Kripto Piyasası Bugün Neden Düşüşte?

Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve diğer kripto para birimleri soğutma enflasyonuna rağmen kazançlarını geri verdi.

Bir ayın en yüksek seviyelerine sıçradıktan sonra, BTC ve büyük altcoinlerin fiyat hareketi aşağı yönlü hareket etti – ama neden?

ABD’nin en son makroekonomik verileri ve Merkez Bankası’nın politika hakkındaki yorumları, genel olarak volatiliteye eşlik etti.

Başlangıçta enflasyonun Kasım ayında beklentilerin üzerinde yavaşladığını gösteren Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarından yararlandıktan sonra, kripto ve hisse senetleri düşüş eğilimi gösterdi.

Önceki CPI bültenleri bu yıl aynı tepkileri gördüğünden, bu tür davranışlar yeni bir şey değil.

Ancak bu kez, kripto yatırımcılarının endişe duyacağı çok şey var – makronun ötesinde, FTX destanı devam ediyor ve Binance ile ilgili endişeler de devam ediyor.

Bu hafta bir kripto “Noel Baba rallisini” tehlikeye atan üç temel alanı keşfetmek için okumaya devam edin.

ABD borsaları TÜFE ve FOMC sonrası düşüşte

FTX’in ardından düşük performans gösteren hisse senetlerine rağmen, kripto yine de makro oynaklık zamanlarında dikkate değer bir korelasyonu koruyor.

Bu haftaki TÜFE baskısı bir istisna değildi – hisse senetleri başlangıçta ABD enflasyonunun beklenenden daha hızlı düştüğünü gösteren TÜFE rakamları sayesinde yükseldi.

Ertesi gün, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, öncekilerden daha düşük ve genel olarak beklenen 50 baz puanlık bir faiz oranı artışıyla sonuçlandı.

Buna rağmen, Fed Başkanı Jerome Powell’ın sonraki konuşması boğaların istediği sonucu tam olarak vermedi. İlk TÜFE aldatmacası azaldı ve 15 Aralık’ta hisse senetleri, kriptoyu da beraberinde alarak gözle görülür şekilde düşmeye başladı.

Bu yazının yazıldığı sırada Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq Bileşik Endeksi sırasıyla %2, %2,2 ve %2,6 düştü.

BTC/USD, önceki gün yaklaşık 18.400$’a ulaşan bir ayın en yüksek seviyesi olan 17.500$’ın altına geri döndü. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre, ETH/USD 24 saat içinde %5’in üzerinde düştü.

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Hisse senetleri makro düzeyde geri çekilmeye devam ederken, Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, harekete endişe verici bir yaklaşım getirdi.

“2022’de 1929 Benzeri Bazı Güçler İş Başında – ABD likiditesindeki 2021 pompası, benzer sonuçlara yönelik çıkarımlarla 1929 borsa balonuyla karşılaştırılabilir.” uyardı.

ABD doları altı ayın en düşük seviyesinden sıçradı

Hisse senetleri ve kripto için geri adım atarken aynı zamanda, ABD doları kaybettiği zemini telafi etme şansını yakaladı.

Bu hafta Haziran ayından bu yana en düşük seviyelerine ulaşan ABD dolar endeksi (DXY), çok aylı bir taban oluşturmaya çalışmakla meşgul.

FOMC gününde 103.5’in altına düşen DXY şu anda 105’i yeniden hedefliyor.

ABD dolar endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

“Dolar şimdilik destek noktasında sert bir şekilde zıplıyor. Kimse bunu görmek istemiyor. Hepimizden nefret ettiği için belki Jerome Powell hariç,” analist, tüccar ve podcast sunucusu Scott Melker yazdı alaycı bir yanıtla.

Bu arada, 2023’e bakıldığında, popüler Twitter analiz hesabı DJ, nihai sonucun DXY’nin konsolidasyondan sonra “yükselmesi” olabileceğini söyledi.

“DXY beklendiği gibi oynuyor” yorum yaptı haftalık grafikte

“İlk aşağı dalga (4 prob A’sı) burada potansiyel olarak tamamlanmış görünüyor. 2023’ün büyük bölümünde, 2015’e çok benzeyen, oldukça uzun bir yatay konsolidasyon içinde olabiliriz ve sonunda sayımı tamamlamak için daha da yükseğe çıkabiliriz.”

ABD dolar endeksi (DXY) açıklamalı grafik. Kaynak: DJ/ Twitter

DXY için önemli bir trend çizgisi, 2021’in ortasından bu yana ilk kez yakın zamanda kaybettiği 200 günlük hareketli ortalama şeklinde geliyor.

Binance, devam eden FTX “FUD” alanlarını belirler

Bu arada, özellikle kripto piyasası duyarlılığını sarsmak için kanatlarda beklemek, artık feshedilmiş borsa FTX’i içeren devam eden destandır.

İlgili: Bitcoin ayı piyasası %70’lik düşüş, metrik satın alma çığlıkları olarak BTC ‘turistlerini’ öldürdü

Cointelegraph’ın bildirmeye devam ettiği gibi, likidite azlığına ilişkin suçlamalar ve çok sayıda şüpheli manevra olduğu için şu anda ateş hattındaki en büyük küresel borsa Binance.

CZ olarak bilinen CEO Changpeng Zhao, defalarca piyasayı teselli etmeye ve Binance hakkında “FUD” dediği şeyi reddetmeye çalıştı.

Bununla birlikte, tacirler geçen hafta milyarlarca dolarlık kripto para çekerek çoktan ayaklarıyla oy kullandılar.

Dolayısıyla herhangi bir olumsuz haber, piyasaların soğukkanlılığını kolayca şiddetlendirebilir.

“İnsanlar Binance’te sahip oldukları varlıkların %100’ünü geri çekebilir; herhangi bir günde bir sorunumuz olmayacak,” Zhao söylenmiş CNBC, 15 Aralık’ta verdiği bir röportajda.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtması gerekmez. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Yorum yapın