Lbry, Sec Kaybının Ardından ‘Büyük Olasılıkla Öleceğini’ Söyledi

Merkezi olmayan içerik platformu LBRY’nin arkasındaki firma, mahkemede Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı son kaybının ardından günlerinin büyük olasılıkla sayılı olduğunu söyledi.

SEC, firmanın 2016’dan beri kayıt dışı menkul kıymet arzları yürüttüğünü iddia ederek ilk olarak Mart 2021’de LBRY Credit (LBC) tokenleri nedeniyle LBRY Inc’i mahkemeye verdi.

SEC, geçen ay 7 Kasım’da, bir yargıcın tokenleri menkul kıymetler olarak kabul etmesiyle sektöre büyük bir darbe indirdikten sonra bu savaşı nihayetinde kazandı.

30 Kasım’da Twitter üzerinden işin durumu hakkında bir güncelleme sağlayan LBRY Inc, şirketin “yakın gelecekte büyük olasılıkla öleceğini” ancak temel protokol ve blok zincirinin devam edeceğini açıkladı:

“LBRY Inc.’in yakın gelecekte muhtemelen ölmüş olacağı konusunda açık sözlü olmak istiyoruz. LBRY misyonunun devam etmesini bekliyoruz, ancak şirketin kendisi yasal borçlar ve SEC borçları nedeniyle öldü.”

LBRY Inc, barındırılan içeriği üzerinde daha az katı sansür politikaları sunan YouTube’a temel olarak blok zinciri tabanlı bir alternatif sunar. Platform ayrıca, standart reklam geliri paylaşımı modelinin aksine YİM’de içerik oluşturuculara doğrudan ipuçları sağlar.

SEC’in LBRY’ye karşı açtığı davada, LBC’nin saf spekülasyon için tasarlandığını iddia ederken, LBRY, tokenlerin platformu için bahşiş verme, yayınlama, satın alma ve video içeriği artırma gibi temel yardımcı işlevlere hizmet ettiğini savundu.

Mahkeme anlaşmazlığını SEC’in kazanmasına rağmen, LBRY bu hafta başlarında Twitter’da hükümet kurumunun uzlaşma müzakereleri açısından başa çıkmanın zor olmaya devam ettiğini öne sürdü.

Devam eden SEC müzakerelerine ilişkin 29 Kasım durum raporuyla ilgili bir gönderiye yanıt veren şirket, kayıt edilmiş SEC’e “sahip olduğumuz her şeyi” teklif ettiğini ancak bu teklif yine reddedildi.

Savunma avukatı ve eski federal savcı James Filan, bunun SEC’in gelecekteki LBC satışlarıyla ilgili daha sert şartlar aramasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını sorguladı.

“Tahmin etmeme izin ver. Bunun nedeni, ikincil piyasalarda bile her satışın bir menkul kıymet satışı olduğuna dair belirli bir anlaşmayı da içeren bir Rıza Kararı istemeleridir” dedi.

Yanıt olarak, LBRY Inc ekibi, dudaklarının mühürlü olduğunu gösteren bir emoji sağladı.

Twitter’da 131.000 takipçisi bulunan Filan’ın, SEC ve XRP yaratıcıları Ripple Labs arasında devam eden anlaşmazlığa ilişkin uzun süredir devam eden yorumları nedeniyle LBRY davasıyla güncel kaldığını da belirtmekte fayda var.

İlişkili: LBRY, Apple’ın COVID-19 salgını sırasında belirli terimleri sansürlemeye zorladığını iddia ediyor

SEC’in hem LBRY hem de XRP’yi mahkemede menkul kıymet olarak kabul etmesi için agresif bir şekilde zorlaması nedeniyle davalar birbirine benzer niteliktedir. Bunların kripto ve menkul kıymetlerle ilgili ilk büyük davalardan bazıları olduğu göz önüne alındığında, sonuçlar gelecekte verilecek kararlar için referans noktaları olarak görülebilir.

Yorum yapın