Marj Ticareti Ve Vadeli İşlemler: Farklar Nelerdir?

Marj ticareti, kazançları artırmayı amaçlar ve deneyimli yatırımcıların bunları potansiyel olarak hızlı bir şekilde elde etmelerine olanak tanır. Tüccar bunların nasıl çalıştığını bilmiyorsa dramatik kayıplar da getirebilirler.

Marjla alım satım yaparken, kripto yatırımcıları alım satım yapmak için bir aracı kurumdan borç para alır. İlk olarak, kredi için teminat olarak kullanılacak bir marj hesabına, bir tür güvenlik teminatı olarak nakit yatırırlar. 

Daha sonra borç aldıkları paraya, kredi sonunda veya mevcut piyasa koşullarına göre aylık veya haftalık taksitlerle ödenebilecek faiz ödemeye başlarlar. Varlık satıldığında, gelirler önce marj kredisini geri ödemek için kullanılır. 

Kredi yatırımcıları yükseltmek için gereklidir’ satın alma gücü ve daha büyük miktarlarda kripto varlıkları satın alın ve satın alınan varlıklar otomatik olarak marj kredisi için teminat haline gelir.

Bir yatırımcının ödünç almasına izin verilen miktar, satın alınan varlığın fiyatına ve teminatın değerine bağlıdır. Yine de, tipik olarak bir komisyoncu, bir yatırımcıya, hesaptaki teminat miktarına karşılık bir kripto para biriminin satın alma fiyatının %50’sine kadar borç almasını teklif eder. 

Dolayısıyla, örneğin, bir yatırımcı 1000$ değerinde kripto para birimi satın almak ve bunun yarısını marja yatırmak isterse, ilk krediyi geri ödemek için en az 500$ değerinde teminata ihtiyacı olacaktır. 

Table of Contents

Marj ticareti kaldıracı 

Bir marj hesabı genellikle kaldıraçlı alım satım için kullanılır ve kaldıraç ödünç alınan fonların marja oranını temsil eder. Bir marj ticareti örneği, 10:1 kaldıraçla 10.000$’lık bir ticaret açmak olabilir. Bu durumda, bir tüccar, ticareti gerçekleştirmek için sermayesinin 1.000 $’ını taahhüt etmelidir.

Bu kaldıraç oranları, ticaret platformuna ve işlem gören piyasaya bağlı olarak değişir. Örneğin borsanın tipik oranı 2:1’dir. Aksine, vadeli işlem sözleşmelerinde oran 15:1’e yükselir. Geleneksel piyasalarda olduğu gibi kuralların her zaman belirlenmediği kripto marj ticaretinde, kaldıraç oranı 2:1’den 125:1’e kadar değişebilir. Kripto topluluğu genellikle orana 2x, 5x, 125x ve benzeri şeklinde atıfta bulunmayı basitleştirir; bu, yatırımlarının tahakkuk edebileceği çarpım miktarını gösterir.

Teminat ticareti, yatırımcıların yaptığı işlemlerde uzun veya kısa pozisyon almak gibi referansları içerir. İnsanlar alış pozisyonuna geçtiklerinde, fiyatın değer kazanacağını tahmin ederek aldıkları genişletilmiş bir pozisyona atıfta bulunurlar. Kısa pozisyon, bunun tersinin olacağı varsayımına dayanır ve yatırımcılar, fiyatın düşeceğine inanarak kripto üzerinde olumsuz bir pozisyona sahiptir. Bu durumda, varlık düşerse yatırımcı kar eder.

Marj ticaretinin yararı kazançları artırmaktır, ancak yatırımcılar da para kaybedebilir. Tüccarın varlıkları, kredinin teminatıdır ve değerlerinin sabit bir eşiğin altına düşmesi durumunda, yatırımcı marj ticareti için minimum gereksinimleri karşılamak üzere teminat olarak daha fazla fon enjekte etmedikçe, komisyoncu satışı zorlama hakkını saklı tutar.

Yorum yapın