Lido Ve Rocket Pool Liquid Staking’e Bağlanan Metamask Staking Piyasaya Sürüldü

MetaMask kullanıcıları, ConsenSys tarafından açıklanan yeni bir entegrasyon sayesinde Ethereum likit staking sağlayıcıları Lido ve Rocket Pool’a erişime sahip olacak.

MetaMask Staking, kullanıcıların Lido ve Rocket Pool protokolleri aracılığıyla Ether (ETH) stake etme yeteneğinin kilidini açacak ve Ethereum blok zincirinin güvenliğini ve ademi merkeziyetçiliğini geliştirmek için hizmet sunacak.

Kullanıcılar, farklı likit staking sağlayıcılarının ödül oranlarını, ağ kontrolünü ve popülaritesini karşılaştırabilecek ve staking çözümü seçeneklerini bilgilendirmek için ek bilgiler sağlayabilecek. Hizmet, MetaMask portföyü merkezi olmayan uygulaması aracılığıyla halka açık bir beta ile başlar.

Kullanıcılar, Lido ve Rocket Pool üzerinden stake yapabilecek ve Lido (stETH) ve Rocket Pool (rETH) staking token bakiyelerini görüntüleyebilecek. Bu belirteçler ayrıca MetaMask Takasları aracılığıyla tekrar ETH’ye takas edilebilir.

Liquid staking, kullanıcıların varlıklarını serbestçe transfer etme ve ticaret yapma yeteneğini korurken ödül kazanmalarına olanak tanıyan, Ethereum blok zincirinde varlıkları staking yöntemidir. Varlıklar akıllı bir sözleşmeye yatırılır ve tüm kullanıcılar tarafından yatırılan toplam miktara göre ödüller kazanılır.

Şimdi oyunuzu verin!

MetaMask ürün müdürü Abad Mian, Cointelegraph’a verdiği demeçte, Ethereum’un Eylül 2022’de bir hisse kanıtı konsensüsüne geçmesinin ardından, hizmetin staking çözümleri için kullanıcı talebinde artış gördüğünü söyledi.

“Dahili bir ankette, ankete katılanların %85’i varlıklarını nereye yatıracaklarına karar vermeden önce birkaç seçeneği gözden geçirmek istediklerini söyledi. Ayrıca, ankete katılanların %74’ünden fazlası stake ettiklerini veya stake etmekle ilgilendiklerini belirtti.”

Mian ayrıca MetaMask’ın ek likit staking sağlayıcıları sunma potansiyelini araştıracağını da doğruladı. Ayrıca MetaMask’in doğrudan staking hizmetleri sağlamadığını, ancak akıllı sözleşme işlevi aracılığıyla kullanıcıları Ethereum’un başlıca likit staking sağlayıcılarına bağladığını da açıkladı.

Cointelegraph ayrıca, platformun kurumsal müşterilere hizmet sunduğu MetaMask Institutional’a staking hizmetlerinin sunulma olasılığını da sordu. Mian özel olarak yorum yapmaktan kaçınsa da, MetaMask’ın hizmet yelpazesi genelindeki tekliflerini değerlendirmeye devam ettiğini belirtti.

Mian ayrıca, staking araçlarının Ethereum’un ademi merkeziyetçiliği üzerindeki etkisinin, onların popülerliğine, kullanıcı deneyimine ve staking hizmetlerine olan talebe bağlı olacağını söyledi.

“Stake, bir blockchain ağında ademi merkeziyetçiliği etkileyebilecek faktörlerden yalnızca biridir.”

Aralık 2022’de Nansen tarafından gerçekleştirilen Blockchain analizi, Birleşmenin ardından likit Ethereum staking hizmetlerine olan talebin arttığını ortaya koydu. 13 Ocak itibariyle, Ethereum staking sözleşmesi 16 milyondan fazla ETH içeriyor ve Lido’nun likit staking havuzu, yatırılan 4,6 milyondan fazla ETH ile en büyük katkıda bulunan kişi.

Yorum yapın