Kripto Borç Veren Genesis’in Gemini’nin Müşterilerine 900 Milyon Dolar Borcu Olduğu Iddia Ediliyor: Rapor

Financial Times’ın 3 Aralık’ta yayınlanan ve konuyu bilen kişilere atıfta bulunan bir raporuna göre, kripto kredi kuruluşu Genesis ve ana şirketi Digital Currency Group’un (DCG) Gemini’nin müşterilerine 900 milyon dolar borcu olduğu iddia ediliyor.

Sorun, FTX’in Kasım ayındaki dramatik çöküşünden kaynaklanıyor. Kripto borsası Gemini, Genesis ile ortaklaşa Gemini Earn adlı bir ürün işletiyor ve yatırımcılara Bitcoin ve fiat para birimlerine sabitlenmiş stablecoin’ler de dahil olmak üzere kriptolarını ödünç vererek %8 faiz kazanma fırsatı sunuyor.

16 Kasım’da Genesis, “bir FTX ticaret hesabında sıkışmış yaklaşık 175 milyon dolar değerindeki fonu ifşa ettikten günler sonra, benzeri görülmemiş piyasa kargaşasını gerekçe göstererek para çekme işlemlerini geçici olarak askıya aldığını duyurdu. Genesis’in borç verme birimi için para toplamada güçlüklerle karşılaştığı bildiriliyor, ancak “yakında” iflas edeceği yönündeki spekülasyonları yalanladı.

Borsa durumu sayfasına göre, yine 16 Kasım’da Gemini Earn para yatırma işlemleriyle ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Ürün, bu yazı yazıldığı sırada kullanılamıyorken, takas ticaret motoru ve Gemini Kredi Kartı da dahil olmak üzere diğer tüm Gemini hizmetleri kullanılabilir durumda.

Raporda, Gemini’nin bir alacaklılar komitesi oluşturduğu ve Genesis ve DCG’den gelen fonları telafi etmek için çalıştığı belirtildi. Gemini, FTX’in düşüşünden sonra bulaşıcı yayılma korkusunun ortasında müşterilerin güvenini geri kazanma çabası içinde, Gemini tarafından ve borsa adına tutulan fonların ölçümlerini gösteren Güven Merkezi’ni 29 Kasım’da duyurdu.

Ancak, Güven Merkezi ile ilgili Tweeter ileti dizisinde Kazan programı müşterileri, para çekme kazançları yeniden başladığında güvenlerini yeniden kazanacaklarını belirttiler.

Gemini’nin Kazanma programı 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde başlatıldı. Firma, Kasım 2022 itibarıyla Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Macaristan, İrlanda, Letonya, Lihtenştayn, Portekiz, Romanya, Slovenya, İsveç ve diğerleri gibi yeni yargı bölgeleri de dahil olmak üzere 65’ten fazla ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi. Borsa, devam eden kripto ayı piyasası tarafından vuruldu ve bu yıl personelinin %20’ye varan kısmını işten çıkardı.

Gemini ve Genesis, Cointelegraphs’ın yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Yorum yapın