Meta, Şüphelere Rağmen Metaverse Planları Ile ‘Güç Veriyor’ – Zuckerberg

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketten emdiği milyarlarca dolara rağmen şirketin Metaverse planlarından hâlâ umutlu ve “birinin bunu inşa etmesi gerektiğini” iddia ediyor.

30 Kasım’da New York’ta düzenlenen DealBook Zirvesi’nde bir röportaj için uzaktan görünen Zuckerberg’e, teknoloji devlerinin Metaverse oyununun maliyeti ve platformla ilgili şüpheler göz önüne alındığında hala geçerli olup olmadığı soruldu ve şu yanıtı verdi:

“Bence on yıllık bir zaman ufkunda her şey, önümüzdeki birkaç yıl içinde bulunduğumuz bölgeden çok farklı görünüyor. […] İyimser olduğumuz her şey hakkında hala tamamen iyimserim.

Uzun vadede “işleri sonuna kadar görmenin” bir kısmının, hırslarıyla ilgili şüpheleri “güçlendirmek” olduğunu ekledi.

Meta’nın 26 Ekim’de açıklanan en son kazançları, metaverse oluşturma kolu Reality Labs’ta 2020’nin dördüncü çeyreğine kadar uzanan en büyük üç aylık zararı ortaya çıkardı. Zuckerberg’in sanal gerçekliği 2022’de 9,44 milyar dolara mal oldu ve 10 doların üzerine yaklaşıyor 2021 için milyarlarca kayıp kaydedildi.

Zuckerberg, o sırada kazanç görüşmesinde maliyetten etkilenmedi ve metaverse’sini “bir sonraki bilgi işlem platformu” olarak adlandırdı. DealBook’ta bu iddiayı ikiye katladı:

“2030’larda burada, bugün sahip olduğumuzla tamamen aynı olan bilgi işlem cihazlarını kullanıyor ve iletişim kuruyor olmayacağız ve birinin bunu inşa etmesi, ona yatırım yapması ve buna inanması gerekiyor.”

Ancak Zuckerberg, planların bir bedeli olduğunu, Meta’nın 9 Kasım’da 11.000 çalışanını işten çıkarmak zorunda kaldığını ve CEO, meta veri deposunu desteklemek için donanım da dahil olmak üzere “büyük yatırımlar planladığını” söyledi.

2021’de COVID-19 salgınının zirvesi sırasında e-ticaret işletmeleriyle ilgili olumlu göstergelere dayanarak şirketin “ekonominin ve işin belirli bir yöne gideceğini düşündüğünü” söyledi. bu şekilde ortaya çıktı, ”diye ekledi Zuckerberg.

“Önümüzdeki birkaç yıldaki operasyonel odak noktamız, verimlilik, disiplin, titizlik ve sadece çok daha sıkı bir ortamda faaliyet göstermek olacak.”

Meta’nın kendi meta evrenini oluşturmaya yönelik bariz odağına rağmen Zuckerberg, şirket yatırımlarının %80’inin amiral gemisi sosyal medya platformlarına aktarıldığını ve “bir süre” bu şekilde devam edeceğini iddia etti.

Reality Labs’e yapılan yatırımlar, en azından “Metaverse daha büyük bir şey haline gelene kadar” “% 20’den az” dedi.

İlişkili: Metaverse, Meta’nın izni olmadan gerçekleşiyor

Zuckerberg, Reality Labs’a yatırılan %20’lik yatırımın %40’ının Sanal Gerçeklik (VR) kulaklıklarına gittiğini, diğerinin “yarı veya daha fazlasının” “uzun vadeli en önemli biçim faktörü” olarak gördüğü şeyi oluşturduğunu söyledi. […] Dünyaya hologram koyabilen normal görünümlü gözlükler.”

Zuck, Apple’dan ısırık alır

Zuckerberg ayrıca benzer teknoloji şirketi Apple’a, benzerleri kripto borsalarına ve nonfungible token (NFT) pazarlarına kısıtlamalar getiren kısıtlayıcı App Store politikalarıyla ilgili birkaç yumruk attı ve şunları söyledi:

“Apple’ın bir cihazda hangi uygulamaların yer alacağını tek taraflı olarak kontrol etmeye çalışan tek şirket olarak kendini seçtiğini düşünüyorum ve bunun sürdürülebilir veya iyi bir yer olduğunu düşünmüyorum.”

O kadar kısıtlayıcı olmayan ve hatta diğer uygulama pazarlarına ve yandan yüklemeye – üçüncü taraf yazılım veya uygulamaların kullanımına izin veren Windows ve Android gibi diğer bilgi işlem platformlarına işaret etti.

Meta’nın mevcut VR birimleri ve yaklaşmakta olan Artırılmış Gerçeklik (AR) birimleriyle yandan yüklemeye izin verme taahhüdünü ekledi ve gelecekteki Metaverse platformlarının da bu şekilde açık olmasını umdu.

“Bir şirketin cihazda ne tür uygulama deneyimlerinin alındığını kontrol edebilmesinin sorunlu olduğunu düşünüyorum.”

Yorum yapın