Merkez Bankası Yöneticisi, Hong Kong’un Yatırımcı Koruma Düzenlemeleri Üzerinde Çalıştığını Söyledi

Dünyanın dört bir yanından merkez bankası başkanları, gelişen finansal teknoloji ortamında merkez bankalarının rolünü tartışmak için şu anda Tayland’dalar. Konferans, Tayland Bankası (BOT) ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

Dijitalleştirilmiş parasal sistemler üzerine bir panelde Hong Kong Para Otoritesi CEO’su Eddie Yue, Kore Bankası Başkanı Changyong Rhee, Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkanı Adrian Orr ve Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan Cecilia Skingsley tartıştı. dijital varlıkların ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) yükselişi ve yeni teknolojiyle ilişkili riskler.

Hong Kong Para Otoritesi başkanı, blockchain teknolojisinin yeniliklerini ve faydalarını ve bunun merkez bankaları üzerindeki olası etkisini tartıştı. Yue, uzun vadede CBDC’lerin ve stablecoin’lerin daha verimli ve uygun maliyetli bir işlem yöntemi sunabileceğini söyledi. Bununla birlikte, herhangi bir yeni teknolojide, yenilik veya operasyonel riskler gibi belirli riskler bulunduğunu kaydetti.

Yue, blockchain’in doğası gereği merkezi olmayan bir teknoloji olduğunu ve bu nedenle zincir üzerindeki riskleri azaltmanın çok daha karmaşık olduğunu belirtti. Düzenleyicilerin zincir dışı faaliyetlere odaklanmasının nedeni budur. Açıkladı:

“Sanal varlık takaslarını düzenlemek gibi zincir dışı faaliyetleri düzenlemekle başlayabiliriz. Hong Kong yakında sadece AML (kara para aklamanın önlenmesi) yönünü değil, aynı zamanda yatırımcı korumasını da tanıtacak.”

Ayrıca, Hong Kong hükümetinin stablecoin endüstrisini düzenleme konusundaki uluslararası fikir birliği ile uyumlu ayrı düzenlemeler üzerinde çalıştığını da ortaya koydu.

İlişkili: FTX, ABD tarihindeki “en hızlı” kurumsal başarısızlıktı – Mütevelli heyeti soruşturma çağrısında bulundu

Kore Merkez Bankası başkanı Changyong Rhee, son kripto salgınları ışığında, özellikle para sektöründe, blockchain teknolojisinin geleceği konusunda o kadar iyimser değildi. “Son zamanlarda bu teknolojik gelişmenin faydasını görüp görmediğimizden” pek emin olmadığını söyledi.

“Önceden daha pozitiftim ama Luna, Terra ve şimdi de FTX sorunlarını gördükten sonra. Bilmiyorum. [if] Rhee, bu yeni teknolojinin gerçek faydasını en azından para politikası açısından göreceğiz” dedi.

Yorum yapın