Merkez Bankaları, Bankaların Kripto Riskine Ilişkin Standartlar Belirleyecek

Bankaların kripto varlıklarına maruz kalması için küresel bir standart, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) Merkez Bankası Guvernörleri ve Denetim Başkanları Grubu (GHOS) tarafından onaylanmıştır. 16 Aralık’ta yapılan resmi açıklamaya göre, bankalar arasında kripto rezervlerine %2’lik bir limit koyan standardın 1 Ocak 2025’te uygulanması gerekiyor.

“Kripto varlık risklerinin ihtiyatlı muamelesi” olarak adlandırılan rapor, tonenize geleneksel varlıklar, stablecoin’ler ve desteklenmeyen kripto para birimleri dahil olmak üzere dijital varlıklara maruz kalma ile ilgili olarak bankalar için nihai standart yapıyı ve ayrıca Haziran ayında başlatılan bir istişarede toplanan paydaşlardan alınan geri bildirimleri sunuyor. Basel Bankacılık Denetimi Komitesi, raporun yakında birleştirilmiş Basel Çerçevesine yeni bir bölüm olarak dahil edileceğini belirtti.

BIS’in duyurusu, küresel bankacılık sisteminin dijital varlıklara doğrudan maruz kalmasının nispeten düşük kaldığını vurguluyor, ancak son gelişmeler “uluslararası aktif bankaların riskleri azaltması için güçlü bir asgari çerçeveye sahip olmanın önemini” ortaya koyuyor. Ayrıca şunları belirtti:

“Desteksiz kripto varlıklar ve etkisiz stabilizasyon mekanizmalarına sahip stablecoin’ler, ihtiyatlı bir muameleye tabi tutulacak. Standart, uluslararası alanda aktif bankaların finansal istikrarı korurken sorumlu inovasyonu teşvik eden kripto varlıklara maruz kalmaları için sağlam ve ihtiyatlı bir küresel düzenleyici çerçeve sağlayacak.”

İlgili: CBDC nedir? Merkez bankaları neden dijital para birimlerine girmek istiyor?

Basel Komitesi başkanı ve İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernández de Cos, standart hakkında şunları kaydetti:

“Komite’nin kripto varlıklara ilişkin standardı, ortaya çıkan finansal istikrar risklerini azaltmak için küresel olarak koordineli bir şekilde hareket etme taahhüdümüzün, istekliliğimizin ve yeteneğimizin bir başka örneğidir. Komite’nin bugün GHOS tarafından onaylanan 2023-24 çalışma programı, düzenlemeyi daha da güçlendirmeyi amaçlamaktadır. dünya çapındaki bankaların denetimi ve uygulamaları… Özellikle ortaya çıkan riskler, dijitalleşme, iklimle ilgili finansal riskler ve Basel III’ün izlenmesi ve uygulanması konularına odaklanıyor.”

BIS, 22 milyon dolar değerinde sınır ötesi işlemleri mümkün kılan bir aylık test aşamasının ardından, çok yetkili merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot çalışmasının sonuçlarını Eylül ayında açıkladı. Pilot programa Hong Kong, Tayland, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri merkez bankalarının yanı sıra bu bölgelerden 20 ticari banka dahil edildi. BIS tarafından Haziran ayında yayınlanan bir rapora göre, merkez bankalarının yaklaşık %90’ı CBDC’leri benimsemeyi düşünüyor.

Yorum yapın