Microsoft, Bulut Hizmetlerinde Kripto Para Madenciliğini Yasakladı

Bulut bilgi işlem devi Microsoft, kripto para birimi madenciliği gibi faaliyetler için yeni kısıtlamalar getirerek bulut hizmetlerinin kararlılığını artırmak için önlemler alıyor.

İngiliz teknoloji haber ajansı The Register’ın 15 Aralık’ta bildirdiğine göre Microsoft, müşterilerini ve bulutlarını daha iyi korumak için çevrimiçi hizmetlerinden kripto madenciliğini sessizce yasakladı.

Şirket, Microsoft Online Services’ın evrensel lisans koşullarının bir parçası olarak yeni kısıtlamalar getirmiştir. Microsoft, kabul edilebilir kullanım politikasını 1 Aralık’ta “Microsoft’un önceden onayı olmadan kripto para birimi madenciliğinin yasak olduğunu” açıklığa kavuşturmak için güncelledi.

Microsoft, “Kabul Edilebilir Kullanım Politikası” bölümünde, kripto madenciliği için Microsoft Çevrimiçi Hizmetlerinden herhangi birini kullanmak için kullanıcıların artık şirketten yazılı bir ön onay almaları gerektiğini söyledi.

Microsoft’un en son kripto madenciliği kısıtlamalarının çevrimiçi hizmetleri siber dolandırıcılık, saldırılar ve müşteri kaynaklarına yetkisiz erişim gibi risklerden korumayı amaçladığını söylediği bildirildi:

“Bu değişikliği, müşterilerimizi daha fazla korumak ve Microsoft Bulut’taki hizmetlerin kesintiye uğraması veya bozulması riskini azaltmak için yaptık.”

Firmanın ayrıca, güvenlik tespitleri için test ve araştırma amacıyla kripto madenciliği yapma iznini değerlendirebileceğini de belirtti.

Microsoft, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Microsoft Online Services, Microsoft’un barındırılan yazılım teklifidir ve firmanın hizmet olarak yazılım stratejisinin bir bileşenidir. Bu hizmetler, belirli abonelik türlerinde kripto para birimi madenciliği sunduğu bilinen Microsoft’un Azure bulut bilgi işlem ağını içerir. Daha önce bildirildiği üzere Microsoft, Azure üzerinde blockchain hizmetlerini de denedi, ancak Azure Blockchain Service projesini geçen yıl Eylül ayında sessizce sonlandırdı.

Bazı raporlara göre, Microsoft bulut bilgi işlem sistemleri, devam eden tedarik zinciri sınırlamaları nedeniyle son yıllarda önemli kapasite eksiklikleri yaşadı. Yarım düzineden fazla Azure veri merkezinin 2023’ün başlarına kadar sınırlı kalması bekleniyor.

Microsoft, yeni kısıtlamaları benimseyerek, müşterilerin Google’ın önceden yazılı onayı olmadan kripto para madenciliği yapmasını yasaklayan Google da dahil olmak üzere diğer birçok bulut bilgi işlem sağlayıcısına katılıyor. Oracle gibi diğer platformlar bulut madenciliğini tamamen yasaklarken, Digital Ocean da yazılı izin gerektiriyor.

İlişkili: Nasdaq, Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms’ı hisse fiyatı eksikliği konusunda uyardı

Bulut madenciliği, kripto paraya yatırım yapmanın alternatif bir yöntemidir ve kullanıcıların paylaşılan işlem gücüne sahip uzak bir veri merkezine güvenerek, madencilik ekipmanı veya donanımı kullanmadan dijital para madenciliği yapmasına olanak tanır. Blockchain araştırma grubu Blockchain Council’e göre bulut madenciliği, müşterilerin ekipman ve ilgili maliyetler için ödeme yapmasını gerektirmediği için kripto madenciliği yapmanın en karlı yollarından biridir.

Haber, kripto para birimi madenciliği endüstrisinin, mevcut kripto para birimi kışıyla bağlantılı büyük bir krizden geçtiği ve bazı madencilerin yetersiz fon nedeniyle iflasın eşiğinde olduğu bir dönemde geldi.

Yorum yapın