Kripto Donanım Cüzdanı Firmaları Nasıl Para Kazanıyor?

Donanım cüzdanı endüstrisi, FTX çökmesi gibi sorunların daha da fazla soğuk cüzdan satışına yol açmasıyla, devam eden kripto para kışına karşı en dirençli sektörlerden biri olarak ortaya çıktı.

2022 ayı piyasası, kripto yatırımcılarına öz gözetimin ve merkezi borsalardan (CEX) bağımsızlığın önemini bir kez daha hatırlattı.

Sonuç olarak, Binance gibi bazı büyük CEX’ler, sabit cüzdan şirketlerine yatırım risklerini artırırken CEO Changpeng Zhao, CEX’lerin gelecekte artık gerekli olmayabileceğini bile öne sürdü. Durum böyle olursa, geleceğin kripto endüstrisi mevcut olandan oldukça farklı olacaktır çünkü donanım cüzdanlarının iş modeli CEX’lerinkinden çok farklıdır.

Büyük farklardan biri, donanım cüzdanlarının nasıl para kazandığıdır çünkü – CEX’lerin aksine – soğuk cüzdanlar tasarım gereği çoğu işlem için herhangi bir ücret talep etmez. Ancak, donanım cüzdanlarının genellikle yükseltme gerektirmeyen dayanıklı cihazlar olması da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı soğuk cüzdan üreticileri için tek gelir akışı cihaz satışı olamaz.

Peki, donanım cüzdanı üreticileri aslında nasıl para kazanıyor? Cointelegraph, iş modellerini daha iyi anlamak için konuyu tartışmak üzere birkaç soğuk cüzdan sağlayıcısına ulaştı.

Bir donanım cüzdanı ne kadar süre dayanır?

Bir donanım kripto para cüzdanının ne kadar süre dayanabileceğine dair net bir cevap yok, çünkü kısmen dünyanın ilk soğuk cüzdanları hala düzgün çalışıyor.

Çek Cumhuriyeti merkezli donanım cüzdanı firması Trezor, 2014 yılında dünyada resmi olarak bir soğuk cüzdanı piyasaya süren ilk şirketti. Trezor marka elçisi Josef Tetek, Cointelegraph’a verdiği demeçte, birinci nesil Trezor cihazlarının.

“Trezor cihazları iki yıl garantilidir. Ancak bu, cihazların iki yıl sonra bozulacağı anlamına gelmiyor” diyen Tetek, şunları kaydetti:

“Konferanslarda düzenli olarak 2013’ün ilk sürümünü kullanan kullanıcılarla tanışıyoruz. Genel olarak Trezor cihazları çok dayanıklıdır ve hata oranı minimumdur.”

Yönetici, kullanıcıların cihazlarını bozabileceğini, kaybedebileceğini veya cihaza zarar verebileceğini, ancak kurtarma tohum yedeklemelerini olduğu gibi tutarlarsa Bitcoin’lerini (BTC) koruyacaklarını vurguladı.

Bir başka büyük soğuk cüzdan sağlayıcısı olan Ledger’a göre, bir soğuk cüzdanın kullanım ömrü “gerçekten uzun” ancak firmanın tahmin edebileceği bir şey değil. “Cihazlar uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Firmanın bir sözcüsü Cointelegraph’a verdiği demeçte, bazen her üründe olduğu gibi sorunlar ortaya çıkıyor, ancak insanlar bunları gömebilmelidir.

Bazı donanım cüzdanı sağlayıcılarına göre, kart tabanlı soğuk cüzdanlar düzinelerce yıl dayanabilir veya hiçbir zaman sona ermeyebilir.

En son: Into thestorm: Kripto para birimi karıştırıcılarının karanlık dünyası

SBI destekli soğuk cüzdan firması Tangem’in CEO’su Andrey Kurennykh, kart benzeri donanım cüzdanlarının Samsung S3D350A güvenlik öğesiyle aynı ömre sahip olduğunu öne sürdü. “Samsung, ömürlerinin 25 yıldan fazla olduğunu iddia ediyor. Kurennykh, Cointelegraph ile yaptığı röportajda, Tangem cüzdanlarında başka donanım bileşeni bulunmadığından, bunu tüm cihazın kullanım ömrü olarak değerlendiriyoruz.

Başka bir soğuk cüzdan şirketi Arculus’un yaratıcısı Adam Lowe da Cointelegraph’a şirketin kart benzeri soğuk depolama cihazının “asla son kullanma tarihinin geçmediğini” söyledi.

Donanım cüzdanları hiçbir zaman bir kullanıcının cihazı yükseltmesini gerektirmeyebileceğinden, soğuk cüzdan firmaları, müşterilerine uzun süreli destek sağlamak için önemli kaynaklar harcamak zorunda oldukları düşünülürse, operasyonlarını nasıl sürdürürler?

Donanım cüzdanlarına yönelik artan talep

Birçok donanım cüzdanı sağlayıcısı, soğuk cüzdan cihazlarına yönelik artan talebi karşılamak için destek personelini genişletmek zorunda kaldı.

Ledger sözcüsü, “Kripto endüstrisindeki son olayları ve insanların kendi kendine velayete geçişindeki artışı göz önünde bulundurarak bizim için önemli olan destek ekibimizi önemli ölçüde genişlettik” dedi.

Tangem’den Kurennykh, “Farklı kanallardan ve coğrafyalardan kripto konusunda yeni olan büyük bir insan akışı görüyoruz ve desteği orantılı olarak güçlendiriyoruz” dedi.

Bir dizi cüzdan, kendi kendine yardım araçları ve sohbet botları dahil olmak üzere yeni destek çözümleri sunarak, bir e-ticaret API’si uygulamak gibi sık sık yinelenen istekleri daha kolay işlemelerini sağlar. Trezor’dan Tetek, “Bu, son FTX çöküşünde yaşananlar gibi sorgulardaki beklenmedik artışların üstesinden gelmeye yardımcı oluyor” dedi ve firmanın ayrıca en yaygın sorunları ve zorlukları çözmeye yönelik videoları aktif olarak eklediğini de sözlerine ekledi.

Soğuk cüzdanların çoklu gelir akışları

Sektör yöneticilerinin yorumlarına göre, donanım kripto cüzdanları üreten tüm şirketler, doğrudan veya dolaylı olarak birden fazla gelir akışına sahip.

Bir temsilci, “Ledger sadece bir donanım şirketi değil, biz Ledger Live ile birlikte bir yazılım şirketiyiz” dedi ve gelirinin yalnızca Ledger cihazlarının satışından değil, Ledger Live’daki hizmetlerden de geldiğini ekledi.

Sözcü, firmanın ayrıca Ledger Market olarak bilinen kendi değiştirilemez token platformunu, Ledger Enterprise adlı işletmeden işletmeye (B2B) ürünler aracını ve diğerlerini sunduğunu belirtti.

Ledger ayrıca, 2014’ten bu yana toplam yedi farklı soğuk cüzdanı piyasaya sürerek cihazlarını aktif olarak genişletiyor. Ledger’in iPod Classic’in yaratıcısı Tony Fadell ile işbirliği içinde geliştirilen son cüzdanının fiyatı, önceki Ledger’ın maliyetinden 200 $ daha yüksek olan 279 $’dır. cüzdan.

Tetek, rakip firma Trezor’un herhangi bir finansal hizmet sunmadığını ve Trezor Suite uygulamasını kullanmak için herhangi bir ücret talep etmediğini söyledi. Aynı zamanda kardeş şirketi Invity, Trezor kullanıcılarının Trezor Suite’ten Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerini alıp satmalarını sağlıyor.

Tangem’den Kurennykh’e göre, şirketin birkaç gelir akışı var ve şirketin gelirinin %70’e varan kısmı donanım cüzdanı satışlarından geliyor. Kurennykh, gelirlerin yaklaşık %20’sinin rampa içi ve rampa dışı borsalar gibi üçüncü taraf hizmet ücretlerinden, %10’unun ise beyaz etiketli cüzdan satışlarından elde edildiğini söyledi. Şirket ayrıca, başka bir ek gelir akışı sağlaması beklenen kendi gözetim dışı ödeme çözümü üzerinde çalışıyor.

Binance destekli kripto cüzdanı Ngrave’nin kurucu ortağı ve CEO’su Ruben Merre de Cointelegraph’a firmanın gelirinin çoğunlukla ürün satışlarından elde edildiğini söyledi. Bununla birlikte, fiat-kripto onramp için bir işlem ücreti de dahil olmak üzere ek gelir akışları için alanlar vardır. “Kullanıcı daha sonra doğrudan donanım cüzdanı uygulamasından kripto satın alabilir. […] Merre, donanım cüzdanı üreticisinin bu işlem için bir işlem ücreti talep edebileceğini söyledi.

Ek olarak, bir dizi soğuk cüzdan, kripto hizmetleri ve borsalarla işbirliği içinde ortaklık veya promosyon programlarına da katılmaktadır.

Henüz halka açık bir sabit cüzdan şirketi yok

Mevcut donanım cüzdanı şirketlerinin hiçbiri halka açık olmadığından, işlerinden elde edilen gelirler hakkında hazır veri yoktur. Cointelegraph’ın görüştüğü tüm donanım cüzdanı firmaları, özel şirket statülerini gerekçe göstererek finansal bilgileriyle ilgili herhangi bir rakam vermeyi reddetti.

Aynı zamanda yöneticiler, FTX borsasının Kasım ayındaki çöküşünün donanım cüzdanı platformlarına büyük satışlar ve trafik getirdiğini yinelediler.

İlgili: FTX’in düşüşü gerçekten kriptonun ‘Lehman anı’ mıydı?

Sözcü, Kasım ayında Ledger’in Ledger Live aracılığıyla işlem gelirini aydan aya ikiye katladığını ve ayrıca Ledger Live aracılığıyla tüm zamanların en yüksek işlem sayısını kaydettiğini söyledi. Temsilci, “FTX’in ardından 13 Kasım ve 14 Kasım’da şimdiye kadarki en iyi iki satış günümüzle Kasım ayında şimdiye kadarki en iyi satış ayımızı yaşadık” diye ekledi.

Trezor’dan Tetek, “1 milyondan fazla cihaz sattığımızı söyleyebiliriz ve son FTX çöküşünün ardından rekor satışlar yaşıyoruz” dedi.

Cointelegraph tarafından daha önce bildirildiği üzere donanım cüzdanı endüstrisinin, FTX çöküşünden önce bile borsalardan daha hızlı büyüdüğü tahmin ediliyordu. Ancak, kripto paranın gerçek amaçlarından biri kendi kendine velayet olmasına rağmen, yatırımcılar yine de kripto paraları kendi başlarına depolamakla ilgili risklerin farkında olmalıdır.

Yorum yapın