorsunuz” dedi.

“Elverişli olduğunda güçlü bir akıllı telefon, ihtiyacınız olduğunda sürükleyici bir tablet.”

Google ayrıca Pixel serisine yeni bir tablet ve amiral gemisi akıllı telefonunun daha düşük fiyatlı bir sürümünü ekledi.

Table of Contents

– Riskli teknoloji mi? –

Google’ın duyuruları, rakip Microsoft’un, ChatGPT’nin arkasındaki şirket olan OpenAI tarafından yapılan modellerle desteklenen üretken yapay zeka programlarına genel erişimi genişletmesinden bir hafta sonra geldi.

Şirketin Bing arama motorunun ve Edge internet tarayıcısının yapay zeka ile geliştirilmiş özellikleri herkesin kullanımına açıldı.

Hizmetler, metinlerin yanı sıra resimlerle de çalışabilme özelliğiyle geliştirildi ve Microsoft, karışıma video eklemeyi planlıyor.

Dünyanın en büyük şirketlerinden ikisinin piyasaya sürmesine rağmen, AI’nın riskleri arasında ses klonları, derin sahte videolar ve inandırıcı yazılı mesajlarla dezenformasyon için potansiyel kullanımları yer alıyor.

Mart ayında bir dizi uzman, güvenli olduklarından emin olmak için zaman tanımak için güçlü AI sistemlerinin geliştirilmesinde bir duraklama çağrısında bulundu.

Milyarder Elon Musk ve Apple kurucu ortağı Steve Wozniak da dahil olmak üzere 1.000’den fazla kişi tarafından imzalanan açık mektupları, Microsoft destekli OpenAI firmasının üretken yapay zeka teknolojisinden kaynaklandı.

Genellikle “yapay zekanın vaftiz babası” olarak anılan tanınmış bir bilgisayar bilimcisi, teknolojinin tehlikeleri hakkında konuşmak için kısa bir süre önce Google’daki işinden ayrıldı.

Yapay zeka sistemlerinin altında yatan bazı teknolojileri yaratan Geoffrey Hinton, yapay zekadan kaynaklanan varoluşsal tehdidin “ciddi ve yakın” olduğunu savundu.

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın