Lightning Yarışmasının Kurucusu, ‘Web3 Için Daha Iyi Bir Platform’ Olan Bitcoin’i Temel Alın Diyor

Ayı piyasaları, Bitcoin (BTC) şirketleri kurmak içindir. En azından, rakip Bitcoin işletmeleri için dokuz haftalık bir yarışma olan Legends of Lightning’in gösterdiği şey buydu.

Turnuva gel hackathon dünya çapında 65’ten fazla etkinlik düzenledi ve 73 proje yarışmacılar arasında paylaşılan 3 BTC (50.000 $) kazanmak için mücadele etti. Yarışma, Bitcoin startup’ları Lightsats, Mutiny Wallet ve AgriMint’i Global Adoption ve Building for Africa adlı ayrı yarışma yollarının kazananları olarak taçlandırdı.

Bitcoin girişimi Bolt Fun tarafından düzenlenen yarışma, dünya çapında 260 yaratıcıyı (inşaatçılar, geliştiriciler, girişimciler ve bilgisayar korsanları) bir araya getirdi. Google Meet aracılığıyla Cointelegraph’a konuşan Bolt Fun’ın kurucu ortağı ve Peak Shift’in kurucusu ve CEO’su Johns Beharry, hackathon’un Bitcoin ekonomisinin şimdiye kadarki en büyüğü olduğunu açıkladı: “Buna uzaktan yakından yaklaşan hiçbir şey yok” dedi.

Yarışmanın arkasındaki fikir, “Yeni yapımcıları ekosisteme dahil etmek, bitcoin ve yıldırım alanında yenilikler yapmak ve yeni veya mevcut projelerin fikirlerini geliştirmesine ve hayalleri gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olmak” idi.

Yarışma, Bitcoin alanında inşa etmek için daha fazla yetenek çekmeyi amaçlıyor. Kaynak: Twitter

Buna ek olarak, yarışma, Bitcoin geliştirme alanını Web3 kurucularını hayrete düşürecek şekillerde geliştirme, kurcalama ve deneme için bir arena olarak sergiliyor. Bolt Fun’ın kurucu ortağı ve Kıdemli Ürün Tasarımcısı Edward Pratt, Bolt Fun ekibinin, şirketler kurarak ve Bitcoin topluluğunu diğer alanlara doğru genişleterek Bitcoin’i benimsemeye lazer gözüyle odaklandığını vurguladı:

“Bunun özü, diğer geliştirici ekosistemlerinin çok büyük olmasıdır. Uygulama katmanında fikir paylaşımı ve dikkat için bitcoin’i rekabet etmeye zorlamak için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.”

Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi Bitcoin, Ethereum ve Polkadot’tan daha az geliştiriciye sahiptir. Bitcoin açık ara en büyük ve en çok tanınan kripto para birimi olsa da, veriler Bitcoin’in geliştiricilerin ve inşaatçıların akın ettiği bir alan olmadığını gösteriyor.

2020 ve 2021’de kripto ekosistemine göre geliştiricileri gösteren grafik. Kaynak: Electric Capital

Pratt ve Beharry, Bitcoin’in inşa etmeye değer tek merkezi olmayan altyapıyı sunmasına rağmen, Ethereum (ETH), Solana (SOL), Polkadot ve Cosmos gibi Web3 ekosistemlerinin Bitcoin oluşturma alanından ilgi ve yetenek çektiği sonucuna varıyor. Legends of Lightning yarışması, durumu düzeltme ve Bitcoin üzerine inşa edilecek fırsatların zenginliğini ve derinliğini vurgulama girişimidir.

Solana Hackathon’ları devasa para ödülleri sunuyor ve bu yaz 350’den fazla proje 5 milyon dolarlık bir hazine sandığı kazanmak için yarıştı. The Legends of Lightning’deki birincilik ödülü, kıyaslandığında, 73 projeden birine 3 BTC (50.000$) hediye etti, yani toplam para ödülünün yüzde biri.

Pratt, “Bitcoin ekosistemi ile Solana gibi diğer ekosistemler arasındaki farkı gösteriyor.” Nihayetinde Bitcoin alanı, Solana ve Ethereum gibi Web3 oyun alanlarında yer alan inşaatçılar ve geliştiriciler için rekabet eder.

“Kesinlikle çok fazla aktivite var [in Bitcoin] ancak Bitcoin’de henüz çok fazla yaratıcılık görmüyoruz.”

Merakla, yarışmanın galibi Lightsats, projesini Bitcoin girişimcisi Brad Mills’in bir Tweet’inde paylaşılan bir fikir üzerine inşa etti. Tweet, Bitcoin yaratmanın şimşek hızında bir zincirleme reaksiyonunu başlattı. Lightsats, birkaç hafta içinde “Precoiner onramp” projesini oluşturdu, Bolt Fun ekibine sundu ve Global Adoption yarışmasını kazandı.

Pratt, daha fazla insanı katılmaya ve Bitcoin’i geliştirmeye çekmenin yollarından birinin, diğer ekosistemlerde çalışan geliştiricilere ulaşmak olduğunu açıkladı. Pratt, “Kripto ve Web3 sınırındaki insanları hedeflemek istiyoruz,” bu, “Anlatıların bu insanlarla konuşmasını nasıl sağlarız” sorusu üzerine düşündü.

İlgili: Bitcoin savunucusu, BTC farkındalığını artırmak için Lightning Network üzerinden satış yapıyor

Beharry bunun doğal olabileceği konusunda şaka yaptı; Solana blok zincirinin çalışmayı durdurduğu sayısız duruma atıfta bulunarak “web3 platformunuz çevrimdışı, Bitcoin bunu düzeltir”.

Legends of Lightning ekibi, etkinliği her yıl daha ağır ödüller, daha fazla katılımcı ve daha fazla yaratıcılıkla tekrarlamayı umuyor. Hedef, gelecek yıl 1.000 katılımcıya ulaşmaktır; bu, mevcut bakış açısından önemli bir sıçramadır.

Yorum yapın