Markaların Bir Blockchain Seçmeden Önce Sorması Gereken Üç Soru

Nike bu sonbaharda “yeni, kapsayıcı bir dijital topluluk ve deneyim” yaratmayı amaçlayan Web3 özellikli bir platform olan .SWOOSH’u piyasaya sürdü. Bundan önce Starbucks, blockchain tabanlı bir sadakat programı olan Web3, Starbucks Odyssey’e girişini başlattı. Nike’tan Starbucks’a, Sony’den Walmart’a, büyük markaların teknolojinin en ileri noktasında olmak ve günümüz kültüründe sürekli yenilik taleplerini karşılayacak şekilde gelişmek için büyük bir fırsat gördükleri açık.

Web2 dönemi tamamen müşterileri büyütmekle ilgiliyken, Web3 dönemi bir topluluğu büyütmekle ilgili olacak. İnsanlara dijital koleksiyonları birlikte oluşturma, sürükleyici deneyimler yaşama ve hatta NFT’lerde telif hakkı kazanma yeteneği veren Web3, uzun vadeli sadakat ve bağlantı kurmanın yeni bir yoludur.

Her markanın vermesi gereken büyük bir karar, hangi teknoloji sağlayıcılarla ortaklık kuracağıdır. Bir ödeme işlemcisine veya uygulama geliştiricisine karar vermek gibi, doğru Web3 iş ortaklarını seçmek bir kuruluşun ilerlemesini büyük ölçüde hızlandırabilir veya engelleyebilir.

Reddit, bu yılki NFT lansmanını güçlendirmek için Polygon’u seçtiğinde kesinlikle doğru ortağı seçti. Bugün Reddit’te 3 milyondan fazla koleksiyonluk avatar sahibi var ve sanatçılar ikincil piyasa satışlarından 60.000 dolardan fazla telif hakkı aldı. Reddit, Polygon ile çalışarak devasa Ethereum topluluğuna (Polygon, bir Ethereum ölçeklendirme çözümüdür) ve dolayısıyla dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea’nın kullanıcı tabanına erişebildi.

Öte yandan, az bilinen GoChain ağını kullanan bir NFT şirketi olan Veve ile Marvel’in NFT girişimi biraz daha mücadele etti. Kasım 2021’de Veve ele alinan verimsizlik, ölçeklendirme ve birlikte çalışabilirlik ile ilgili sorunlar ve Immutable X’e geçeceğini söyledi. Mart ayında Veve, milyonlarca uygulama içi jetonun yasa dışı olarak edinilmesiyle sonuçlanan bir açıktan sonra pazar yerini kapatmak zorunda kaldı.

Markalar için, bir Web3 teklifi için doğru blockchain entegrasyon ortağını seçmek, tipik maliyet/fayda analizinin dışında tamamen yeni bir dizi soru ve değerlendirmeyi beraberinde getirir. İşte bir blockchain seçerken her markanın göz önünde bulundurması gereken birkaç şey.

Blok zincirinin güçlü bir altyapısı var mı?

Bir blok zinciri üç şey olmalıdır: hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir. Hemen hemen her ağ bu vaatleri verirken, çok azı yaygın olarak benimsenir ve savaşta test edilir. Bir ağın şu anda neyle uğraştığına dair genel bir fikir edinmenin en kolay yollarından biri, CoinMarketCap.com’a hızlıca bakmaktır. Burada, daha büyük projeler ile diğer küçük projeler arasındaki 24 saatlik işlem hacmini karşılaştırabilirsiniz. Bu size protokolün/altyapının kullanımı hakkında bir fikir verebilir.

Markanız bir blockchain ağı oluşturmaya karar vermeden önce, altyapı ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmalısınız. Ağ, müşterilerinizin beklentilerini karşılayacak kadar hızlı mı? Üzerinde inşa edilen projeler, hack veya açıklardan yararlanma olmadan güvenli bir şekilde çalışma geçmişine sahip mi? Son olarak, büyüdükçe ürününüzü kullanmayı düşündüğünüz kullanıcı sayısını karşılamak için ölçeklenebilir mi?

