Mastodon’dan Sonra Koo, Twitter’ın Yasaklama Çılgınlığının Son Hedefi Oldu; Indian Rival’ın Sorgu Kolu Askıya Alındı – apk haber

Hesap askıya alma çılgınlığı içinde gibi görünen mikroblog sitesi Twitter, Cuma günü Hintli rakibi Koo’ya çekiç attı. Koo ‘@kooeminence5’ sorgu tutamacını askıya alma hareketi, milyarder Elon Musk’a ait sosyal medya platformunun, kendi adı altında New York Times, CNN ve Washington Post’tan olanlar da dahil olmak üzere birçok önde gelen küresel gazetecinin tutamaçlarını aniden askıya almasının ardından geldi. ‘doxxing’ olarak da adlandırılan yeni çevrimiçi taciz politikası.

Eylemi eleştiren Koo’nun kurucu ortağı Mayank Bidawatka, Musk’ı ‘ifade özgürlüğü’ konusundaki tutumunu değiştirdiği için eleştirdi.

“Unuttum. Fazlası var! – Mastodon hesabını yasaklamak. – Güvenli olmadığını söyleyerek mastodon bağlantılarına izin vermemek. – Banning Koo’nun itibar kolu. Gerçekten diyorum. Adamın daha ne kadar kontrole ihtiyacı var?” Bidawatka tweet attı.

Twitter alternatifi olarak faturalandırılan bir platform olan Mastodon’un Twitter hesabı da Perşembe akşamı erken saatlerde askıya alındı.

Bidawatka, bir dizi tweet’te, Hindistan sosyal medya platformunu kullanmak isteyen ünlüler ve VIP’ler tarafından yöneltilen sorular için yalnızca birkaç gün önce kurulan @kooeminence hesabının askıya alınmasının ardındaki mantığı da sorguladı.

“1. Herkese açık bilgileri yayınlamak doxxing değildir. Haberciyi neden vuruyorsun? 2. Bağlantı gönderen gazeteciler yanlış bir şey yapmadı. Halka açık bir bilginin bağlantısını yayınlamak, çevrimiçi bir makaleye bağlantı göndermenin intihal olmadığı gibi doxxing değildir,” dedi Bidawtka.

3. Gazetecilere cevap vermeden boşluk bırakmak kötü. 4. Hiç yoktan kendinize uyacak politikalar oluşturmak daha da kötüdür. 5. Her gün duruşunuzu değiştirmek tutarsızdır. 6. Tanımadığımız bir arabanın videosunu Twitter’da plakasını göstererek yayınlamak – buna nasıl izin verilir?” diye ekledi.

Koo’nun kurucu ortağı, Twitter’ın “konuşmaları kontrol etmek” için bir gecede boşlukları öldürdüğünü söyledi ve geçen hafta Twitter’ın yasaklama çılgınlığına karşı “Birinin sesini yükseltmesi gerektiğini” ekledi.

Bidawatka ayrıca Koo’yu tanıtma fırsatını da kullandı ve yerel mikroblog platformunun Twitter’a en iyi alternatif olduğunu söyledi. “Burası senin ve bizim gibi milyonlarca kullanıcının sayesinde bu hale geldi. Bu adamın egosunu körüklemeyelim” dedi.

Ayrıca, “Aniden. #ElonIsDestroyingTwitter neredeyse aniden trend bölümünden kaldırıldı. Twitter bir yayıncıdır. Artık bir platform değil!”

Milyarder Elon Musk’ın yönetimi ele geçirmesinden bu yana Twitter kaosa sürüklendi, şirketin işgücünü yarıya indirdi, platformun doğrulama sistemini alt üst etti, beyaz milliyetçilerin hesapları da dahil olmak üzere daha önce yasaklanmış hesapları eski haline getirdi ve onu takip eden gazetecileri askıya aldı.

Şirket, hesapların neden kapatıldığını açıklamadı. Ancak Musk, Perşembe gecesi gazetecileri, “temelde suikast koordinatları” olarak tanımladığı, bulunduğu yer hakkında özel bilgileri paylaşmakla suçlamak için Twitter’a gitti. Bu iddia için hiçbir kanıt sunmadı.

Muhabir yasaklarını açıklayan Musk, tweet attı, “Herkes için olduğu gibi ‘gazeteciler’ için de aynı doxxing kuralları geçerlidir.”

Daha sonra şunları ekledi: “Bütün gün beni eleştirmek tamamen sorun değil, ancak gerçek zamanlı konumumu ifşa etmek ve ailemi tehlikeye atmak değil.”

“Doxxing”, birinin kimliğini, adresini, telefon numarasını veya diğer kişisel bilgilerini, gizliliğini ihlal eden ve zarar verebilecek şekilde ifşa etmek anlamına gelir.

Perşembe gecesi açığa alınan muhabirlerden birkaçı, yeni politika ve Musk’ın Salı gecesi Los Angeles’ta ailesini etkilediğini söylediği bir takip olayıyla ilgili iddialarını da içeren, bunu dayatma gerekçesi hakkında yazıyordu.

Muhabirlerin askıya alınması, Musk’ın Çarşamba günü halka açık verileri kullanarak özel jetinin uçuşlarını otomatik olarak izleyen bir hesabı kalıcı olarak yasaklama kararının ardından geldi. Bu aynı zamanda Twitter’ın tüm kullanıcılar için kurallarını değiştirerek başka bir kişinin mevcut konumunun rızası olmadan paylaşılmasını yasaklamasına yol açtı.

Tüm Son Hindistan Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın