Küresel Portföy Çeşitlendirmesi Yatırımcılar Için Neden Hala Mantıklı?

Karşılaştırılan küresel getiriler: elmalar ve portakallar?

Öncelikle, Hindistan hisse senedi piyasalarının gerçekten de küresel piyasalardan daha iyi performans gösterip göstermediğine bakalım.

Hintli yatırımcılardan yerel piyasaların ne kadar iyi performans gösterdiğine dair çok şey duyan LCR Wealth, Hindistan, ABD, Brezilya ve Avrupa’daki piyasaların performansını karşılaştırmak için bir analiz yaptı. Analiz, 31 Aralık 1999’dan 2021’in sonuna kadar 22 yıllık bir döneme dayanıyordu. Dönem, Mart 2000’de çöken dot-com çağının zirvesinde başlıyor ve GFC ve Covid rotalarını da içeriyor. Ve kesinlikle, Indian Nifty 50, S&P 500’ün %386, Ibovespa’nın %513 ve Euro Stoxx 50’nin %12,5’ine kıyasla %1.065 nominal getiri ile diğer endekslerden daha iyi performans gösterdi.

Her bir para biriminin yıllık enflasyon oranı için nominal getirileri ayarlandığında, Nifty 50 %213’lük enflasyona göre düzeltilmiş getiri ile hâlâ en iyi performansı gösteren oldu. S&P 500, enflasyon düzeltmesinden sonra %192 geri döndü, ancak Ibovespa yalnızca %58 geri döndü. (Bu zamana kadar Euro Stoxx 50’ye olan ilgimizi kaybettik.)

Bir dakika bekle! Peki ya döviz kurları? Nifty 50, S&P 500’den daha yüksek enflasyona göre düzeltilmiş getiriye sahip olsa da, 2000 ile 2021 arasında rupi dolar kadar kazanmadı. Hem enflasyon hem de döviz kurları için ayarlama yaptığınızda, Nifty 50 %90’lık bir getiri sağlıyor. , S&P 500 ise %192’de kalıyor. Özetle, 22 yıllık süreçte S&P 500, Satın Alma Gücü Paritesi (PPP) açısından diğer majör endekslerden %100 veya daha fazla performans gösterdi. Analiz için diğer üç para biriminden herhangi birini sabit tutsak bile bu performans aynı kalacaktır.

Bu, özellikle gelecekte dolar cinsinden harcamalar öngörüyorsanız, önemli bir husus haline gelir. Knight Frank’e göre, zengin Kızılderililer tarafından yapılan tüm harcamaların yaklaşık %40’ı dolar bağımlıdır. Bu, dolardaki değişikliklerin ailelerin genel net değeri üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir.

portföy risk yönetimi

Çeşitlendirme ve düşük oynaklık, güvenli bir portföy oluşturmanın önemli yönleridir. Getirilerin oynaklığı, yüzde olarak ifade edilen bir risk ölçüsüdür. Yüzde oynaklığı ne kadar yüksek olursa, risk de o kadar yüksek olur. Farklı coğrafyalara maruz kalmak, çeşitlendirme avantajları sağlayabilir ve iyi planlanırsa portföyünüzün oynaklığını azaltabilir. Örneğin, 22 yıllık dönemde %100 Nifty 50 portföyünün oynaklığı %29,92 ve yıllık getirisi %3,10’dur. Ancak S&P 500’e %20 tahsis eklenmesi volatiliteyi %2,49 düşürerek %27,43’e düşürürken, yıllık getiriyi %0,51 artırarak %3,61’e çıkarıyor.

Yatırımlardaki ana risklerden biri, ihtiyaç anında yatırımı nakde çevirememe riski olarak kabaca tercüme edilen likidite riskidir. ABD piyasaları gibi gelişmiş piyasalar çok daha fazla derinliğe sahiptir ve doğası gereği daha likittir. Özellikle kriz zamanlarında, en azından kısmen bir “güvenli liman” piyasasına yatırım yapmakta fayda var. 2008 Küresel Mali Krizi sırasında ABD’ye maruz kalan uluslararası yatırımcılar, nispeten daha likit yapısı nedeniyle portföylerinde değişiklik yapma esnekliğine sahipti. En iyi yabancı şirketlerin hisselerini listelemek için en büyük ve en likit pazarları aramasının bir nedeni var ve ABD popüler bir seçim olmaya devam ediyor.

Gelişmiş piyasalar da çok daha verimlidir ve piyasalar herhangi bir yeni bilgiyi neredeyse anında fiyatlandırır. Yatırımcı korumaları da genellikle daha gelişmiş pazarlarda daha iyidir. Birlikte, bu faktörler fiyat istikrarının artmasına, net getirilerin artmasına ve bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında daha az eşitsizliğe yol açar. Ayrıca, denizaşırı pazarlara katılmamak, yatırımcıların Hindistan’da bulunmayan kaliteli fikirleri kaçırmasına neden olabilir.

Bu, Hintli yatırımcıların sadece yurtdışına yatırım yapması gerektiği anlamına gelmiyor, aksine portföylerinin en azından küçük bir bölümünü denizaşırı pazarlara ayırmaları gerektiği aşikar hale geliyor.

Shilpa Menon, LCR Capital Partners’ın Hindistan Kıdemli Direktörüdür.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın