Likit Ethereum Staking Seçeneklerine Olan Talep, Birleşme Sonrası Artmaya Devam Ediyor

Nansen tarafından yürütülen Blockchain veri analitiği, Ethereum’un hisse ispatı (PoS) mutabakatına geçişini takip eden aylarda çeşitli staking çözümlerinde sürekli artan Ether (ETH) miktarının altını çiziyor.

Merakla beklenen Birleştirme, genel olarak merkezi olmayan finans (DeFi) için bir nimet oldu ve Ethereum’un PoS’a geçişinden bu yana staking çözümleri yüksek talep görüyor. Bu, Ethereum ekosistemindeki çeşitli staking çözümlerinden elde edilen blockchain verilerine göredir.

Nansen’in raporu, Birleşmenin, diğer teminatlandırılmış getiri sağlayan hizmetleri hızla geride bırakan, tamamen kripto para birimine özgü bir getiri getiren araç olarak stake edilmiş ETH’yi tanıtmadaki etkisini vurguluyor.

Uniswap ve diğer otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar ve likidite sağlayıcıları, stake edilen ETH çözümlerinde kilitlenen toplam değere kıyasla popüler ancak sönük kalmaya devam ediyor. 15.4 milyondan fazla ETH, yalnızca piyasa değerine göre ilk altı kripto para biriminde toplam stake edilen ETH’ye değer veren Ethereum’un staking sözleşmesinde kilitli:

“Stake edilmiş ETH, bu nedenle DeFi’da önemli bir ölçeğe ulaşan ilk getiri sağlayan araçtır ve önümüzdeki yıllarda hem önemli ölçüde büyüme hem de ekosistemi kökten dönüştürme potansiyeline sahiptir.”

Nansen, sıvı hisseli türev verilerinden bazı ilginç içgörüler sağlıyor. Ethereum PoS’a geçtiğinde, madencilerin yerini yeni bloklar önermek ve protokol ödülleri kazanmak için 32 ETH yatırmak veya stake etmek zorunda olan doğrulayıcılar aldı. 32 ETH stake edemeyen veya yapmak istemeyen kullanıcılar, sıvı staking olarak da bilinen havuzlu stakinge katılabilir. Bu aynı zamanda kullanıcıların herhangi bir zamanda stake edilen ETH’yi çekmelerine olanak tanır.

Nansen’in ölçümleri, likit staking varlıklarının uzun vadeli sahiplere ağırlık verdiğini, yakın zamanda başlatılan protokollerin yeni mevduatları yerleşik hizmetlerden daha hızlı çektiğini ortaya koyuyor. Toplam 14,5 milyon ETH’nin 5,7 milyonu, ekosistemdeki toplam stake edilen ETH’nin %40’ından fazlasını oluşturan Lido ve Rocket Pool gibi staking havuzlarında stake ediliyor.

Lido’nun stake edilmiş ETH (stETH) havuzu, toplam stake edilmiş ETH pazar arzının %79’luk payıyla alana hakimdir. stETH tokenlerinin %52’si Aave, Curve ve Lido’nun yatırımcılar ve DeFi uygulamaları için ilgi ve faydayı gösteren sarılmış stETH sözleşmesinde bulunuyor. stETH, Ethereum Birleşmesi’nden bu yana ortalama günlük işlem hacminde de %127’lik bir artış gördü.

İlgili: 5 varlık tarafından kontrol edilen stake edilen ETH’nin %64’ü — Nansen

Bu arada, Rocket Pool (rETH) ve Coinbase’e (cbETH) ait staking havuzları sırasıyla %52,5 ve %43,3 ile son üç ayda en fazla büyümeyi gördü. Coinbase’in cbETH’si, yalnızca Ağustos 2022’de piyasaya sürülmesine rağmen stETH dışındaki diğer tüm varlıkları geride bıraktı.

Coinbase’in ETH staking seçeneğinin büyümesi, aynı zamanda, günlük kullanıcıların hala merkezi varlıklara güvendiğini ve daha karmaşık, zincir üzerinde, verim getiren stratejilerin aksine, stake edilmiş ETH’den içerik kazandıklarını gösteriyor.

Yorum yapın