Metaverse, Meta’nın Izni Olmadan Gerçekleşiyor

Ana şirketinin adını Meta olarak değiştiren Facebook, toprağa bir pay koydu: İnternetin evriminin sembolü olan metaverse olacaktı. Beğensek de beğenmesek de.

Meta’ya göre metaverse, “sosyalleşmek, öğrenmek, oynamak ve daha fazlası için bir dizi dijital alan”. İlk gerçek girişimi, insanların meta evrenin ileri mi yoksa geri mi olduğunu sormasına neden olacak kadar cansız ve içerikten yoksun bir sanal gerçeklik evreni olan Horizon Worlds biçiminde geldi.

Neyse ki, önemli olmayacak.

Facebook var olmadan çok öncelere ait bir terim olan metaverse gerçekleşiyor. Potansiyeli ve cazibesi, Fortnite gibi oyunlar, Roblox gibi platformlar ve Discord gibi çevrimiçi merkezler gibi mevcut yerlerde bulunur. Metaverse başlatılmayacak, onu açan bir anahtar olmayacak. Farkında olsanız da olmasanız da, bunun bir kısmını deneyimlediniz. Gerçek dünyadaki kimliğiniz giderek daha fazla dijital kimliğiniz ile harmanlanıyor. IRL’den URL’ye ve tekrar geri dönün.

Metaverse okuduğunuz şey değil

Açıkça, metaverse, Meta’nın söylediği şey değil.

“Sosyalleşmek, öğrenmek, oynamak ve daha fazlası için bir dizi dijital alan”, mevcut uygulamaları ve oyunları doğru bir şekilde tanımlar, ancak bu basitleştirilmiş tanım, “metaverse” terimini, 2000’lerin başında acı verici bir şekilde hayal gücünden yoksun bir 3D dünya olan Horizon Worlds gibi yapmacık yazılımlarla eşanlamlı hale getirdi. dönem grafikleri ve reklamlar için bolca alan.

Üzerinde reklamlar bulunan büyük dijital reklam panoları, dijital sanat, Y2K estetiği ile boş 3D dünya. Kaynak: DALL-E

Yazar Matthew Ball’un kesin tanımının yabani otlarına derinlemesine girmeyenler için metaverse, dijital yaşamlarımızı nasıl gördüğümüz ve deneyimlediğimizdeki bir değişiklik olarak düşünülebilir – 3B bir dünya değil, daha sürükleyici, eşzamanlı, temsili bir ilişkiye geçiş fiziksel ve dijital benliğimiz arasında. Metaverse, mobil internetin tetiklediği değişimin bir evrimi olarak gerçek ve dijital arasındaki çizginin bulanıklaşmasına neden olur.

Doğal olarak, metaverse, Meta’nın izole edilmiş, ruhsuz distopisi nedeniyle gelişmeyecek. Decentraland’ın, iki yıl ve milyarlarca dolar fon sağladıktan sonra hafif popüler bir indie oyundan daha fazla dikkat çekmeyi başaramayan dijital bir dünya yaratma girişiminde de aynı şey olmayacak.

İlişkili: Facebook, metaverse ve Web3’ü yok etme arayışında

Şaşırtıcı değil: Horizon Worlds ve Decentraland, katlanarak daha eğlenceli olan oyunlar, filmler ve sosyal ağlar gibi dijital kaçışlarla rekabet ediyor.

Ve daha da doğrudan, gerçek dünyayla rekabet ediyorlar. İnsanlara metaverse’te çalışacaklarını ve oynayacaklarını söylüyorsanız, bu onların normal yaşamlarının ötesinde büyülü bir şey sunsa iyi olur. Şu anda, et alanı hala kazanıyor. Yakın bile değil.

Metaverse’nin sihire ihtiyacı var

O büyülü duygu, oyunlarda hep vardı. Animal Crossing’de kedi komşunuzu ziyaret etmek, Horizon Worlds’te bacaksız iş arkadaşınızı bir konferans masasında görmekten çok daha çekici. Sürükleyici deneyimleri ilgi çekici hale getirmek için bu sihir gerekir ve eğlence oluşturabilecek bir şirket kültürü oluşturmak zordur, geliriniz daha fazla tıklama elde ettiğinizde veya 3B’de harekete geçirici mesaj ne olursa olsun elde edildiğinde belki de imkansızdır.

Bunun yerine, Roblox ve VRChat gibi 3B platformlar, içerik oluşturucuların dar da olsa kendi sihirlerini getirmeleri için bir yol oluşturdu. VRChat vs. Horizon Worlds’te zaman geçirmek, kullanıcı tarafından oluşturulan bir dünya ile kurumsal bir dünya arasındaki farkı gösterir. İlki insani ve şaşırtıcı, ikincisi ise iç karartıcı ve bekleniyor.

Ancak yaratıcılar, belirli bir ortamda içerik oluşturmak için motive edilmeli ve bunu yapacak araçlar sağlanmalıdır. İçerik oluşturucuları sponsorlukla motive etmenin eski yolu zehirli ve ölüyor. Yaratıcı insanlar, vizyonlarını kurumsal karlar için kısıtlamak veya seçeneklerini platform kısıtlamalarıyla sınırlamak istemezler.

Neyse ki, başka bir yol var.

Meta veri deposunun sahipliğe ihtiyacı var

Değiştirilemez belirteçler (NFT’ler), büyük ölçüde tüketiciye geri güç veriyor olarak görüldü ve gerçek mülkiyetin platform tarafından değil toplayıcı tarafından tutulması için bir yol olarak hareket etti. Ve hepsi doğru.

Ancak sahipliğin yaratıcılar üzerinde farklı bir etkisi vardır: Onları motive eder. Diğer platformlar için içerik veya markalar için reklam oluşturmak yerine, çalışmaları anında ve süresiz olarak paraya çevrilebilir. Nadir ama en iyi senaryolarda, aldatmadan uzak, gerçekten merkezi olmayan bir şekilde ele alınır.

Ademi merkeziyetçilik ve sahiplik, meta veri deposunun neye benzediğini tanımlaması gereken insanlar olan yaratıcılar için o kritik motive edici faktörü sağlar. Belirteçleştirme, içerik oluşturucuları günümüzün rant peşinde koşan sosyal ağlarının (Instagram veya Snapchat’i düşünün) serfliğinden kurtararak, kendilerini beslemek için bir markanın sponsorluğuna ihtiyaç duymadan çalışmalarını yaratmalarına ve satmalarına olanak tanır. Ademi merkeziyetçilik için inşa edilen protokoller, yaratıcıların doğal olarak ilgisini çekecek, avangart alanlar yaratacak ve metaverse’de yaratıcılığın ne anlama geldiğini tanımlayacaktır. Soylulaştırma daha sonra gelebilir.

İlişkili: Blockchain teknolojisi sayesinde Facebook ve Twitter yakında kullanımdan kaldırılacak

Meta, içerik oluşturuculara güç ve özgürlük vermek yerine, önce reklam gelirini ve marka ortaklarını düşünecek şekilde yapılandırılmıştır; bu, içerik oluşturuculara ve genel olarak kullanıcılara aktif olarak düşman olan bir stratejidir.

İçerik oluşturucular ve toplulukları arasındaki doğrudan ilişki (giderek belirsizleşen bir ayrım) yeni bir güven yaratır ve bu ilişkinin temeli, hayranlık uyandıran bir meta evreni başlatacak olan şeydir. David Bowie’nin benimsediği bir fikir olan yaratıcıların ve toplulukların buluştuğu “gri alan”, bir platformun temel ilişkisinin, platform sahibi ile reklamcıları arasındaki ilişki üzerine kurulduğundan tamamen farklı bir dinamik ve deneyim sağlar.

Bir sanatçının elindeki bir fırçayla boyanan fütüristik bir yeşil şehir, dijital sanat. Kaynak: DALL-E

Meta veri deposunun bağlama ihtiyacı var

Doğrusu, metaverse’de bu sihri yaratmak, dijital sahiplik ve doğru motivasyonla bile zordur. En iyi 3B dünyalar ve dijital buluşma yerleri bile gerçek hayatlarımıza anlamlı bir şekilde bağlanamıyor. NFT’ler henüz fiziksel dünyayı finansal etkilerinin ötesinde etkilemedi. URL’yi IRL’ye geri getirmedik.

Ama işaretler orada.

İlişkili: Düğümler, Apple’dan Google’a teknoloji devlerini tahtından indirecek

İkonik dijital karakterleri artırılmış gerçekliğe taşıyan Pokémon Go gibi karma gerçeklik oyunları, fiziksel dünya üzerine kurulu sürükleyici bir dijital dünyaya merkezi bir yaklaşım sergiliyor. Psyduck gibi dijital koleksiyonumuzla içsel bağlantımızı gerçek hayatlarımıza geri bağlamak, meta evrenin yeni alaka düzeyine ulaşabileceği yerdir.

Tek başına, meta veri deposunun bağlama dayalı versiyonu da merkezileşme ve dikkat ekonomisi ekonomisi riski altındadır – ve ademi merkeziyetçilik ve bir içerik oluşturucu ahlakıyla eşleştirilmelidir. Yaratıcıları gerçekliğin kendisini tanımlama konusunda yetkilendirmek, hayatlarımızdan bir şeyler almak yerine iyileştiren bir geleceği beraberinde getirecek.

metaverse oluyor

Metaverse oluyor ve Meta’nın versiyonu gibi görünmeyecek.

Metaverse, belirli bir teknoloji değil, teknolojinin hayatımızdaki rolüne ilişkin algımızın değiştiği bir dönemdir. Dijital gerçekliklerin, paylaştığımız gerçekliğin daha büyük bir parçasını temsil ettiği ve yalnızca teknoloji kullanımının yerini onu yaratmanın, sahip olmanın ve deneyimlemenin aldığı bir yer. Bu dijital gerçeklikler ne kadar dokunsal ve bize bağlı hale gelirse, metaverse o kadar gerçek olur.

Protokoller, platformlar değil. Yaratıcılar, markalar değil. Bağlam, izolasyon değil. İlkeler ve insanlar internetin bu sonraki evrimini belirleyecek ve Meta ikisinin de hakemi değil.

Alex Herrity sahiplenilebilir, dinamik artırılmış gerçeklik için bir protokol olan Anima’nın kurucu ortağıdır. Anima’dan önce Epic Games, HBO ve Flipboard tarafından satın alınan eski şirketi Ultravisual gibi şirketlerle milyarlarca insan tarafından kullanılan ürünler ve oyunlar geliştirdi.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın