Küresel Bir Durgunluk Sırasında Yatırım Yapmak Için 5 Ipucu

Ekonomi, Galler hava tahmininden daha kasvetli bir görünümle karşı karşıya ve çok azı riskli varlıkları satın almak için acele ediyor. Olumsuz piyasa koşullarını atlatmak için birkaç ipucu.

1. Seçenek: Nakitten tasarruf edin

Kenarda oturup nakit veya stablecoin biriktirmekte utanılacak bir şey yok.

Boğa momentumu geri döndüğünde, büyük tahsisler yapmak için bol miktarda kuru tozunuz olacak. Bu arada, kullandığınız protokole güvendiğiniz sürece kripto pazarlarında getiri elde etmek için birçok fırsat var.

Ama bu imkansız olan piyasanın zamanlaması değil mi? muhtemelen. Ancak bu, daha odaklanmış fiyat hedefleme veya tersine çevirme çağrılarının aksine, momentumu ve genel piyasa eğilimlerini tespit etmekle ilgilidir. Daha büyük trendleri tespit etmek daha kolaydır. Ancak, bu biraz riskliyse, başka bir seçenek daha var.

2. Seçenek: Dolar maliyeti ortalaması (DCA)

Hiç bir bilek veya sırt şikayeti ile fizyoterapiste gittiniz mi? Çabuk ve kolay bir tedavi umuyorsunuz ama bunun yerine size üç ay boyunca her gün yapmanız için bir dizi önemsiz, sıkıcı egzersizler veriliyor.

Dolar-maliyet ortalaması, bunun yatırım eşdeğeridir. Seksi ve hatta çok ilginç değil ama yeterince uzun bir zaman ufku verildiğinde lehinize sonuçlanma şansı çok yüksek. Ve bu günlerde, bunu sizin yerinize yapan otomatik botlar var, bu da yardımcı oluyor.

İlgili: 5 neden 2023 küresel piyasalar için zor bir yıl olacak

Bu ilk iki seçenek, bir strateji oluşturmak için birleştirilebilir. Örneğin, yükseliş momentumunun geri dönmesini bekleyen stablecoin’lerde %50’yi bir kenara koymak ve fiyattan bağımsız bir şekilde piyasaya %50’yi koymak. Bu taktik, genel teziniz düşüş eğilimi gösterse de, piyasa yükseldiğinde FOMO’ya direnmeye yardımcı olabilecek piyasaya biraz maruz kalmanıza izin verir.

3. Seçenek: Daha iyi performans gösteren varlıkları bulun

Merkezi olmayan sürekli borsalar, ayı piyasasının sevgilileri olmuştur. FTX skandalının ardından tüccarlar, “nerede kısa devre yapabilirim?” diye ağlayarak merkezi olmayan opsiyonlara akın etti. Birçoğu, bu yıl sırasıyla yaklaşık %70 ve %50 artış gösteren GMX ve ApeX gibi protokollere gitti.

Ayı piyasalarında her zaman daha iyi performans gösteren varlıklar olacaktır, ancak bunları bulmak yoğun emek gerektirir ve düşüş trendi sırasında uzun süre devam etmek risklidir. Bu nedenle, bu stratejiye dikkatle yaklaşılmalıdır ve en iyi, iyi bir projeyi tespit etmek ve sağlam risk yönetimi uygulamak için bilgi ve deneyime sahip yatırımcılar tarafından kullanılır.

Seçenek #4: Türevleri kullanın

Aşağı yönlü ve yatay piyasalarda kar sağlamak için türevleri ve sözleşme kombinasyonlarını kullanan birçok strateji vardır. Örneğin, bir varlık düştüğünde indirimli bir oranda iyi bir satış fiyatı kilitleyerek para kazanmanıza olanak tanıyan bir “ayı koyma yayılımı” oluşturmak için seçenekleri kullanmak.

Gelişmiş getiri çiftçilerinin bir likidite havuzunun her iki tarafını da uzun ve kısa devre yapmak için kullandıkları sözde delta-nötr stratejiler de vardır. Bu, ellerinde bulundurdukları varlıkların oynaklığına maruz kalmalarını azaltır, böylece havuz ücretlerini toplarken olumsuz etkilerini azaltır.

İşin zor kısmı bu stratejileri uygulamak değil – çevrimiçi olarak kolayca bulunabilen talimatlar var – onları yönetmek ve konumunuzu boyutlandırmak. Yönetim ve pozisyon büyüklükleri bu tür alım satımları yapabilir veya bozabilir. Ayı piyasasında karlı olabilirler ancak dikkatli kullanılmaları gerekir.

Seçenek 5: Başkaları kaybederken kafanızı koruyun

Alex Honnald gibi bir serbest tırmanıcı değilseniz, iyi güvenlik ekipmanı olmadan herhangi bir uçuruma tırmanmaya çalışmazsınız. Aynı şey kripto yatırımı için de geçerli.

Hangi güvenlik ekipmanı? Nakit olarak tutulan bir acil durum fonu iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Yaklaşık altı aylık temel yaşam giderlerini karşılamalı ve getiri için kullanılmamalı, ödünç alınmamalı veya kazıklanmamalıdır.

İlişkili: Bitcoin 2023’te yükselecek – ama ne dilediğinize dikkat edin

Ayrıca, araba tamiri veya örneğin giden vizeniz gecikirken bir hafta boyunca pahalı Singapur’da mahsur kalmak gibi ortaya çıkan büyük harcamaları ödemek için benzer koşullarda tutulan (okuma: oldukça likit) bir batan fonunuz olmalıdır. Batan fon, acil durum fonunuzu bozulmadan tutabilmeniz ve onu yalnızca gerçek acil durumlar için kullanabilmeniz için size ekstra destek tamponu sağlayacaktır.

Son olarak, resesyonlar zordur, bu yüzden akıl sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın. Portföyünüz hakkında endişeleniyorsanız veya sürekli fiyatları kontrol ediyorsanız, o zaman kendinizi daha az sağlıklı hale getiriyor ve zamanı geldiğinde iyi kararlar verme şansınızı azaltıyorsunuz. Bu nedenle dışarı çıkın, bilgisayarı kapatın ve oynayın.

Yatırım ve ticaret faaliyetlerinizin dışında hayatınızı geliştirin. Bunu yapmazsan, sonunda başardığında nereye gideceksin?

Nathan Thompson Bybit’in baş teknoloji yazarıdır. COVID-19 kilitlenmeleri sırasında kripto para birimine dönmeden önce, çoğunlukla Güneydoğu Asya’yı kapsayan 10 yılını serbest gazeteci olarak geçirdi. Cardiff Üniversitesi’nden iletişim ve felsefe alanında ortak ödüllere sahiptir.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın