Kripto Piyasası Kapitülasyonu Nedir Ve Önemi

Kapitülasyon kelime anlamı olarak teslim olmak demektir. Mali alanda, bu terim, boğaların sonuncusunun ayılar olmak için yenilgiyi kabul ettiği agresif bir satış dönemini yansıtır.

Kripto piyasası kapitülasyonu nedir?

Bir kripto para biriminin bir gecede %30 düştüğünü varsayalım. Bir yatırımcıya iki seçenek kalır: kayıpları gerçekleştirmek için elde tutmaya veya satmaya devam edebilirler.

Çoğu yatırımcı kayıplarını gerçekleştirmeye karar verirse, fiyatta keskin bir düşüş olur. Buna ek olarak, bu satış baskısı, ayıların sonunda satacak madeni paraları tükendiğinden, bir fiyat tabanı oluşturabilir.

Ancak kapitülasyonu tahmin etmek ve belirlemek çok zor olsa da, tacirlerin böyle bir olaya hazırlanmalarına yardımcı olabilecek birkaç yinelenen piyasa sinyali vardır.

Bir kripto piyasası kapitülasyonu tipik olarak şu koşulların çoğunu içerecektir:

  • Hızlı fiyat düşüşü
  • Büyük işlem hacimleri
  • aşırı satış koşulları
  • yüksek oynaklık
  • Büyük sahiplerin sayısında büyük düşüş
  • Negatif piyasa temelleri

Örneğin, feshedilmiş kripto borsası FTX’in yerel varlığı olan FTX Token’ın (FTT) Kasım 2022’de ani çöküşü, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi teslimiyet belirtilerinin çoğuna eşlik etti.

FTT/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Kripto para birimleri, özellikle son derece düşük piyasa değeri ve likiditeye sahip olanlar, kapitülasyon sırasında her zaman daha fazla dalgalanma göreceklerdir. Ancak kripto piyasası kapitülasyonları yatırımcılar için her zaman kötü değildir. Aksine varlık fiyatı dibe vururken maksimum kâr fırsatı dönemini getirirler.

Ancak kripto piyasası kapitülasyonları yatırımcılar için her zaman kötü değildir. Aksine varlık fiyatı dibe vururken maksimum kâr fırsatı dönemini getirirler.

Örneğin, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH), son sekiz yılda, Mart 2020’deki piyasa çöküşü gibi büyük satış hacimleri ve fiyat diplerinin eşlik ettiği birkaç piyasa kapitülasyon olayına tanık oldu.

Bir kripto piyasası kapitülasyonunun önemi nedir?

Birçok deneyimli tüccar ve yatırımcı, kripto piyasası kapitülasyonunu bir fiyat dibinin habercisi olarak görüyor. Sonuç olarak, düşüşte olan bir piyasada birikim yapmayı tercih ederler, böylece satış tarafı baskısını emerler ve ileride potansiyel bir yükseliş dönüşü için zemin yaratırlar.

İlgili: Göreceli güç endeksinin (RSI) bir satış sinyali olarak kullanılabileceği 3 yol

Buna ek olarak, bir kripto piyasası kapitülasyonu tipik olarak kısa vadeli satıcıları ortadan kaldırır ve satış yapacak olan neredeyse herkes bunu zaten yaptığı için ivmeyi kademeli olarak uzun vadeli yukarı yönlü varlıklara kaydırır.

Bu, tipik olarak, adresler tarafından altı aydan uzun süredir tutulan ve “eski paralar” olarak adlandırılan Bitcoin arzındaki tutarlı bir artışa yansır.

Bitcoin eski arzı son etkin > 6 dakika. Kaynak: Glassnode

Bir Glassnode araştırmasına göre, bu madeni paraların herhangi bir günde harcanma olasılığı daha düşük:

“Eski Madeni Paralar, genellikle düşüş eğilimi gösteren piyasa eğilimleri sırasında hacim olarak artar ve bu, daha yeni yatırımcılardan ve spekülatörlerden sabırlı uzun vadeli yatırımcılara (HODLer’lar) doğru madeni para servetinin net transferini yansıtır.”

Nihayetinde, bir kapitülasyon olayı sırasında bir piyasa dibini zamanlamak son derece zordur çünkü süreç, 2014-2016’da Bitcoin’de olduğu gibi birkaç yıl değilse de aylar alabilir.

Tüccarlar, sayısız metrik ve gösterge kullanarak potansiyel kapitülasyon olaylarını tahmin etmek için tipik olarak geçmiş verilere ve önceki piyasa diplerine güvenirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Yorum yapın