‘Kurucunun Değer Sistemi Önce Gelir; Sonra Girişimin Potansiyeli’

Başlangıçlar dışında varlık sınıflarına yatırım yapıyor musunuz?

Gayrimenkule yatırım yapıyoruz, ancak öz sermaye yatırımımız yetersiz. Kendi şirketimin hisselerine yatırım yapmayı tercih ederim. Yatırımlarımın yaklaşık %90’ı yeni girişimlerde, geri kalan %10’luk kısmı ise kişisel finansımı ağabeyim yönetiyor.

Shark Tank’tan önce kaç start-up’a yatırım yaptınız?

Shark Tank’a gelmeden önce başka girişimlere yatırım yapacak biri olmadım. Kendi şirketimiz, oldukça büyük hale gelen pek çok girişimi kuluçkaya yatırdı. Örneğin, BikeDekho, CollegeDekho, InsuranceDekho ve borç verme girişimimiz Rupyy. Yatırım yaptığım girişimlere mentorluk yapmayı tercih ederim. Ne alırsam alayım, onu büyütmeye çalışırım.

Shark Tank’ta kaç girişime yatırım yaptınız?

Bu numarayı ifşa etmemize izin verilmiyor. İçecek, gıda, sağlık ve teknoloji sektörlerinden girişimlere yatırım yaptığımı söyleyebilirim. Sağlık sektöründen birçok girişim, gösterinin bu sezonunda yer aldı. Ayrıca içecek segmentindeki çay ile ilgili girişimler ile bulut mutfağı, cilt bakımı ve bakım alanındaki girişimler de gösteride sunumlarını yaptı. Kişisel finans yönetimiyle ilgili fintech alanından bazıları vardı. Ama ben sektörden bağımsızım. İş temelleri iyi olduğu sürece her sektöre yatırım yaparım.

livemint.com

Tam Resmi Görüntüle

livemint.com

Bir yatırım yaptıktan sonra, kurucuların satış konuşmalarında öne sürdükleri iddiaların doğruluğu konusunda endişeleniyor musunuz?

Normal durum tespiti yapma sürecimize devam ediyoruz. Terim sayfaları ile yapıyoruz. Nihayetinde, kuruculara bahse giriyorum. Güvenilir ve dürüst olmalıdırlar. Verilerdeki küçük hataları görmezden gelebilirim. Kurucuları bir aile şirketi işletiyor. Belirli prosedürlerin farkında olmayabilirler. Kâr ve zarar tablolarında herhangi bir hata olmadığı sürece sorun yok. Sadece açıklanan rakamlarda ve gerçekte büyük hatalar varsa çıkacağım. Ne de olsa şirkete belirli rakamlar üzerinden değer verdim ve bu tamamen yanlış olmamalı.

Şovun tuhaf yanı, şirketler satış konuşmasını yapmadan önce onlar hakkında hiçbir şey bilmememiz. Şirket araştırmasını önceden yapıp hazırlıklı gelmemiz söz konusu değil. Her zaman bir sürpriz unsuru vardır.

Bir girişime yatırım yaparken baktığınız en önemli şeyler nelerdir?

Pehle banda phir dhandha (Önce kişi, sonra iş). Benim için kurucu en önemli kriterdir. Kurucunun büyüme tutkusu ve açlığı olmalıdır. Detaylara önem vermelidir. Değer sistemleri güçlü olmalıdır. Ardından, paranın karşılığı ve ürün teklifleri gelir. Rekabet ortamını anlamak için boşlukları da değerlendiriyorum. Ürün zaten kalabalık bir pazara aitse, o zaman ne fark yaratırlar?

Son olarak, birim ekonomi gelir. Gelirler ve giderler nelerdir ve büyüme kaldıraçları nerede? Üretim maliyetleri çok yüksekse, bu bir sorun olacaktır. Pazarlama maliyetleri çok fazlaysa, bu konuda yardımcı olabilirim. Ben sayısalcıyım. Rakamlara çok önem veririm. Ayrıca kurucunun vizyonu da önemlidir. Vizyon büyük mü? Vizyonun kilidini açmanıza yardımcı olabilirim. Ayrıca kişisel kıvılcımı ve iş yürütmede nerede ortaya çıktığını da değerlendiriyorum. Örneğin, Instagram gibi sosyal medya platformlarında işleri hakkında rahatça konuşuyorlar mı?

Kişisel tutku alanı şirket ile birleştiğinde en iyi kombinasyon budur.

Örneğin eğitim benim tutkum. Ülkemiz çok büyük. Std XII’den sonra küçük kasabalardan öğrencilerin okumak için büyük şehirlere gitmesi benim tutkum. CollegeDekho tam olarak bunu yapıyor. Ana faaliyet alanımızı da genişletmekten çekinmedik. InsuranceDekho ile kasko ile başladık ama artık sağlık sigortası ve hayat sigortası da yapıyoruz.

Bir sigorta şirketi veya banka açabiliriz. Zaten bir NBFC’miz var. Büyümeye açız. Shark Tank çok şey öğrenmeme yardımcı oldu. Beş yıllık ilmi bir mevsimde öğrenmek gibidir.

Yatırımlarınızın iç getiri oranı (IRR) nedir?

Şirketim, son 10 yılda %73 bileşik yıllık büyüme oranıyla büyüdü. Büyük ölçüde kendi şirketime yatırım yaptığım için, bunu benim büyümem olarak da düşünebilirsiniz.

Kariyerinize başladığınızda yatırım tarzınız nasıldı?

Ben iş geçmişinden geliyordum. HTE Delhi’den okudum ve daha sonra çalışmaya başladım. Bir süre sonra Trilogy adlı bir ABD şirketinde çalışmak için ABD’ye taşındım. Startuplarda çalışmamıza izin verdiler. Şirketin kendi içinde bir startup ‘yourbillbuddy’ kurdum. Başlangıç, tüketicilerin cep telefonu faturalarını optimize etmelerine yardımcı oldu. İçimdeki girişimcilik ateşini aşıladı ama ben işime devam ettim. 2001 yılında Trilogy Bengaluru’da bir şube kurduğunda Hindistan’a taşındım.

O zamanlar maaşımın büyük bir kısmı ev kredisi ve araba kredisi EMI’lerine gidiyordu. Maaşımın %15’ini hisse senetlerine yatırırdım. Yatırım teorim öncelikle teknik analize dayanıyordu. Sektörel ve makro detaylara da girerdim. Nereye yatırım yaparsam yapayım, minimum üç yıllık bir zaman ufkunu korurdum. Ancak, F&O (vadeli işlemler ve opsiyonlar) yaptığımı da belirtmeliyim. CarDekho’ya başladığımda şirketimden (CarDekho) elde ettiğim karı opsiyon ticareti için kullandım. 2009’da ağır kayıplar verdim.

Şirketim iflas etti. Ondan sonra, bir daha asla hisse senetleriyle uğraşmamaya karar verdim. Uzun vadeli paranın ancak çok çalışarak kazanılabileceği dersimi aldım. Bunun kısayolu yok. Allah bize akıl ve iki el vermiş. Kayıplarımızı çok çalışarak telafi ettik ve gerisi tarih oldu.

Mint’in başka yerlerinde

Görüşte, Vidya Mahambare daha yüksek bir Fed enflasyon hedefinin dünya risk altında. Jaideep Mehta bayrakları 5 büyük teknoloji trendi 2023’te bekleniyor. Dani Rodrik savunuyor beceriksizce yapılan geçişler temiz enerji için. Uzun Hikaye nedenini öğrenir kar amacı gütmeyen kuruluşlar yeteneği elinde tutamaz.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın