Kripto Topluluğu, Sbf’nin ‘Özür Turuna’ Ağırlık Veriyor

FTX’in eski CEO’su Sam “SBF” Bankman-Fried, borsanın müşteri ve yatırımcı fonlarını uygunsuz bir şekilde kullandığını ortaya çıkaran FTX’in ani çöküşünden bir ay sonra imajını kurtarmak için bir özür turuna çıkmaya başladı.

Kasım’da 30’da, Bankman-Fried, FTX’in çöküşünden bu yana ilk kez canlı olarak halka açıldı ve New York’taki DealBook Zirvesi sırasında bir dizi soruyu yanıtladı. Röportaj sırasında Bankman-Fried, Alameda ile FTX’teki müşteri fonları arasında “farkında olmadan fonları karıştırdığını” iddia etti. O paylaştı:

“Bilmeden fonları karıştırdım. […] Açıkçası Alameda’nın konumunun ne kadar büyük olduğuna şaşırdım, bu da benim açımdan başka bir gözetim eksikliğine ve bundan sorumlu olacak birini atamadığıma işaret ediyor.”

ile yapılan başka bir röportajda Günaydın Amerika 1 Aralık’ta yayınlanan Bankman-Fried, müşteri fonlarının “uygunsuz kullanımı” hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını yalanladı. Ona göre, eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison’ın iddia ettiği gibi, FTX müşteri mevduatlarının Alameda Research’ün alacaklılarına ödeme yapmak için kullanıldığına dair hiçbir bilgisi yoktu.

1 Aralık’ta IBC Group’un kurucusu ve CEO’su Mario Nawfal’ın ev sahipliğinde düzenlenen bir Twitter Alanında, SBF bir kez daha yalvardı şirketlerinde neler olup bittiğine dair cehalet. Gerçekte ne olduğu sorulduğunda, yanıtları çok belirsizdi. “Ben, bilirsiniz, temelde ve ne yazık ki şu anda verilerin çoğuna erişimim olmadığını söyleyerek bunu uyarmalıyım” dedi.

SBF’nin inkar ve medyadan özür dileme turunun ardından kripto topluluğu, her şey hakkındaki duygularını ifade etmek için sosyal medyaya yöneldi.

Bir CNN yazarı olan Mary Katharine Ham, medyanın Elon Musk’a, “insanların hayat birikimlerinden” milyarlarca dolar kaybeden “süper kötü” SBF’den daha düşmanca davrandığını düşündüğünü paylaştı. SBF’ye tepki olarak “Ton oldukça şaşırtıcı,” dedi. Günaydın Amerika George Stephanopoulos ile röportaj.

NYT’nin DealBook Zirvesi röportajına tepki olarak Lefteris Karapetsas şunları paylaştı: “10 milyar dolar çalan bir adam, @SBF_FTX az önce röportaj yaptı, neredeyse bir kurban gibi gösterildi ve sonunda bir alkış aldı. Hala özgür ve iyi. Akademik dergileri dünyayla paylaşmak için indiren Aaron Swartz, 1 milyon dolar para cezası ve 35 yıl hapis cezası aldı. Bu da onun kendi canına kıymasına neden oluyor.”

Bitcoin (BTC) meraklısı Duo Nine, NYT’nin DealBook Zirvesi Röportajına da tepki göstererek, “10 milyar dolarlık bir ponzi yarattığınız için bir dizi alkış aldığınızı hayal edin. Dünyanın gerçeklikle bağı koptu.”

Twitter kullanıcısı Wall Street Silver paylaştı; “SBF: ‘Sanırım bunun sonunda hiçbir şeyim olmayacak.’ Bir yere sakladığı 100+ milyon doları olduğundan hiç şüphem yok. Kişisel yatırımları için milyarlarca ‘borç’ alıyordu. Birçok offshore holding birliği var. Bazıları iflas halinde DEĞİLDİR.”

Twitter kullanıcısı ve geliştiricisi Naomi, SBF’nin röportajını çocuk katili sanık Casey Anthony ile karşılaştırdı. “SBF’nin röportajını izlemek, Casey Anthony’nin belgeselini izlemek gibi bir şey. O kadar mekanikler ki, teslimatlarında o kadar gerçek dışılar ki. Herhangi bir duygu hissederseniz, bu insanları yavaşlatır. Nasıl ifade edildiği ayrı bir sübjektif meseledir.”

İlişkili: Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, müşteri fonlarının “uygunsuz kullanıldığını” yalanladı

Takip etmek SBF’nin son zamanlarda halka açık görünümleri, Galaxy Digital’den Mike Novogratz, DealBook Zirvesi röportajı üzerine eski CEO’ya yönelik bir eleştiri tiradını serbest bıraktı.

Bloomberg’e konuşan Novogratz, canlı röportajda asla dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını açıklamasının ardından SBF’yi “hayal ürünü” olarak nitelendirdi.

Novogratz ayrıca, kripto topluluğunun birçok üyesinin hapis cezası çağrısında bulunan duygularını yineledi ve şunları söyledi:

Gerçek şu ki, Sam ve arkadaşları bir sahtekarlığı sürdürdüler. İnsanlardan para çaldı, insanlar hapse girmeli.”

Galaxy Digital, iflas eden firmaya 76,8 milyon dolarlık bir risk açıklayarak FTX çöküşünün kurbanları arasında yer alıyor.

Yorum yapın