Kripto Para Birimi Karıştırıcılarının Karanlık Dünyası

Kripto para birimi karıştırma hizmetleri, sektörde ihtilaflı bir konudur. Bazıları bu protokollerin mahremiyet sağlayan özelliklerini savunurken, diğerleri bunların esas olarak yasa dışı amaçlar için kullanıldığını iddia ediyor.

Tornado Cash gibi platformlar için ana karar, “suçlandığı gibi suçlu” şeklindedir. Kötü şöhretli merkezi olmayan karıştırma protokolü, Ağustos 2022’de Amerika Birleşik Devletleri Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından onaylandı ve esasen herhangi birinin hizmetten yararlanmasını yasa dışı hale getirdi.

Tornado Cash tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor ve geliştiricilerinden biri olan Alexey Pertsev tartışmalı bir şekilde Hollanda’da gözaltında tutulurken, müfettişler Rus geliştiriciye ve mikserin işleyişindeki iddia edilen rolüne karşı bir dava açmaya çalışıyor.

Meşhur bir anlamda, bir adamın kaybı başka bir adamın kazancıdır ve blockchain analitik firması Elliptic’in bir raporuna göre kripto para karıştırıcıları için durum böyle görünüyor.

Kara para aklama operasyonlarına darbe

Analizinde vurgulandığı gibi Elliptic, Tornado Cash tarafından 7 milyar doların üzerinde kripto para biriminin işlendiğini ortaya koyuyor. Kuzey Koreli Lazarus Group devlet bilgisayar korsanlarının beğenilerini içeren bir kullanıcı tabanıyla, platform aracılığıyla tahminen 1,54 milyar dolarlık yasadışı kripto para aklandı.

OFAC’ın yaptırımlarının ardından Tornado Cash likidite havuzları, büyük ölçekli kara para aklama operasyonları için platformun anonimleştirme potansiyelini büyük ölçüde azalttığı söylenen %60 oranında düşüş gördü.

Tornado Cash görünüşte kapatıldığında, bir dizi alternatif karıştırma hizmeti, kripto para birimi hizmet sağlayıcıları ve suç müfettişleri için potansiyel tehditler olarak belirlendi. Elliptic, Tornado Cash’in yasaklanmasının ardından karıştırıcı olarak kullanılan altı farklı protokolü öne çıkarıyor.

Tüm mikserler yasa dışı amaçlar için kullanılmıyor

Elliptic’in raporu, bu karıştırıcı protokollerin nasıl farklı şekillerde çalıştığını ve potansiyel kullanıcılar için çeşitli sonuçlar sağladığını ortaya koyuyor. Yukarıdan aşağıya bir görünüm, bu gizleme protokollerinin, Tornado Cash tarafından işlenen toplam miktarla karşılaştırıldığında sönük kalan 41 milyon doların üzerinde kripto para birimini karıştırdığını gösteriyor.

Ether (ETH), BNB (BNB), Wrapped Ether (wETH) ve Tether (USDT), merkezi olmayan finans (DeFi) içindeki kullanılabilirlikleri göz önüne alındığında en yaygın olarak kullanılan tokenlerdir. Elliptic’in rakamları, özellikle Poligon tabanlı belirteçleri hariç tutuyor.

İki özel protokol, analiz edilen araçların en yüksek karıştırma kapasitesini açıklar ve sonuç olarak, karıştırılan kripto para biriminin dörtte üçünü oluşturur.

İlki, Elliptic’e göre profesyonel tüccarlara ve yatırım stratejilerini gizlemek isteyen DeFi kullanıcılarına hitap eden merkezi olmayan bir protokol olan Railgun. Railgun Gizlilik Sistemi, sıfır bilgi kanıtı teknolojisini kullanarak halka açık blok zincirlerindeki işlemlerden cüzdan adreslerini kaldırır. ERC-20 token uyumlu olduğunu iddia eder ve karıştırma limiti yoktur.

Cyclone Protocol ikinci protokoldür, anonimlik havuzlarına katkıda bulunanlara verim çiftçiliği de dahil olduğu söylenen bir dizi geliştirmeyi öne çıkaran bir Tornado Cash çatalıdır. Elliptic, Cyclone’un 100 ETH/100.000 USDT’yi tek bir örnekte karıştırabildiğini ve IoTEX, Ethereum, BNB Smart Chain ve Polygon’da mevcut olduğunu bildiriyor.

Elliptic’in raporunda altı protokol arasında en yüksek riskli protokol olarak vurguladığı Cyclone dışında, bu hizmetler tarafından karıştırılan fonlar “büyük ölçüde meşru DeFi ticaret faaliyetini yansıtıyor.”

Sadece 40.000 $’lık karma fonun izinin sürüldüğü DeFi hırsızlıkları, mevcut faaliyetin bu alternatif karıştırma protokollerinin hain aktörler ve suç unsurları tarafından benimsenmesindeki eksikliği yansıttığını gösteriyor.

Sekmeleri tutmak

Nispeten az miktarda kripto para biriminin hain aktörler tarafından karıştırılmış olmasına rağmen, Elliptic yine de vurguladığı birkaç hizmete yönelik bir uyarı notu sunuyor.

Cyclone Protocol, Tornado Cash yaptırımlarının ardından en yüksek riskli hizmet olarak tanımlanıyor. Elliptic’e göre hizmetin yüksek işlem limiti, karıştırma havuzlarında bulunan büyük likidite ve Tornado Cash’in adını taşıyan yönetişim belirtecini (TORN) işleme yeteneği endişe kaynağı:

“DeFi açıklarından elde edilen gelirlerin en azından bir kısmını aklamak için kullanıldığı doğrulandı, o zamandan beri işlediği büyük miktardaki fonlar ve endişeleri gidermek için geliştirici ekibinin görünürdeki yokluğu bu riskleri yalnızca güçlendiriyor.”

Buccaneer V3 (BV3) “orta-yüksek” bir risk aracı olarak puanlandı. Ethereum tabanlı belirteç (BUCC), kullanıcıların işlemleri karıştırmak, havuzlamak veya döngüye sokmak zorunda kalmadan belirsiz bir süre için fonları “gömmesine” olanak tanır. Bir tuzak modu, bir şaşırtma tekniği olarak kullanıcı arayüzlerinde hayali BUCC bakiyelerini görüntüler.

Hizmet, aktarılan BUCC’nin küçük bir kısmını talep ederek işlem ücretlerini ödemek için bir Benzin İstasyonu Ağı kullandığından yasa dışı kullanım durumları için cazip olabilir. Bu, kullanıcıların düzenlemeye uygun kripto para birimi değişimlerini ve hizmetlerini kullanmaktan kaçınmasına izin verebilir:

“Bu nedenle BV3, ‘finansman sorununu’ çözdüğünü iddia ediyor – ele alınan sorun, işlem ücretlerini ödemek için tipik olarak merkezi bir KYC borsasından ETH kaynağına ihtiyaç duyuyor.”

Elliptic tarafından sağlanan bir uyarı, BV3’ün hala test edilmekte olan ve özellikleri ve yetenekleri tam olarak gerçekleştirilmeyi bekleyen bir teknolojiyi kullanmasıdır. Kalan dört protokolün tümü, Elliptic’in büyük ölçekli yasa dışı kullanımı engelleyeceğine inandığı faktörlere sahiptir.

Yorum yapın