Kripto Kredilendirmeye Topluluk Tabanlı Çözümler Getirmek, Güven Sorunlarını Çözebilir

BNPL Ödemesi: Ortaklık Materyali

Yatırımcıların düzenli faiz ödemeleri karşılığında kripto paralarını ödünç vermelerine izin veren bir tür merkezi olmayan finans (DeFi), kripto kredi alanı, yatırımcıları adına tüm süreci yöneten hem merkezi hem de merkezi olmayan kripto varlıklarını içerir.

Belirteçlerin ödünç alındığı yatırımcılara yüksek yıllık yüzde getiri (APY) sunan bu borç verme platformları, aynı varlıkları teminatlandırılmış kripto kredileri şeklinde borç alanlara ödünç verir.

Bununla birlikte, işletmelere sermayeye kolay erişim sağlamasına ve yatırımcılar için yüksek getiri vaat etmesine rağmen, kripto kredi alanı, düzenlenmemiş ve aşırı kaldıraçlı borç verme uygulamalarından kaynaklanan likidite sorunlarıyla dolaşmış durumda.

Sonuç olarak, kripto yatırımcıları ya Celsius Network’ün erimesi gibi fiyaskolarda tokenlerini kaybettiler ya da sıkıntılı kripto borç verme platformlarında stake ettikleri kriptolarını geri çekemeyecekleri korkusuna kapıldılar.

Kripto ödünç verme alanını etkileyen başlıca sorunlar

Büyük kripto para birimlerinin en son Kasım 2021’de görülen seviyelerden %70’in üzerinde düzeltme yapmasıyla, kripto kredi sektörü, Mayıs 2022’de Terra stablecoin’in çöküşüyle ​​abartılan, sarmal bir kredi krizine saplandı. Ardından gelen likidite krizi, önde gelen kripto paraları çoktan tüketti. Celsius Networks, Vauld, Three Arrows Capital (3AC), Voyager Digital ve Babel Finance gibi borç verenler ve koruma fonları, aşırı kaldıraçlı ticaret ve şüpheli ticari uygulamalarla daha da abartılıyor.

Sonuç olarak, kripto borç verme alanı, mevcut ayı piyasasının üstesinden gelmek için fon infüzyonları arayan daha fazla borç verme platformuyla ciddi güven sorunlarıyla gölgelendi.

Sınırlı tekliflere sahip bir niş pazar olarak, yatırımcılar veya kripto firmaları genellikle spekülasyon, riskten korunma veya işletme sermayesi için ödünç alınmış sermaye kullanır.

Borçlunun herhangi bir aşırı maruz kalması, borç vereni ödünç verilen tutarı işaretleme konusunda büyük bir risk altına sokabilir ve bu da yatırımcıların çoğunluğunun yatırılan jetonlarını geri çekmeye devam etmesi durumunda likidite endişelerine yol açabilir. İşleri daha da kötüleştiren şey, çoğu kripto borç verenin, daha büyük bir kar elde etme umuduyla yüksek riskli alım satımları sürdürmek için genellikle yatırımcılar tarafından stake edilen belirteçleri kullanarak faaliyet gösterdiği opak doğadır.

Celsius Networks örneğinde olduğu gibi, birçok kredi veren kripto para birimi fiyatları daha da düşerse iflas etme riskiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor ve potansiyel olarak başka bir domino etkisi yaratıyor.

Bu ağır basan kaygılara olası çözümler nelerdir?

Teminatlandırılmış kripto kredileriyle ilgili başlıca sorunlar, özellikle kripto para birimi fiyatları sürekli olarak düştüğünde, değişken piyasa koşullarında ortaya çıkar. Bir borç verenin, altta yatan hisseli tokenlerin fiyat hareketlerine ve toplanan teminat miktarına bağlı olarak yatırımcılara geri ödeme yapma kabiliyeti ile, kripto kredisinin bağlantısını kesmeye ve bir çözüm bulmak için daha topluluk odaklı bir yaklaşım benimsemeye açık bir ihtiyaç vardır.

Böyle bir örnek, toplulukların birbirlerinden ödünç almak ve borç vermek için bankacılık düğümleri oluşturabileceği merkezi olmayan bir kripto platformu olan BNPL Pay’dir.

Toplulukların güveni daha iyi yönetebileceği varsayımına dayanan BNPL Pay, her bir bankacılık düğümünün kendi kendini yönetmesine ve hangi kredi taleplerinin kabul edileceğine veya reddedileceğine karar vermesine izin verir. Borçlular, kredi şartlarını belirleyebilir, rahat oldukları teminat yüzdesine karar verebilir ve uygun gördükleri ek bilgileri sağlayabilirler.

Sonuç olarak, hem borç veren hem de borç alan, sözleşmenin en başında her iki tarafça belirlenen koşullarla bir anlaşmaya girer. BNPL Pay, sözleşme kapsamındaki varlıklara müdahale etmeden yalnızca bir teknoloji sağlayıcısı ve kolaylaştırıcı olarak hareket eder.

Önde gelen siber güvenlik firması PeckShield tarafından ek olarak denetlenen BNPL Akıllı Sözleşme paketi aracılığıyla yönetilen fonlarla, BNPL Pay’in bir borçlunun ödemelerde temerrüde düşmesi durumunda sermayeyi kötüye kullanma veya ödeme gücü sorunlarıyla karşılaşma alanı kalmaz.

Resim_0

Kripto borç verme alanı nereye gidiyor?

Kripto piyasaları şu anda şimdiye kadarki en zorlu ayı dönemlerinden birinden geçerken, kripto borç verenler gibi DeFi sağlayıcılarının piyasa oynaklığından etkilenmeyen yeni iş modelleri geliştirmesinin zamanı geldi. Paydaş ekosisteminde güven oluşturmak bir zorunluluktur ve BNPL Pay bunu yapmanın benzersiz bir yolunu göstermiştir.

Geliştiriciler ve girişimciler, büyüyen iflas etmiş kripto borç verenler listesinin yaptığı hatalardan ders aldıkça, alan önümüzdeki günlerde hızlı bir dönüşüme tanık olacak. Finansal kapsayıcılığı teşvik eden, ana-baba mağazaları gibi gerçek dünyadaki işletmeleri hedefleyen ve işletme sermayesi gereksinimlerini çözen çözümler oluşturmaya odaklanılmalıdır.

Bu, kripto borç verenlerin daha şeffaf iş uygulamaları benimsemesini ve en azından dünya çapında çeşitli hükümetler tarafından resmi bir düzenleyici çerçeve zorunlu kılınana kadar, kendi kendini düzenleyen katı ifşa normlarına uymasını gerektirecektir.

Kesin olan bir şey var ki, kripto borç verenler için bir sonraki büyüme ayağı, daha fazla ana akım kripto yatırımcısını çekmekten gelecek ve toplulukların daha fazla güven ve güvenlik için kendi içlerinde borç vermelerine ve borç almalarına yardımcı olma yeteneklerine odaklanacak.

Materyal, BNPL Pay ile ortaklaşa sağlanır

Feragatname. Cointelegraph, bu sayfadaki hiçbir içeriği veya ürünü desteklememektedir. Ulaşabildiğimiz tüm önemli bilgileri sizlere aktarmayı amaçlamakla birlikte, okuyucular şirketle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalı ve kararlarının tüm sorumluluğunu üstlenmeli, bu yazı yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Yorum yapın