Metallica, 72 Seasons Albüm Lansmanından Önce Kripto Dolandırıcılığı Uyarısı Yayınladı

Efsanevi metal grubu Metallica, yeni albümleri 72 Seasons’ın merakla beklenen lansmanından hemen önce hayranlarını kripto eşantiyon dolandırıcılıklarına karşı uyardığından, kötü aktörlerin elinden gelen her şeyi yaptığı oldukça açık.

Metallica’nın yeni albüm lansmanı ve yaklaşan turnesi hakkındaki söylentilerden para kazanan dolandırıcılar, sosyal medya kimliğine bürünerek metal kafaları hedef almaya başladı. Ancak Metallica, hayranlarından Metallica Crypto eşantiyonlarından uzak durmalarını isteyerek “sosyal medyanın çirkin tarafına” dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Mümkün olduğunca açık olalım. [Metallica crypto giveaways] dolandırıcılıktır.”

Üzücü ama doğru, Cointelegraph kısa bir süre önce YouTube’da öne çıkan dolandırıcılıklarda bir artışa dikkat çekti. Blockchain güvenlik firması CertiK’e göre bu oran bir yılda %500 arttı. Grup, resmi olmayan kimlik avı web sitelerine işaret eden sahte YouTube kanallarına karşı uyarıda bulunduğundan, devam eden Metallica dolandırıcılıkları istatistiklere katkıda bulunuyor.

Hayranlardan ayrıca, özellikle “gerçek olamayacak kadar çılgın ve çılgınca” kabul edilebilecek bilgilerle uğraşırken, etkileşimlerini doğrulanmış Metallica hesaplarıyla sınırlamaları istendi.

Kripto topluluğu bir dolandırıcılığın bariz işaretlerini bilse de, uyarı, yeni dolandırıcılığın daha kolay kurbanı olabilecek kripto para kullanmayan ve genel hayranları uyarmayı amaçlıyor.

Metallica ayrıca hiçbir hayranın yaygın kripto eşantiyon dolandırıcılıklarına kanmaması için resmi sosyal medya kanallarının bir listesini paylaştı.

İlişkili: Singapur polisi yatırımcıları FTX kimlik avı dolandırıcılığına karşı uyardı: Rapor

Kripto dolandırıcıları, FTX CEO’su Sam Bankman’ın kurbanlarını bile bağışlamadı çünkü derin sahte videolar, “kripto para biriminizi ikiye katlayacak” bir “hediye” vaatleri ortaya çıktı.

Söz konusu videolar, SBF’nin eski röportaj kliplerini kullanıyor ve FTX’in fonlarının geri kazanım planı hakkında yanlış bilgi yaymak için sesi manipüle ediyor.

Yorum yapın