Kripto Para Dolandırıcıların Oyun Alanı Haline Geldi

Kripto para ve dolandırıcılıkla ilgili haberler, beyaz yakalı suç alanında her yerde bulunuyor ve belki de daha endişe verici bir şekilde, kripto sektöründeki bu dolandırıcılık faaliyetleri tek bir suç türüyle sınırlı değil.

Çeşitli ve farklı ancak tek bir ortak noktaya sahip olan bu suçlar gerçek parayı içerir ve kurbanları kripto yatırımcılarıdır. Pek çok insan hayat birikimlerini kriptoya yatırdı ve daha büyük ölçekte özel sermayeler, emeklilik planları ve hatta ulus devletler başlıca yatırımcılar ve kaybedenler.

Hedeflerini bir saadet zinciri olduğu ortaya çıkan bir zengin olma planına yatırım yapmaya ikna etmeye çalışan dolandırıcılar var. 21 Kasım’da yetkililer, iki Estonya vatandaşının 575 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı ve kara para aklama planında tutuklandığını duyurdu. Ek olarak, Eylül ayında ABD yetkilileri, küresel kripto para saadet zinciri EmpiresX’in “baş tüccarının” yatırımcılardan 100 milyon dolarlık hırsızlıkla bağlantılı olarak menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmaktan suçunu kabul ettiğini duyurdu. Dolandırıcılar dijital varlık dolandırıcılığı için bol fırsatlardan para kazandıkça, EmpiresX gibi büyük dolandırıcılıkların çözülmesi kripto pazarında sık sık ortaya çıkıyor.

O zaman kurumsal riskimiz var – ana akım ve istikrarlı olarak sunulan ancak daha sonra müşteri mevduatlarının olması gereken yerde bilançolarındaki delikler nedeniyle çöken borsalar ve platformlar. FTX’in son zamanlardaki muhteşem çöküşü, madeni para fiyatlarının genel olarak düştüğünü gören “kripto kışı”nın etkisiyle zaten sersemlemiş olan sektöre şok dalgaları gönderdi. ABD iflas mahkemesindeki bir dosyaya göre, FTX’in en büyük 50 alacaklısına yaklaşık 3,1 milyar dolar borcu var, ancak FTX’in iflasının gerçek maliyeti, sektörü kasıp kavuran dalgalanma etkisi açısından çok daha yüksek.

İlişkili: FTX’te SEC’e ‘Sana demiştim’ deme hikayem

FTX’in böylesine geniş bir ölçekte hileli bir şekilde faaliyet gösterme becerisinde düzenleyicilerin rolü, ileride çok fazla incelemeye tabi tutulacaktır. Birleşik Krallık Mali Davranış Otoritesi’ne (FCA) adil davranan ajans, Eylül ayında FTX’in Birleşik Krallık’ta izinsiz mali hizmetler veya ürünler sağladığına inandığını belirten bir uyarı yayınladı. Ancak bildirim, FCA’nın web sitesiyle sınırlıydı. Görünüşe göre Twitter’a konmadı veya daha fazla yayılmadı. Daha fazlasını yapmadan ve hedef kitlesine ulaşmasını sağlamaya çalışmadan böyle bir uyarı yapmanın manası sorgulanmalıdır. FTX’in çöküşü çok büyük ama kesinlikle türünün son örneği olmayacak.

FTX’in iflasının ardından, İngiltere Merkez Bankası’nın bir başkan yardımcısı, sektörün düzenleyici çerçeveye getirilmesi çağrısında bulundu ve kripto piyasasının devam eden büyümesinin, daha büyük bir şoktan önce şimdi harekete geçilmesi gerektiği anlamına geldiği konusunda uyarıda bulundu. FTX patlaması meydana gelir.

Bu çağrı memnuniyetle karşılansa da, bu sadece kurallara sahip olmakla ilgili değildir – kötü davranışları etkileyen ve piyasa güvenini artıran, bu kuralların nasıl denetlendiği ve uygulandığıdır.

Sektörün savunucuları, kripto alanının “yıkıcı” ve “Vahşi Batı” doğası üzerinde oynayarak nefes kesen kalabalıkları çekmeye çalışıyor, ancak onu dolandırıcılar ve hırsızlar için bu kadar çekici kılan tam da bu özellik. Kripto para birimi, büyük ölçüde hem yerel hem de küresel finansal düzenlemelerin erişiminin ötesinde kalıyor, bu da onu suçlular için bir sığınak haline getiriyor ve yatırımcıları, suçun kurbanı olmaları durumunda neredeyse hiçbir tazminat başvurusu olmaksızın tehlikeli bir şekilde açıkta bırakıyor.

