Mali Durumu Birleştiren Çiftler Daha Mutlu. Öyleyse Neden Daha Fazla Yapmıyorsun?

Ebeveynlerle ne zaman buluşacağınız veya bir aile kurup kurmayacağınız kadar acil bir soru gibi görünmeyebilir, ancak paranızı birlikte taşımaya karar vermenin gelecekteki servet üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Araştırmalar, banka, kredi kartı ve yatırım hesaplarını birleştiren çiftlerin uzun vadede daha mutlu olduğunu ve kaynakları bir araya getirmenin, bir ev satın almak ve emeklilik için tasarruf etmek gibi geleneksel para kilometre taşlarına giden yolu açmaya yardımcı olduğunu keşfetti.

Evli çiftler, birlikte yaşayan evli olmayan çiftlere göre dört kat daha fazla servete sahipler ve araştırmacılar bunun bir nedeni olarak mali durumu birleştirmeyi gösteriyor.

Öyleyse neden daha fazla çift finansa katılmıyor?

CreditCards.com’un 2022’de yaptığı bir ankete göre, bir ölçüye göre çiftlerin %43’ü yalnızca ortak banka hesapları olduğunu söyledi. Aynı anketteki çiftlerin yüzde otuz dördünün ortak ve ayrı hesapları var ve %23’ü mali durumlarını tamamen ayrı tutuyor.

Seçim genellikle insanların riskleri ve ödülleri nasıl değerlendirdiğine bağlıdır. Bir çift ayrılırsa veya boşanırsa, ortak finansmanı çözmek daha zor olabilir ve bir kişinin zor kazanılan parası, “onların” ile “sizin” olarak kabul edilenlerin dağılmasıyla kaybedilebilir.

Cornell Üniversitesi’nde pazarlama ve davranış bilimcisi doçenti Emily Garbinsky ve Colorado Üniversitesi’nde tüketici kararları üzerine çalışan pazarlama profesörü Joe Gladstone’un araştırmasına göre hesapları birleştirmenin bazı avantajları var. Araştırmaları, parayı paylaşan çiftlerin aynı zamanda daha fazla ilişki doyumuna sahip olduklarını gösteriyor. Daha geniş bir varlık havuzuna erişimin faydalarına ek olarak, mali durumu birleştirmek, çiftin her bir yarısının diğerinin harcama ve tasarruf alışkanlıklarını daha yakından gözlemleyebildiği için daha büyük bir hesap verebilirlik duygusuna yol açar.

Birçok çalışmada, Prof. Garbinsky ve Prof. Gladstone, bireysel ortakların para kararlarının, bir ortakla paylaşılan ayrı veya ortak hesaplarından harcama yapmalarına bağlı olarak nasıl değiştiğine baktı. Ortak bir hesaptan harcama yapanların “hedonik” satın alma yapma olasılıklarının daha düşük olduğunu ve bunun yerine daha “faydacı” seçeneklere yöneldiklerini buldular. Örneğin bir çalışmada, ortak bir hesaptan harcama yapan katılımcılar, daha az makul bir seçenek olarak görülen bira maşrapası yerine, daha mantıklı bir satın alma olarak algılanan bir kahve kupası almayı tercih ettiler.

Araştırma, daha fazla sorumluluğun daha fazla çatışma anlamına gelmediğini gösterdi, dedi Prof. Gladstone. “Belki bazı açılardan, birbirimizin davranışlarına ilişkin şeffaflığı ve farkındalığı ne kadar artırırsak, bu da herkesin daha koordineli ve yolunda gitmesini sağlayabilir” dedi.

Her çift finansal düşüşe hazır değil.

Brooklyn’de yaşayan 30 yaşındaki garson ve barmen Nathan Gallagher, birlikte yaşadığı partneriyle henüz bir banka hesabını paylaşmıyor. Ancak her ay ikisi oturup kendi hesapları, ortak harcamaları ve bir çift olarak birlikte kaydettikleri mali ilerleme hakkında konuşurlar. Bay Gallagher, kirayı ve diğer ev faturalarını bölüştüklerini ve içlerinden birinin kısıtlı bir dönemde fona ihtiyacı olursa, diğer ortağın devreye girip masrafa yardımcı olmaktan çekinmediğini söyledi.

“İşleri kendi hızımıza göre almakta gerçekten iyiyiz, ancak mali durumu birleştirerek gelecekte atacağımız bir adım olduğunu görebiliyorum” dedi.

Rochester, NY’deki Cobblestone Capital Advisors’ta ilişki yöneticisi olan Jesse Cramer’a göre Bay Gallagher’ın yaklaşımı, genç çiftlerin mali kaynakları birleştirmek için seçtikleri çeşitli yöntemler hakkında konuşuyor.

Bay Cramer, “Bir uçta, mali açıdan o kadar ayrı olan mali durumunuz var ki, mali açıdan iki yabancı gibisiniz ve biri akşam yemeğini aldığında, diğeri onları yarı yarıya zehirliyor” dedi. karşı uç, her şeyi paylaşan çiftlerdir.

Ayrıca izlenecek bir orta yol var ve Bay Cramer yaklaşımının bu olduğunu söylüyor. Eylül ayında yeni evlendiği eşiyle günün birinde maliyeye katılmayı planlarken, henüz ortak hesap açmamışlardır. Yine de ikisi, ortak finansal hedefler hakkında önemli konuşmalar yaptı. Maliyetleri ne zaman paylaşacaklarını ve satın alımları ayrı tutmanın ne zaman mantıklı olacağını tartışmayı kabul ederler.

Bir ortakla para paylaşmak söz konusu olduğunda, Bay Gallagher, bunu yapmanın gerçekten kişinin kişisel hedeflerine ve kendi risk toleransına bağlı olduğu görüşünde olduğunu söyledi. Kazandıklarınız ile kaybettiklerinizi tartmak çok kişisel bir hesaplamadır, dedi.

“Pek çok insan, ilişkilerine getirdiği para travması yaşıyor” dedi. “Para ve ilişkilerin nasıl etkileşime girdiği, insanların parayla olan kişisel geçmişine dayanıyor.”

Ancak Prof. Gladstone, özellikle daha az servete sahip olanlar için, finansmanı birleştirmenin yararının bu risklerden ağır basabileceğini söyledi.

Prof. Garbinsky, “Düşük geliriniz varsa ve sonra bir araya toplarsanız, bu çok daha fazla para gibi gelebilir, oysa iki gerçekten varlıklı insanınız varsa ve bir araya getirirseniz, yine de süper zenginsiniz” dedi.

Yorum yapın