‘Leeroy Jenkins’ Japonya Bankası Doları Düzleştirirken Bitcoin 16 Bin Dolarlık Düşüşü Geride Bıraktı

Bitcoin (BTC), Japonya merkez bankasının küresel finans piyasalarında kaosa yol açmasıyla 20 Aralık’ta bir gecede yaşadığı dipten toparlandı.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Analist BoJ politikasını FTX’e benzetiyor

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, BTC/USD paritesinin 19 Aralık boyunca %3’ün üzerine düştükten sonra 17.000$’a geri döndüğünü gösterdi.

En büyük kripto para birimi, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) sürpriz bir politika değişikliğinin ardından gelen ani ABD doları zayıflığından yararlandı.

Uzun süredir aşırı düşük faiz oranlarıyla deflasyonist bir ortamda olan Japonya, politika yapıcıların tahvil getirileri üzerindeki üst sınırı kaldırmasıyla güne büyük bir değişimle uyandı. Japon Nikkei düşerken, yen dolar karşısında anında yükseldi.

Tepki veren Bitcoin analistleri, BTC/USD için kısa vadeli faydalara rağmen sevinçten çok uzaktı.

Enflasyonu ehlileştirme girişiminde ABD’yi takip ediyor gibi görünen Japonya’nın, ancak daha sonra ortaya çıkacak olan bir solucan kutusu saldığını söylediler.

Borsa BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, “Serbest piyasayı yapay olarak şaşırttığınızda böyle olur” dedi. tweet attımuhtemelen “sürprizler” yerine “bastırmak” yazmayı planlıyor.

“Yüzünüze patlar. USD likiditesi 1Ç23’te düştüğünde, 10 yıllık JGB getirilerinin %0,50 getiri tavanında işlem görmesini bekleyin. Yachtzee.”

Hayes daha önce merkez bankalarının getiri eğrisi kontrolü (YCC) uygulaması hakkında yazmıştı ve o sırada bunun bir kez başladığında geri döndürülemez olduğunu söylemişti.

A daha fazla gönderi bu arada BoJ’nin şu anda %50’nin üzerinde olan Japon tahvillerine sahip olmasına odaklanıldı. Bu senaryonun, feshedilmiş FTX borsasının son günlerini anımsattığını söyledi.

Hayes, “BoJ, (FTX eski CEO’su, Sam Bankman-Fried)’den ders alıyor gibi” diye yazdı.

“Bir pazarın %50’sinden fazlasına sahip olduğunuzda, orası artık bir pazar mıdır? $FTT = $JGB.”

Japon devlet tahvili 10 yıllık getiri tablosu. Kaynak: TradingView

Diğer yanıtlar, kripto medya şirketi TFTC’nin kurucusu Marty Bent ile BoJ’ye ilişkin değerlendirmelerinde daha az açık sözlü değildi. benzetme “Leeroy Jenkins’i küresel finansal sisteme çeken” hareket.

Portföy yöneticisi Christian H. Cooper’ın açıklamalarının bir bölümünde, “Küçük bir politika değişikliğinin, gerçekleşmesi haftalar alacak çok büyük etkileri vardır.” katma.

“BoJ, son düşük getiri tutma noktasıydı ve şimdi bu değişiyor. Oranlarda ani artış, hisse senetleri (haftalarca) daha düşük, + kaos.”

ABD doları “mükemmel fırtına” ile buluşuyor

Japonya hikayesi, doların gücü konusunda zaten ateşli bir anlatıyı besledi ve bu, Aralık ayının başlarında altı ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Popüler analiz hesabı Tedtalksmacro, “Bir DXY zirvesi için mükemmel fırtına oluştu” özetlenmiş.

İlgili: Analist, Bitcoin kilit seviyeden kaçınırsa, BTC fiyatı haftalar içinde %20 düşüşle karşı karşıya kalacak

Böylece ABD dolar endeksi (DXY), gün içi zaman dilimlerinde sürdürülebilir bir toparlanma girişiminden vazgeçerek gün içinde 104’ün altındaki düşük seviyelere geriledi.

“Büyük merkez bankaları şu anda Fed’i yakalamaya çalışıyor, en güvercin olanlar da dahil -> Japonya Merkez Bankası. ABD dışında enflasyonu dizginleme yarışı başladı ve ABD bunu şimdiden başarmış görünüyor.”

ABD dolar endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın