Merkezi Aktörleri Düzenleyin Ancak Defi’yi Rahat Bırakın

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, merkezi kripto aktörleri hakkında daha katı düzenlemeler için bastırdı, ancak açık kaynak kodunun ve akıllı sözleşmelerin “nihai ifşa biçimi” olduğu göz önüne alındığında, merkezi olmayan protokollerin gelişmesine izin verilmesi gerektiğini söylüyor.

Armstrong, kripto para düzenlemesi hakkındaki görüşlerini 20 Aralık tarihli Coinbase blogunda paylaştı ve burada düzenleyicilerin “güveni yeniden tesis etmeye” nasıl yardımcı olabileceğini ve piyasa FTX’in verdiği zararı ve şok çöküşünü atlatmaya devam ederken sektörü nasıl ilerletebileceğini önerdi.

Ancak Coinbase CEO’su, merkezi olmayan protokollerin bu denklemin bir parçası olmadığını vurguladı.

“Merkezi olmayan düzenlemeler aracıları içermez [and] Armstrong, açık kaynak kod ve akıllı sözleşmelerin “ifşanın nihai biçimi” olduğunu açıkladı ve zincir üzerinde, “şeffaflığın varsayılan olarak kriptografik olarak kanıtlanabilir bir şekilde yerleşik olduğunu” ve bu nedenle büyük ölçüde kendi haline bırakılması gerektiğini ekledi.

Coinbase CEO’su, merkezi aktörler için “ek şeffaflık ve ifşa” kontrollerinin gerekli olduğunu çünkü işin içine insanların dahil olduğunu söyledi ve Armstrong, FTX’in düşüşünün “nihayet yeni mevzuatı geçirmek için ihtiyacımız olan katalizör olacağını” umuyor.

Borsalar, emanetçiler ve stablecoin ihraç edenler “tüketici zararı riskinin en yüksek olduğu yerler ve hemen hemen herkes aynı fikirde” [that regulation] yapılmalıdır” diye ekledi.

Armstrong, ABD’nin standart finansal hizmetler yasalarına uygun olarak stablecoin düzenlemesiyle başlamasını tavsiye etti ve düzenleyicilerin bir eyalet tröst sözleşmesi veya OCC ulusal tröst sözleşmesinin uygulanmasını zorunlu kılmasını önerdi.

Şu anki zamanda, ABD Senatörü Bill Hagerty, önümüzdeki aylarda Senato’ya geçmesi beklenen Stablecoin Şeffaflık Yasasını tanıttı.

Armstrong, stabilcoin ihraç edenlerin kısmi rezervler istemedikçe veya daha riskli varlıklara yatırım yapmadıkça banka olmak zorunda olmaması gerektiğini, ancak yine de ihraççıların yaptırım gerekliliklerine uymak için “temel siber güvenlik standartlarını” karşılaması ve bir kara liste prosedürü oluşturması gerektiğini ekledi.

Stablecoin düzenlemesi çözüldüğünde Armstrong, düzenleyicilerin kripto para borsalarını ve koruyucuları hedef almasını öneriyor.

Coinbase CEO’su, düzenleyicilerin, tüketiciyi koruma kurallarını güçlendirmeye ve piyasa manipülasyon taktiklerini yasaklamaya ek olarak, borsaların veya emanetçilerin bu pazardaki insanlara yasal olarak hizmet vermesini sağlamak için federal bir lisanslama ve kayıt rejimi uygulaması gerektiğini önerdi.

Emtialar ve menkul kıymetler konusunda Armstrong, mahkemelerin hala bir şeyler çözdüğünü kabul ederken, ABD Kongresi’nin ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) ve Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu’ndan (SEC) ilk 100’ün her birini kategorize etmesini istemesi gerektiğini önerdi. menkul kıymetler veya emtialar olarak piyasa değerine göre kripto para birimleri.

“Varlık ihraç edenler analizle aynı fikirde değilse, mahkemeler uç davaları çözebilir, ancak bu, nihayetinde milyonlarca kripto varlığı yaratılacağından, endüstrinin geri kalanının takip etmesi için önemli bir etiketli veri seti görevi görür.” söz konusu.

İlişkili: DeFi düzenlemeleri: ABD düzenleyicilerinin çizgiyi çekmesi gereken yerler

Armstrong, kripto para birimine dayalı işletmelerin uluslararası erişimi göz önüne alındığında, tüm ülkelerdeki düzenleyicileri, yabancı bir işletmenin vatandaşları üzerindeki etkilerini dikkate almak için kendi iç pazarında olup bitenlerin ötesine bakmaya çağırdı.

Armstrong, “Tüm kripto para birimi şirketlerinin uyması gereken yasaları yayınlayacak bir ülkeyseniz, o zaman bunları yalnızca yurt içinde değil, yurt dışında vatandaşlarınıza hizmet eden şirketlerle de uygulamanız gerekir” dedi ve ekledi:

“Şirketin sözüne inanmayın. Aslında yapmadıklarını iddia ederken vatandaşlarınızı hedef alıp almadıklarını kontrol edin.”

“Eğer o faaliyeti engelleme yetkiniz yoksa […] istemeden şirketleri ülkenize denizden hizmet vermeye teşvik edeceksiniz” diyen Armstrong, “on milyarlarca dolarlık servet kaybedildi” çünkü ülkeler yurt dışında tebaasının hangi uygulamalara kurban gittiğini görmezden geliyor.

Armstrong, endüstrinin düzgün bir şekilde düzenlenebilmesi için, başta G20 ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki finansal piyasalardan şirketler, politika yapıcılar, düzenleyiciler ve müşterilerin işbirliğine dayalı bir çabanın gerekli olacağını da sözlerine ekledi.

Çözülmesi gereken sorunların karmaşıklığına ve çeşitliliğine rağmen Armstrong, yasama cephesinde 2023’te önemli ilerleme kaydedilebileceği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Yorum yapın