Bunları öğrenmek için, başka hangi projelerin üzerine inşa edildiğini ve kullanıcı geri bildirimlerinin nasıl olduğunu kontrol edin. Diğer projelerin her bir zinciri ne kadar süredir kullandığını ve herhangi bir başarı veya başarısızlık bildirip bildirmediklerini araştırın. Katılım, indirilen cüzdanlar, toplanan NFT’ler vb. açısından istikrarlı, tutarlı büyüme genellikle iyiye işarettir. Oysa Web3 lansmanından sonra sessiz kalan bir proje, kapalı kalma süresi/istismarlar yaşıyor veya farklı bir blok zincirine geçme planlarını paylaşıyorsa kötüye işaret olabilir.

Geliştirme ekibinizdeki paydaşların, en çok bu blok zinciri kullanarak inşa edecekleri ve doğrudan onunla çalışacakları için tartışmaya dahil edilmesini sağlamak da önemlidir. Uzmanlıkları bu açıdan değerli olacaktır.

Geleceği dönüştürebileceğiniz topluluğa katılın. Cointelegraph Innovation Circle, blockchain teknoloji liderlerini bağlantı kurmak, işbirliği yapmak ve yayınlamak için bir araya getiriyor. Bugün başvur

Blok zincirinin güçlü bir topluluğu var mı?

Her büyük blockchain projesinin bir destekçi topluluğu vardır. Geliştiricileri, yatırımcıları ve NFT toplayıcılarını içeren bu topluluklar, Web3’ün etrafındaki anlatıda büyük bir rol oynuyor.

En önemlisi: Onlar (çoğunlukla) gerçek insanlar. Bir marka Web3’e girmek istiyorsa, hangi topluluğun parçası olmak istediğini keşfetmeli ve Reddit, Discord ve Twitter aracılığıyla çeşitli blockchain alt toplulukları hakkındaki anlayışını derinleştirmek için biraz zaman harcamalıdır. Bir marka, bir ağın çekirdek kullanıcı tabanını anlayarak, Web3 alanına girdiğinde bunun nasıl karşılanacağını daha iyi tahmin edebilir.

Blockchain çevre dostu mu?

“Birleştirme”, Ethereum ağının enerji kullanımını önemli bir yüzde oranında azalttığından, NFT’ler için 1 numaralı ağa yönelik büyük bir eleştiri azaltıldı. Ancak Ethereum, Web3 uygulamaları için hala en çevre dostu çözüm olmayabilir.

İklim bilincine sahip markalar için, benzer fikirlere sahip iş ortakları ve teknoloji sağlayıcılarla işbirliği yapmak her zamankinden daha önemli. Bunun bir kısmı, nerede inşa edileceğine karar verirken bir zincirin sürdürülebilirliğe yaklaşımını araştırmak anlamına gelir. Hangi blok zincirlerinin verimlilik göz önünde bulundurularak oluşturulduğunu ve karbon denkleştirme veya başka yollarla çevresel ayak izlerini en aza indirmeye yönelik yaklaşımlarının ne olduğunu araştırmak için zaman ayırmaya değer.

Bir zincir seçmek

Blockchain ekosistemi, küçük girişimlerden küresel erişime sahip büyük markalara kadar yeni gelenler için son derece misafirperverdir. Markalar, bir blok zincirinin teknoloji altyapısını, topluluğunu ve çevresel etkisini araştırarak, hangi ağla ortaklık kuracakları ve gelecek yıllar için hangi ağları inşa edecekleri konusunda doğru kararı vermek için iyi bir konuma sahip olabilir.

Molly Glennon, Ditto PR’da Kripto Başkanıdır.

Bu makale, bağlantıların, işbirliğinin ve düşünce liderliğinin gücüyle geleceği inşa eden blockchain teknolojisi endüstrisindeki üst düzey yöneticiler ve uzmanların incelenmiş bir organizasyonu olan Cointelegraph Innovation Circle aracılığıyla yayınlandı. İfade edilen görüşler mutlaka Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmaz.

Cointelegraph Innovation Circle hakkında daha fazla bilgi edinin ve katılmaya hak kazanıp kazanmadığınızı görün

Yorum yapın