Kripto Ödeme Ağ Geçitleri Nelerdir Ve Nasıl Çalışırlar?

Dijital para birimleri için ödeme işlemcilerinin paralel gelişimi, sağlık, akademisyenler, tedarik zinciri ve diğerleri gibi çeşitli sektörlerde blockchain teknolojisinin uygulanmasıyla birlikte gerçekleşiyor. Fiat para birimleri yerine kripto para birimlerini bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye istekli işletmeler, çalışmak için kripto ödeme ağ geçitlerine güvenir.

Bir kripto para cüzdanı tutma ve dijital para birimini itibari paraya dönüştürme ihtiyacı olmadan, bir kripto ödeme ağ geçidi, bir tüccarın kriptoyu benimsemesi için basit bir çözüm sunabilir. Bu, dijital para birimlerinin daha geniş kabulünü kolaylaştırır ve bir satıcının kripto para ödeme seçenekleri sunmasını kolaylaştırır.

Bu makale, kripto ödeme ağ geçitlerinin kripto para piyasasındaki rolünü, avantajlarını ve dezavantajlarını ve bir kripto ödeme ağ geçidinin nasıl çalıştığını vurgulayacaktır.

Kripto para ödeme ağ geçidi nedir?

BitPay, PayPal ve Coinbase Commerce gibi kripto ödeme ağ geçitleri, tüccarlar için kripto para birimi ödemelerinin işlenmesini ve alınmasını sağlar ve kolaylaştırır. Buna karşılık, işletmeler banka hesaplarında fiat para birimleri alırlar. Bu nedenle şirketler, kripto para birimleri ile ilgili belirsizlikleri ortadan kaldırarak müşterilere alternatif ödeme seçenekleri sunabilir.

Ancak, dijital para ödemelerini almak için kripto ödeme işlemcileri zorunlu değildir. Bununla birlikte, tüccarlar kripto para birimlerini kabul etmek için kişisel cüzdanlarını kullanabilirler. Bununla birlikte, kripto ödeme ağ geçitleri, işletmelerin fiat paranın yanı sıra kripto para birimini ödeme olarak kabul etmesini ve işlemleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştirmesini kolaylaştırır.

Ek olarak, saklama ve gözetim dışı olmak üzere iki tür kripto ödeme ağ geçidi vardır. Saklamalı kripto ödeme ağ geçitleri söz konusu olduğunda, tüccarlar tarafından elde edilen kar, hesaplarına yatırılır ve bu noktada cüzdanlarına para çekmeye başlayabilirler. Öte yandan, saklama dışı kripto ödeme ağ geçitleri, ödemeyi işleme koymaktan ve kârı derhal tüccarın cüzdanına aktarmaktan başka bir şey yapmaz.

Aksine, bir banka hesabı ve uygun ödeme sistemi, yalnızca ABD doları, euro vb. gibi ulusal para birimlerini kabul etmekle sınırlı olan ve itibari paradan kriptoya ödeme işlevi göremeyen bir itibari para ödeme ağ geçidi aracılığıyla bağlanır. geçit. Fiat ödeme ağ geçitleri, müşterilerin banka kartı bilgilerine göre banka kartı ve elektronik cüzdan ödemelerini onaylar veya reddeder.

Kripto ödeme ağ geçidi nasıl çalışır?

İşletmeler, zorlu bir ödeme yöntemi sunmak istiyorlarsa ancak henüz kripto para piyasasına tamamen girmeye hazır değillerse kripto ödeme ağ geçidini kullanabilirler. Karşılığında ise uzun vadede çalışır durumda kalabilmek için müşterilerden hizmet bedeli alıyorlar. Sağlayıcılar ayrıca kripto para birimi ağının işlem doğrulayıcıları veya madencileri tarafından uygulanan transferleri kolaylaştırmak için bir ücrete tabidir.

Kripto para birimi ödeme ağ geçitleri tarafından gerçekleştirilen ödeme işi aşağıdaki gibidir:

  • Bir müşteri, bir satıcının web sitesinden, uygulamasından veya mağaza içinden bir mal veya hizmet seçtiğinde, bir kripto para birimi ödeme ağ geçidi aracılığıyla kripto para birimleri ile ödeme yapmayı seçer.
  • Müşteri daha sonra, İngiliz Sterlini gibi tercih edilen fiat para birimine karşı harcamak istediği kripto para biriminin piyasa dönüşüm oranının da dondurulacağı bir işlem penceresine kilitlenir.
  • Ödeme, kripto ödeme ağ geçidi tarafından anında seçtiğiniz itibari para birimine dönüştürülür.
  • Fonlar daha sonra para çekme veya başka amaçlar için bir tüccarın hesabına yatırılır.

İlişkili: Faturalarınızı kripto para birimi ile nasıl ödeyebilirsiniz?

Kripto ödeme ağ geçitlerinin avantajları ve dezavantajları

Kripto ödemenin avantajları arasında ağ geçitleri, küçük bir ağ ücreti (hizmet sağlayıcı tarafından karşılanacak) ve bir hizmet ücreti (müşteriler tarafından ödenecek) karşılığında anında işlem anlaşmalarını içerir. Ayrıca, sürece yalnızca bir aracı, yani kripto ödeme işlemcisi dahil olur ve genel müşteri deneyimini geliştirir.

Ayrıca, şeffaf blockchain ağları sayesinde satıcılar ters ibraz dolandırıcılığına karşı korunur. Bununla birlikte, itibari para ödeme ağ geçitleri söz konusu olduğunda, işletmelerin parayı alıcının kartından çıktıktan sonra alamadıkları bazı durumlar olabilir. Ayrıca, kripto ödeme ağ geçitleri birden fazla kripto para birimini destekler ve satıcılar için volatilite riskini azaltır.

Bununla birlikte, kripto ödeme ağ geçitleri, tüccarlar ve müşteriler arasındaki aracılardır; bu nedenle, yerleşim tamamen merkezi olmayan bir şekilde gerçekleşmez. Ayrıca, hizmet sağlayıcının işi kesintisizse, kripto ödeme işlemcileriyle ilgili sorunlar giderilene kadar ödemelerin gecikmesi gibi tüccarlar etkilenebilir. Veya bir kripto ödeme ağ geçidi saldırıya uğrarsa tüccarlar da fonlarını kaybeder.

Diğer bir dezavantaj, bir kripto ödeme ağ geçidi kullanmanın, doğrudan blok zincirinde ödeme yapmaktan daha pahalı olmasıdır, çünkü aracı olarak çalışırlar ve bir blok zinciri ağında oluşan işlem ücretlerini kendi maliyetlerine bağlarlar.

Ayrıca, kripto ödeme ağ geçitleri merkezi kuruluşlar olduğundan, tüccarların potansiyel siber saldırıları savuşturmak için ödeme işlemcisinin yüksek kaliteli, güvenilir ve yeterince güvenli hizmet sağlayabileceğini doğrulamasını gerektiren bir düzeyde güven olmalıdır.

Binance ve Coinbase’in bir ödeme ağ geçidi var mı?

Hem Binance hem de Coinbase (merkezi kripto borsaları), kripto ödeme ağ geçitleri sunar. Ek olarak, tüccarlar, her iki borsa tarafından sağlanan uygulama programlama arayüzlerini (API’ler) kullanarak eksiksiz tasarım kontrolü ile kendi ödeme sayfalarını oluşturabilirler. API adı verilen bir yazılım aracısı, iki uygulama arasında iletişimi sağlar.

İlişkili: Binance ve Coinbase: Nasıl karşılaştırırlar?

Binance, kripto dostu şirketlere Binance Pay ödeme seçeneği yöntemini sunuyor. Satıcılar, mağazanın benzersiz QR kodunu görüntüleyerek temassız, güvenli bir kripto para birimi ödeme deneyimi için fiziksel konumlarında Binance Pay’i kurabilirler. Ayrıca sınırsız bir işlem süreci için Binance Pay’i çevrimiçi mağazalarına entegre ederek tüketicilere daha fazla ödeme seçeneği sunabilirler.

Binance Pay Tüccar Programı üyelerinin kripto ödemelerini kabul etmek için bir Tüccar hesabı oluşturmaları yeterlidir. Alternatif olarak işletmeler, kanal ortaklarının yardımıyla Binance Pay aracılığıyla kripto para birimleri alabilir.

Coinbase’in kripto ödeme ağ geçidi Coinbase Commerce olarak adlandırılır ve Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Bitcoin Cash (BCH), USD Coin (USD), Dogecoin (DOGE), Tether (USDT), Litecoin (Lite) olmak üzere on dijital para birimini destekler. ), Shiba Inu (SHIB), ApeCoin (APE) ve Dai (DAI).

Ödemeler, Coinbase Commerce tarafından otomatik olarak USD’ye dönüştürülür ve Coinbase’in tüccarlar tarafından alınan fonlara erişimi yoktur, yani 12 kelimelik bir başlangıç ​​cümlesi kaybolursa Coinbase fonları geri alamaz. Ayrıca Coinbase, tüccar hesaplarına para göndermeden önce kripto ödemelerini almak için %1 işlem ücreti alır.

Kripto ödeme ağ geçitleri güvenli mi?

Herhangi bir kripto para birimi ödeme ağ geçidini seçmeden önce tüccarlar, hizmet sağlayıcıların kripto para birimlerini ve müteakip itibari para ödemelerini nasıl sakladıkları konusunda durum tespiti yapmalıdır. Göz önünde bulundurabilecekleri diğer faktörler arasında işlem ücretleri, desteklenen kripto para birimleri ve platformun maruz kaldığı bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık geçmişi yer alır.

Ek olarak, bir kripto ödeme ağ geçidinin müşteri desteği sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek, kesinti durumunda zamanında çözüm almak için hayati önem taşır. Ayrıca, her adayın itibarını doğrulamak, kripto ödeme işlemcileri ararken atılabilecek bir diğer önemli adımdır. Bunu başarmak için, özel inceleme web sitelerine gidin ve diğer kişilerin çeşitli hizmet sağlayıcılarla etkileşimleri hakkında söylediklerini okuyun ve akıllıca seçim yapın.

Yorum yapın