Metaverse, Oxford’un Yılın Kelimesi Için Ikinci Sırada Geliyor

Oxford University Press ekibi, 2022’de yılın kelimesi için “Goblin modu”nu ikinci olarak seçmek için “metaverse”i seçti.

Oxford Languages, 4 Aralık’ta yaptığı bir duyuruda, viral “Goblin modu” teriminin “metaverse” ve diğer milyonlarca kelimeyi geride bırakarak ekibin 2022 yılında yılın kelimesi olduğunu söyledi. Oxford’un araştırmasına göre, kısmen Facebook’un Ekim 2021’de Meta olarak yeniden markalaşmasının da etkisiyle, metaverse teriminin kullanımı “Oxford Corpus’ta bir önceki yıla göre neredeyse dört kat arttı”.

Metaverse birinciliği, Şubat ayında viral olan ve birçok bölgede COVID kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından “‘normal hayata’ dönme fikrini reddeden bireylerin hakim ruh halini yakalayan” bir ifade olan “Goblin modu”na kaptırdı. #IStandWith, Rusya’nın Şubat ayında ülkeyi işgal etmesinin ardından sosyal medyadaki #IStandWithUkraine gibi hashtag’lerin yönlendirdiği yarışmada üçüncü oldu.

Oxford Languages, “Sanal gerçeklik alanında hibrit çalışma gibi nispeten yeni kavramlarla uğraşırken, metaverse, tamamen çevrimiçi bir geleceğin etiği ve uygulanabilirliği hakkındaki tartışmalara özellikle uygundur” dedi. “‘Goblin modu’na layık bir rakip,’ metaverse’, kripto toplulukları ve yayınları ile oylama çekişi kazandı. Geleceğinin sürdürülebilirliği ve yaşayabilirliği hakkındaki tartışmalara daha fazla ses katıldıkça, terimin kullanımının artmaya devam ettiğini görüyoruz.”

Oxford, Kasım ayında yayınlanan ‘metaverse’ video sunumunda, terimin “Neil Stephenson’ın 1992’de yayınlanan bilim kurgu romanı Snow Crash”e dayandığını söyledi. 300.000’den fazla kişi oy kullandı ve ‘Goblin modu’ seçildi birinci saray için ve ikinci için metaverse.

İlişkili: Metaverse, Meta’nın izni olmadan gerçekleşiyor

Collins Dictionary’nin 2021 kelimesi yarışmasını “NFT” veya nonfungible token kazandı ve aynı yıl Oxford’da “vax” birinci oldu. Sonuçlar, görünüşe göre, 2022’nin ilk çeyreğinde düştüğü bildirilen kripto ile ilgili terimler etrafındaki sosyal medya coşkusunda bir değişikliği temsil ediyor.

Yorum yapın