Kripto Tüketici Koruması, Rezerv Kanıtı Faturaları Abd Kongresi’ne Sunuldu

Amerika Birleşik Devletleri Temsilcisi Ritchie Torres, Temsilciler Meclisi’nde müşteri fonlarının kripto para birimi borsaları tarafından kötüye kullanılmasını yasaklayan ve rezerv kanıtlarını Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na ifşa etmelerini zorunlu kılan yasalar çıkardı. Torres, kısa faturaların kripto para birimiyle ilgili diğer mevzuatı tamamlamayı amaçladığını söyledi.

Torres, 1 Aralık’ta “Kripto Tüketici Yatırımcıları Koruma Yasası” ve “Kripto Borsası İfşa Yasası” başlıklarını taşıyan yasa tasarılarını tanıttı. Yasalar çok kısa. Torres’in ofisinden alınan nüshalarda, ilk yasa tasarısının gövdesi olan HR 9241 şöyledir:

“Bir kripto para borsası, bir müşterinin rızası olmadan bir müşterinin fonlarını ödünç veremez, kaldıraç kullanamaz veya birleştiremez.”

İkinci fatura, HR 9242, okur:

“Müşteriler adına varlıkları elinde bulunduran bir kripto para borsası, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından belirlenen şekilde, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna, o sırada borsa ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere, borsa rezervlerinin kanıtına ilişkin bilgileri ifşa edecektir. Açıklamanın, borsanın elinde bulundurduğu varlıkların borsanın yükümlülüklerine kıyasla tutarı.”

Tasarılar Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi’ne havale edildi.

Torres, faturalarla ilgili bir basın toplantısında “Kripto paranın Amerikan ekonomisinde bir yeri var, ancak dikkatli bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor” dedi. Bir New York gazetesinde kripto için “liberal durum” üzerine bir başyazı yazmak da dahil olmak üzere, kriptoyu destekleme kaydına sahiptir. 5 Aralık’ta, Devlet Sorumluluk Bürosundan “SEC’in yatırımcı halkı FTX’in korkunç kötü yönetiminden ve görevi kötüye kullanmasından korumadaki başarısızlığının” gözden geçirilmesini talep eden bir mektup yazdı.

İlgili: ABD’li milletvekili, FTX çöküşünün ortasında tüketici korumasıyla ilgili büyük kripto borsalarını sorguluyor

House Finansal Hizmetler Başkanı Maxine Waters ve rütbeli üye Patrick Henry tarafından hazırlanan bir taslak da dahil olmak üzere, Torres’in mevzuatının eşleştirilebileceği birkaç yasa tasarısı var. Torres de bu komitenin bir üyesidir. Kasım ayında, blockchain analitik şirketi Chainalysis, ABD Kongresi’nden önce kripto para birimini etkileyebilecek 20 yasa tasarısının bir listesini hazırladı.

Yorum yapın