Kripto Temel Değerleri Ve Şeffaflık, Defi Için Kritik Öneme Sahiptir

Kripto endüstrisinde büyüyen ana alt sektörlerden biri olan merkezi olmayan finans (DeFi), piyasa dinamikleri, siber saldırılar ve düzenleyici belirsizliğin ortasında zorlu bir yılla karşı karşıya kaldı. 1 Aralık’ta Uluslararası P2P Finansal Sistemler Çalıştayı 2022’de düzenlenen bir panel tartışmasına göre, geleceği düzenleyici ortamda daha fazla şeffaflık ve netlik gerektiriyor.

Cointelegraph’ın genel yayın yönetmeni Kristina Cornèr’in moderatörlüğünde APWine CEO’su Gaspard Pedruzzi; Mero’nun kurucu ortağı Daniel Perez; Flare CEO’su Hugo Philion ve University College London School of Management’ta CTO’su olan Niall Roche panelist olarak yer aldı. Tartışma, dünya çapında yıkıcı bir manzara arasında DeFi’nin geleceğine odaklandı.

Perez, kripto para borsası FTX’in çöküşü gibi son olayların ardından, DeFi’nin uzun vadeli başarısı için şeffaflığa duyulan ihtiyacın yanı sıra merkez bankası dijital para birimlerinin kriptonun temel değerlerini topluma tanıtmada ve sektördeki güveni yeniden tesis etmedeki rolünü vurguladı.

“DeFi altyapısını kullanmanın amacı şeffaflıktır […] Neden OPEC ülkeleri de şeffaf olabilmeli? […] Resmi, şeffaf ve izlenebilir bir çözüm varsa ve stabilcoinler gibi sektöre daha fazla güven getirmek iyiyse, bunun olmaması gerektiğini söylemeyeceğim.”, yorumunu yaptı Perez.

FTX’ten Sonra: Defi, kusurlarının üstesinden gelirse ana akım haline gelebilir

Düzenleme, DeFi için kilit noktadır. Roche’un açıkladığı gibi, günümüzde düzenleyici gerekliliklere uyan bir projenin yakın gelecekte bunu karşılayıp karşılayamayacağı konusundaki belirsizlik nedeniyle inovasyon engellendi. Roche ayrıca şunları kaydetti:

“Açık kurallara ihtiyacımız var […]. İnsanlar sınır tanımıyor. Çizgilerin çok net olduğundan ve orada test edebileceğiniz, çizginin sağ tarafında olduğunuzu doğrulayabileceğiniz kurallar olduğundan emin olmanın yollarına ihtiyacımız var. Aksi takdirde, düzenlemenin net olmadığı ve insanların deneyeceği için inovasyonun ertelendiği ve kapatılacağı bir durumda olurduk.”

İnsanları inovasyonu yönlendiren finans ve teknolojiler hakkında eğitmek, çoğu insan kripto paraları arkadaşlarından veya televizyondan öğrendiğinden, DeFi gelişimi için başka bir zorluktur. Panelistler ayrıca toplumla iletişimin mahremiyet ve ademi merkeziyetçilik gibi temel değerleri teşvik etmeye değil, kripto para birimlerinden kar elde etmeye odaklandığını vurguladılar. Flare’den Philion şunları söyledi:

“Şu anda birincil ürün pazarı zengin olmaktır. Gerçekten zengin olmanızı sağlayan bir kullanım durumu yok. Ama insanlara verdiğimiz mesaj bu. […] İnsanlara pazarlamamız gereken birincil şeyin zengin olmanın bir yolu olduğunu düşünmüyorum.”

Yorum yapın