Bankalar piyasaya yönelmek yerine yüzünü çeviriyor. Starling Bank kısa süre önce müşterilerin kripto faaliyetlerine kısıtlamalar getirdiklerini duyurdu, bu da kripto yatırımcılarını işlemleri tamamlamak için daha az güvenli yollara doğru itebilir.

Kripto ve blok zincirleri, merkezi olmayan bir alanda çalışan yıkıcı teknolojiler olarak etiketlendi. Bu parametrelerde, birçok suçlunun kaçınmaya çalıştığı geleneksel finansal sistem süreçlerinden şikayet etmek belki de akıllıca görünmüyor.

Dışarıdan eğitime ihtiyaç var, aynı zamanda kullanıcılardan gelen öz denetim de var. Yorumcu ve IBC Group’un kurucusu Mario Nawfal’ın Kasım ayında Twitter’da söylediği gibi: “Herkes bana FTX dolandırıcılığını NASIL kaçırdığımızı soruyor. Çok basit: Açgözlülük. Hepimiz para kazanıyorduk, hepimiz uygun durum tespiti yapmayı düşünmedik. Hepimiz koyun gibi birbirimizi takip ettik, kaçıran aptal olmamaya çalışıyorduk. Şimdi borcumuzu ödüyoruz” dedi.

Kripto ticareti, çevrimiçi oyunların bir uzantısından biraz daha fazlası olarak görülmemeli, bunun yerine gerçek ve riskli sonuçları olan ciddi bir finansal seçim olarak görülmelidir. medya, ünlülerin onayladığı ve etkileyicilerin tanıtımıyla, kültürü yatırımın olası dezavantajlarına pek aldırış etmeden normalleştiriyor. Genç yatırımcılar, akranlarının küçük ölçekli yatırımlardan nasıl göz yaşartıcı getiriler elde ettiğine dair uzun hikayelerle bombardımana tutuluyor ve önlerine salınan bir sonraki hızlı zengin olma planına para saçmaları için kolayca kandırılıyor.

Bir zamanlar bankacılık kurumlarının, hükümetlerin ve fonların koruma alanı olan döviz spekülasyonu yeniden paketlendi ve kumarhane eğlencesi olarak kitlelere satıldı ve hızlı büyümesi, yenilemenin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. Atılgan sosyal medya yayıncılığı, az anlaşılan kripto teknolojisinin sisi ve yatırımcıların hayal kurmaya cesaret etmesine izin veren vahşi fiyat dalgalanması türü kullanılarak mükemmel bir fırtına yaratıldı. Açgözlülük, teknolojik gelişmeler ve düzenleme eksikliğinin birleşimi yıkıcı olmaya devam ediyor. Dolandırıcılık şu anda kriptoda iş yapmanın bedeli ve tarihin tekerrür etmesini önlemek için gidilecek çok yol var.

İlişkili: Geliştiricilerin 2023’te kripto korsanlarını durdurması veya düzenlemeyle yüzleşmesi gerekiyor

Borsalar müşteri fonlarını yönetiyorsa, o zaman tüketicileri korumak için bankalar gibi düzenlenmeli ve faaliyet göstermelidir, garantiler ve mevduatlar uygun şekilde saklanmalı ve korunmalıdır.

Kripto para birimi, yatırımcıların yatırımla ilgili riskler hakkında iyi bilgilendirilebilmesi için bir tür merkezi sertifika sürecine tabi olmalıdır. Bir jetonun sertifikalandırılması için minimum standartlar ve güvenceler olması gerekecektir. Tüketiciler daha sonra net bir vizyona sahip olacak ve bilinçli seçimler yapabilecekler.

Madeni paraların/jetonların ihracına da bakılması gerekir ve düzenlemenin bir anlam ifade etmesi için, ilk halka arzlarla karşılaştırılabilir minimum standartlar bir gerekliliktir.

Değerleme bir sorun olmaya devam ediyor. Şirketler, değerin şirketin beklentilerine/değerine dayalı olduğu ve bu nedenle kendi hisselerinin değerine dahil edildiği tokenlar çıkarıyor. FTX değeri, token FTT’nin piyasa değeri tarafından destekleniyordu ve FTT’nin değeri, FTX’in değerlemesine bağlıydı. Buradaki döngüsellik tehlikelidir.

Kripto sektörü artık bir yol ayrımında. Merkezi düzenlemeyle çelişen karşı kültür yalnızca daha fazla skandala, oynaklığa ve güven kaybına yol açacaktır.

Richard Cannon ciddi dolandırıcılık ve beyaz yakalı suç konularında uzmanlaşmış bir Stokoe Partnership Solicitors ortağıdır. Suç Gelirleri Yasası kapsamındaki yüksek değerli ve karmaşık konularda geniş deneyime sahiptir. Hull Üniversitesi’nde ve Hukuk Fakültesi’nde okudu.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın