Kriptonun Geleceği Nedir? 5 (Çılgın Mı?) Tahmin


Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Bobby Axelrod’dan en sevdiğim yatırım analojisini ödünç almak için milyarlarcakripto, LSD’de bir domuzdur – bundan sonra hangi yöne gideceğini asla bilemezsiniz.

Örnek vermek gerekirse, hiç kimse Bitcoin’in sadece birkaç kısa hafta içinde aniden %71’e düşeceğini, diğer kriptoları da beraberinde getireceğini ve 2022’de sektörün toplam piyasa değerinden 2 trilyon doları sileceğini doğru bir şekilde tahmin edemezdi.

Bildiğimiz kadarıyla, kripto 2023’e kadar toparlanabilir veya teslim olabilir. Peki ya stablecoin’ler? Metaveren mi? Ve tüm bu düzenleme konuşmaları nasıl sonuçlanacak?

Yıllardır kripto hakkında yazmış ve Blockchain Ticaret Odasındaki meslektaşlarıma danışmış biri olarak, burada kriptonun geleceği için beş tahminim var.

Kısa Versiyon

  • Kripto para birimi %90 tahmin edilemez olabilir, ancak bu, çalkantılı bir yılın ardından sektörün nereye yönelebileceği konusunda bazı eğitimli tahminler yapamayacağımız anlamına gelmez.
  • Bitcoin’in 2024 yılına kadar öleceğini ve topluluğun bir hisse kanıtı halefi seçeceğini tahmin ediyorum.
  • Biden, dolandırıcılıkla mücadele kabiliyeti ve kriptoların menkul kıymetler olduğu gerçeğinin giderek daha belirgin hale gelmesi nedeniyle kriptoyu düzenlemek için SEC’i atayacak.
  • Son olarak, metaverse başarısız olabilir, ancak bu, stablecoin’in benimsenmesine yardımcı olacak ve teknoloji devleri arasındaki büyük Stablecoin Savaşını başlatacak.

Bir Ölü Kedi Sıçramasından Sonra, Bitcoin 2024’e Kadar Ölecek

2022’de Kriptoların Kralı için işler pek iyi görünmüyor:

  • Bir zamanlar zayıf müttefikler olan Çin ve Hindistan, Bitcoin’in düşmanı haline geldi. Bu, dünyanın en büyük ekonomik süper güçlerinden ikisinin – ve dünya nüfusunun yaklaşık %40’ının – küresel Bitcoin ekosistemine katılmasının yasak olduğu anlamına geliyor.
  • Şu anda dünyanın elektrik arzının %0,52’sinden fazlasını oluşturan Bitcoin’in açgözlü güç tüketimi, Kanada, Kazakistan ve İran da dahil olmak üzere birçok ülkede sürekli elektrik kesintilerine ve enerji krizlerine yol açtı. Bu, yalnızca mali düzenleyicilerin değil, aynı zamanda çevresel düzenleyicilerin de dikkatini çekti ve Wikipedia’nın kripto para cinsinden daha fazla bağış kabul etmeyi reddetmesine yol açtı.
  • El Salvador’da bir zamanlar kutlanan Bitcoin’in yasal ödeme aracı olarak benimsenmesinin felaket olduğu kanıtlandı. İşletmelerin sadece %14’ü Bitcoin ile işlem yapıyor, Hazine’nin yatırımı değerinin yarısını (50 milyon ABD doları) kaybetti ve hem Fitch hem de IMF, El Salvador’u borç verilemez olarak değerlendirdi.

Bitcoin’in halkla ilişkiler sorunları ve pandemi dönemindeki yatırımcıların toplu çıkışının bir sonucu olarak, fiyatlar 2022’de %71 düştü.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele hariç, Bitcoin’in müttefik listesi 2022’de tehlikeli bir şekilde azalıyor. Ve değeri yalnızca popülariteye dayanan %100 spekülatif bir varlık için bu, yaşlanan kripto para birimi için kıyamet anlamına gelebilir.

2022’de Bitcoin (Resim telif hakkı: New Line Cinema)

Lightning Network’ün işlem hızlarını hızlandırarak ve ücretleri düşürerek Bitcoin’e yeni bir soluk getireceğine dair bazı umutlar var. Ancak basit bir teknoloji yükseltmesi, yukarıdaki daha önemli sorunları çözmeyecektir.

2023’ün ortalarına kadar ölü bir kedinin sıçradığını göreceğimizi tahmin ediyorum. Bu, bazı yatırımcılara umut verebilir, ancak daha büyük yatırımcılara BTC varlıklarını nihayet tasfiye etme fırsatı sunacak ve Bitcoin’in bir daha asla 10 bin doların üzerine çıkmamasını sağlayacaktır.

Her şey düşünüldüğünde, 2024’te bir ara aşağıdaki başlığı göreceğimizi düşünüyorum:

Bitcoin öldü. Yaşasın Bitcoin.

Peki Bitcoin tahtı terk ettiğinde ne olacak?

Proof-of-Stake Kripto Parası Yakında “Yeni Bitcoin” Olarak Taçlandırılacak

Cryptocurrency, Bitcoin’den daha uzun yaşayacak.

Çin 2013’te Bitcoin’i tamamen yasakladığında ve ardından hemen kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmeye başladığında bunun erken kanıtlarını gördük: dijital yuan.

Başka bir deyişle, dünyanın en büyük Bitcoin düşmanı olan Çin Halk Bankası bile konseptin oldukça havalı (ve kopyalanmaya değer) olduğunu kabul etmek zorunda kaldı.

Yani kripto para birimi hiçbir yere gitmiyor. Ama krallık kraldan daha uzun yaşarsa Bitcoin’den sonra tahtı kim alacak?

  • Bazıları olacak diyor Dalgalanma (XRP). Yıldırım hızında işlem hızları ve ulusal para birimleri arasındaki transferleri kolaylaştırma yeteneği, onu taht için uygun bir rakip haline getiriyor.
  • Diğerleri bunun olacağını tahmin ediyor BNBdaha önce Binance Coin olarak biliniyordu çünkü küresel mega borsa Binance tarafından destekleniyorkriptonun Amazon’u.
  • Ayrıca bahis oynayan birçok insan görüyorum. Cardano (ADA). kurucularından biri tarafından tasarlanmıştır. EthereumCardano, yüksek işlem hızları, düşük çevresel etki ve akıllı sözleşmeler, NFT’ler, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) ve hatta benzersiz bir ” düzenli bakımı ve yeni özellikleri finanse etmek için iç vergi toplama hazinesi ”sistemi.

Ama sonunda, çoğu ardıllık savaşının aksine, “bir sonraki Bitcoin”e geçiş barışçıl olacak.

Bunun nedeni, taht için uygun olan her adayın, çalışma kanıtından ~%99 daha çevre dostu olan kanıt kanıtını kullanmasıdır. Ve kriptonun çevresel etkisi birkaç büyüklükte düştüğünde – ve “madencilik” süreci daha demokratik hale geldiğinde – hem perakende tüccarlar hem de hükümetler tarafından yeni bir kripto benimseme Rönesansı başlatacak.

Hükümetlerden bahsetmişken…

Düzenlemeler Sonunda Geliyor – Ve Biden, Basit Bir Nedenle CFTC’yi Değil SEC’i Atayacak

Artık tüketiciler kripto dolandırıcılıklarına 1 milyar dolardan fazla kaybettiklerine ve dünya çapında her dört dolardan biri kripto hesaplarının dolandırıcılığa kaptırdığına göre, daha sıkı düzenlemelerin geleceğine şüphe yok.

Geriye tek bir soru kalıyor: Kim tarafından?

Eylül 2022 itibariyle, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) arasında kripto endüstrisini kimin düzenlemesi gerektiği konusunda bir çekişme yaşanıyor.

Tartışmaları basitleştirme riskini göze alarak, işin özü şu: SEC, kripto paraların menkul kıymetler olduğunu ve bu nedenle onların yetki alanına girdiğini iddia ediyor. Öte yandan CFTC, onları para birimleri ve dolayısıyla amaçları olarak görüyor.

İlginç bir şekilde, her iki ajans da ayrı suçlamalarla Coinbase’in peşine düştü. Mart 2021’de CFTC, takas ticareti için borsaya 6,5 ​​milyon dolar para cezası verdi ve 2022’de SEC, kriptonun ilk içeriden bilgi ticareti davasına ev sahipliği yaptıktan sonra dolandırıcılığa yönelik bir soruşturma başlattı.

Yine de Coinbase, SEC’in “önce uygulama yaklaşımı” “kripto menkul kıymetler piyasasının gelişimini engellediği ve girişimcilerin şirketleri için para toplamak için kripto kullanmasını engellediği” için CFTC tarafından denetlenmeyi açıkça tercih ederdi.

Ancak Coinbase’in SEC ile olan dana eti, sektörü düzenlemede açıkça Biden’ın öncüsü oldukları gerçeğini değiştirmeyecek: yalnızca SEC dolandırıcılıkla mücadele için daha donanımlı olduğu için değil, aynı zamanda Coinbase’in “onlar sadece para birimleri” defans zayıflıyor

Yeni şerif şehre geldiğinde değil, ne zaman borsaların komisyoncu-satıcı olarak kaydolmak zorunda kaldığını görmeye başlayacağız. Ve ICO’ların düzenleyici çemberlerden geçmesi gerekecek. Sektörün büyümesini yavaşlatacak elbette ama kanun ve düzeni getirecek ve umarız 1 milyar dolarlık dolandırıcılığı önleyecektir.

Metaverse’yi Çevreleyen Hype, Stablecoin’ler için Metaverse’den Daha Fazlasını Yapacak

2019’dan bu yana Meta (fka Facebook), internetin sanal gerçeklik tabanlı devamı olan metaverse’ye 21 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Ve şimdiye kadar, teslim edilen tek şey bazı nemli memler ve Black Mirror’a geri aramalarla ilgili:

YouTube’da Metaverse Memes Derlemesi

Genel halk, metaverse için o kadar heyecanlı görünmüyor. Özellikle WSJ’den Joanna Stern gibi erken test yapanlar mide bulantısı, yönelim bozukluğu ve hatta cinsiyet tacizi bildirdikten sonra.

Ancak metaverse, dünyanın en pahalı teknoloji fiyaskosu haline gelse de, bunun iyi olacağını tahmin ediyorum.

Yani, metaverse, global ölçekte stablecoin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olacak.

Zuckerberg, insanların yasal para kadar güvendiği metaverse için kesintisiz, blockchain destekli bir ödeme çözümü vaadini yerine getirebilirse, bunun sanal gerçeklik pokerinden çok daha fazla dünyayı değiştiren sonuçları olacaktır.

Örneğin, gerçek bir küresel para biriminin ortaya çıkışı, Birleşmiş Milletler’in daha az bilinen Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden birinin ele alınmasına yardımcı olabilir: denizaşırı para göndermek için havale ücretlerinin düşürülmesi; uluslar.

Dünya süper güçlerinin merkez bankaları böylesine küreselleşmiş bir para biriminin var olmasına izin verecek mi? Elbette hepsi değil. Çin Halk Bankası istediğini yapsaydı, herkes dijital yuanı kullanırdı.

Ancak hükümet direnişi, teknoloji devlerini daha önce denemekten asla alıkoyamadı. Hattaki bu kadar çok veri varken, bu onları şimdi kesinlikle durdurmayacak.

Teknoloji Devleri Bir Stablecoin Savaşı Başlatacak – Ve Muhtemelen Hepimiz Bundan Fayda Göreceğiz

2009’dan 2020’ye kadar olan yıllar, kriptonun kendi Keşif Çağı gibiydi: çatışmayla değil keşifle tanımlanan bir dönem.

Bunun nedeni, bu gizemli yeni “blok zincir” üzerinde kapsanacak o kadar çok alan olması ki, savaş başlatmanın pek bir anlamı yok. Kaşifler için blok zincirinin dış sınırlarını bulmak, mevcut bölge üzerinde kavga çıkarmaktan daha verimli.

Ancak stablecoin’lerle her şey değişir. Tanım olarak, stablecoin’ler aynı bölge için savaşıyorlar çünkü hepsinin amacı aynı.

Ve bazen kısır olabilir. Terra Luna’nın kurucusu Do Kwan’ın, rakip stablecoin $DAI için pek de cesaret verici olmayan sözler paylaştığı bu zayıf yaşlanmış Tweet’i almanız yeterli.

MakerDAO’da Asya iş geliştirme lideri Doo Wan Nam tarafından atılan diğer fotoğraflar burada. Stablecoin öncüleri Tether (UST) ve Magic Internet Money’i (MIM) çağırdı.

Şimdi, Meta, Microsoft ve Google arasındaki bu çatışma düzeyini hayal edin.

Elbette, bu şirketlerdeki yöneticiler gerçek duygularını halka açık bir forumda dile getirmemeleri gerektiğini biliyor olabilir (özellikle onlara aksini tavsiye edecek PR bölümleri olduğundan), ancak yoğun rekabet düzeyi aynı kalacak – yalnızca 1000x ölçeğinde.

Kripto Silahlanma Yarışı

1913 dolaylarında Avrupa’da olduğu gibi, şimdiden silahlanma yarışına tanık oluyoruz. Meta, paxos (USPD) geliştiriyor, Microsoft bir “kripto belirteci oluşturma hizmeti” için ABD patenti aldı ve Apple, metaverse için belirteçleri araştırmaya yıllık 25 milyar dolarlık Ar-Ge bütçesinin bilinmeyen bir bölümünü ayırdı.

Başka bir deyişle, Büyük Stablecoin Savaşı başlamak üzere.

Ama Birinci Dünya Savaşı kadar kötü olmayacak. Çünkü teknoloji devleri rekabet ettiğinde hepimiz fayda sağlama eğilimindeyiz. Önümüze atılan devasa kayıt bonusları, daha güvenli ödeme biçimleri ve hatta kredi kartları yoluyla nakit geri ödeme teşvikleri görebiliriz. Ayrıca, eve para gönderen yeni göçmen Amerikalılar için havale ücretlerini düşürebilir.

Ve küresel ölçekte, bir Amerikan teknoloji devi dünyanın ilk kitlesel pazar sabit parasını tasarlarsa, ABD dolarını 500 yıl daha dünyanın birincil rezerv para birimi olarak sağlamlaştırabilir.

Alt çizgi

Kriptoda değişmeyen tek şey değişimdir. Yukarıdaki tüm tahminleri okuduktan sonra, şunu merak ediyor olabilirsiniz: Satın almalı mıyım? Yoksa çok geç olmadan kurtulmak mı? Sadece sen karar verebilirsin.

Hangisini seçerseniz seçin, yatırım yapmadan önce araştırma yaptığınızdan, risk toleransınızı değerlendirdiğinizden ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yaptığınızdan emin olun.

Kriptoyu kendiniz araştırın:Source link

Yorum yapın