Küresel Çip Geliri Bu Yıl %11 Düşecek, Kısa Vadeli Görünüm Acımasız – apk haber

Çarşamba günü yayınlanan bir rapora göre, küresel yarı iletken gelirinin yüzde 11,2 düşerek 2023’te 532 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor ve yarı iletken pazarı için kısa vadeli görünüm daha da kötüleşti.

Gartner’ın son tahminine göre 2022’de pazar, 2021’e göre yüzde 0,2’lik marjinal büyümeyle 599,6 milyar doları buldu.

PC, tablet ve akıllı telefon yarı iletken pazarları durgun. Birleşik pazarlar, 2023’te yarı iletken gelirinin yüzde 31’ini ve toplam 167,6 milyar doları temsil edecek.

Gartner Uygulama Başkan Yardımcısı Richard Gordon, “Ekonomik rüzgarlar devam ederken, zayıf son pazar elektronik talebi tüketicilerden işletmelere yayılıyor ve belirsiz bir yatırım ortamı yaratıyor” dedi.

Buna ek olarak, stokları yükselten ve çip fiyatlarını düşüren fazla çip arzı, bu yıl yarı iletken pazarındaki düşüşü hızlandırıyor,” diye ekledi Gordon.

Bellek endüstrisi, 2023’te ortalama satış fiyatları (ASP’ler) üzerinde önemli bir baskı oluşturmaya devam edecek olan kapasite fazlası ve fazla stokla uğraşıyor.

Bellek pazarının 2023’te yüzde 35,5’lik bir düşüşle toplam 92,3 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Ancak, 2024’te yüzde 70’lik bir artışla toparlanma hızında.

DRAM pazarı, DRAM satıcılarının yassı uç üretimine rağmen zayıf son ekipman talebi ve yüksek envanter seviyeleri nedeniyle 2023’ün büyük bölümünde önemli ölçüde fazla arza tanık olacak.

DRAM geliri bu yıl yüzde 39.4 düşerek 47.6 milyar dolara ulaşacak. Rapora göre, piyasa 2024’te yetersiz arza doğru hareket edecek ve DRAM geliri, fiyatlandırma toparlanmasıyla yüzde 86,8 artacak.

NAND pazarının dinamikleri, DRAM pazarına benzer olacaktır. Sonuç olarak, NAND gelirinin 2023’te yüzde 32,9 düşüşle 38,9 milyar dolara düşmesi bekleniyor.

Gordon, “Geçtiğimiz on yıllardaki yüksek hacimli, yüksek maliyetli içerik pazarı sürücüleri, özellikle teknolojik yeniliğin eksik olduğu PC, tablet ve akıllı telefon pazarlarında sona eriyor” dedi.

Ayrıca, Covid-19 ve ABD ile Çin arasındaki ticaret gerilimi, küreselleşmeden uzaklaşma eğilimini ve tekno milliyetçiliğin yükselişini hızlandırdı.

Gordon, “Bugün yarı iletkenler bir ulusal güvenlik sorunu olarak görülüyor” dedi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın