Kripto Piyasası Bugün Neden Yükseldi?

Kripto piyasası bugün yükseldi ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve çok sayıda altcoin, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Aralık ayında daha küçük ölçekli faiz oranları artışlarının başlangıcını görebileceğini söylemesinin ardından ralli yaptı.

Kripto ve hisse senedi piyasaları, Powell’ın enflasyonun daha yumuşak oran artışlarına yol açtığı umut verici gelişmelerden bahsettiği Brookings Enstitüsü konuşmasına olumlu yanıt verdi.

Genel olarak, kripto piyasası hala FTX’in son iflasının sersemletiyor, ancak Bitcoin’in fiyatı, gün içi en yüksek seviyesi olan 17.191 $’a yükselerek olumlu tepki verirken, tüccarlar hala BTC fiyatında nihai bir kapitülasyon olacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

Oynaklık hala muhtemelken, bazı analistler kripto piyasası için dibi görmediğimize ve BTC’nin zincir üstü kayıplarının rekor seviyelere ulaştığına inanıyor.

Bazı analistler 2022’nin 2018 ayı piyasasını kopyalamasını beklerken, 4. çeyreğin geri kalanına ilişkin tablo, 3 Aralık’taki resmi Federal Rezerv toplantısı ile bulanık olmaya devam ediyor. Aynı zamanda, bu düşüş eğiliminin 2023’ün başında daha düşük enflasyon ve daha düşük oran artışlarıyla tamamen ortadan kalkacağına dair umut var.

Gün içinde kripto pazarının gücünü etkileyen üç ana faktörü inceleyelim.

Nasdaq, S&P 500, Dow Jones, Ether ve Bitcoin. Kaynak: TradingView

Powell’ın açıklaması, yüksek enflasyonla ilerleme kaydedildiğini gösteriyor

Yüksek enflasyon bir yıl boyunca sorun oldu ve arka arkaya gelen negatif TÜFE raporları, Fed’e oranları artırmaya devam etmesi için birçok neden verdi. TÜFE verileri, 10 Kasım’da Bitcoin’i dakikalar içinde 1.000 $’a yükselttikten sonra, daha fazla olumlu veri ve Powell’ın konuşması enflasyonun zirveye ulaştığını doğrulamış olabilir.

Enflasyon dengelenirse, Powell’ın sonraki aylarda daha küçük artışlar önermesi, muhtemelen piyasa katılımcılarının duyarlılığının artmasına neden olacaktır. Powell şunları kaydetti:

“Enflasyonu düşürmeye yetecek kısıtlama düzeyine yaklaşırken faiz artış hızımızı ılımlılaştırmak mantıklı. Faiz artış hızını yumuşatma zamanı Aralık toplantısında gelebilir.”

CME Group’un FedWatch Aracına göre, Aralık ayı Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) şu anda olağan 75 baz puan değil, 25 ila 50 baz puanlık bir artış sağlaması bekleniyor.

Fed hedef oranı olasılık tablosu. Kaynak: CME Grubu

Powell, agresif para politikasının devam edeceği uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Ümit verici bazı gelişmelere rağmen, fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kat etmemiz gereken daha çok yol var”

Bitcoin analistleri Powell’ın konuşmasını kutluyor

Bitcoin hala fiyatı etkileyebilecek risk olaylarına sahip olsa da, BTC vadeli işlemleri tacirlerin çoğunlukla kısadan uzuna geçtiğini gösteriyor. Coinglass’a göre, tacirlerin %51,91’i, BTC şortlarına kıyasla 1,08 oranında uzun Bitcoin’dir.

Bitcoin uzun ve kısa oranı. Kaynak: Madeni para camı

Ekim ayında, Bitcoin’in oynaklığı bazı büyük itibari para birimlerinin altına bile düştü ve bu da BTC’yi bir risk varlığından çok bir stabilcoin gibi gösterdi. Ancak FTX’in başarısızlığından sonra Kasım ayı farklı bir hikaye oldu.

Bitcoin tarihsel oynaklık endeksine (BVOL) bir bakış, oynaklığın 2,49 civarında sabitlendiğini gösteriyor.

Bitcoin oynaklık endeksi. Kaynak: TradingView

Kripto varlık yönetimi şirketi Capriole’nin kurucusu Charles Edwards, haberlerde oldukça iyimserdi.

İlişkili: Fiyat analizi 11/30: BTC, ETH, BNB, XRP, ADA, DOGE, MATIC, DOT, LTC, UNI

Bitcoin fiyatı, sonsuz olumsuz haber akışından etkilenirken, bugünkü ralli bir yükseliş hissi gösteriyor.

Dolar soğumaya devam ediyor

2022 yılı boyunca parabolik bir yükseliş trendinin ardından ABD dolar endeksi artık soğuma belirtileri göstermeye başlıyor.

ABD dolar endeksi (DXY) son zamanlarda 2002’den bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı ve son TÜFE ve ÜFE baskısının Fed’in kaçak enflasyonda bir miktar ilerleme kaydettiğini göstermesinin ardından ivme düşmüş olabilir. Mükemmel bir dünyada, yatırımcılar ideal olarak geri çekilen bir DXY’yi kripto para birimleri gibi riskli varlıklara yönelik duyarlılığı artırmak için bir neden olarak görürler.

Bu arada, DXY baskı altında ve düşüşü, Bitcoin ve altcoinler için forma dönüşle aynı adıma geldi. Tarihsel olarak, soğuyan bir DXY’yi, ters yönde hareket eden Bitcoin fiyatı takip eder.

BTC/DXY karşılaştırması. Kaynak: TradingView

Genel olarak, kripto piyasaları muhtemelen fiyat dalgalanmalarını görmeye devam edecek ve çoğu analist, önlerinde bol miktarda dalgalı gün olduğu konusunda hemfikir.

Faiz indirimi ile ilgili olumlu haberler kripto fiyatlarında kısa vadeli güzel bir artış sağlarken, Powell’ın Aralık ayında vereceği nihai karar, piyasanın hangi yöne gideceği konusunda gerçek belirleyici olacak.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir ve karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Yorum yapın