Krediye Hazır Olun: Sağlıklı Bir Cibil Puanı Korumanın 10 Yolu

Kredinizin anında onaylanması için iyi bir CIBIL puanına sahip olmanız önemlidir. İyi bir CIBIL puanı elde etmek için tek gereken taksitli geri ödemelerde dakiklik, samimiyet ve tutarlılıktır. İşte iyi bir CIBIL skorunu korumanın on yolu.

CIBIL puanı nasıl hesaplanır?

Rakam hesaplamanın aksine, CIBIL puanı, ödeme geçmişi, ödeme geçmişinin uzunluğu, ödenmemiş kredi sayısı, borç miktarı, kredi karması vb. gibi bir dizi faktör göz önünde bulundurularak hesaplanır. Mükemmel bir CIBIL puanı 750- 900. İyi bir CIBIL puanı 650-750 aralığındadır. 550-650 arasında değişen CIBIL puanı ortalama kategorisine, 300-500 aralığında gelen ise zayıf kategorisine girmektedir.

CIBIL puanını yükseltmek için akılda tutulması gerekenler aşağıdadır:

Taksitlerle Disiplinli Olun

Kredi taksitlerini zamanında ödemeye özen gösterin. Mevcut borcun geri ödenmesi, CIBIL puanının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bir kredinin geri ödenmemesi veya taksitlerin geç ödenmesinin CIBIL puanınızı büyük ölçüde etkileyebileceğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, son dakika karmaşasını yaşamamak için hatırlatıcılar ayarlamanız ve kredi taksit tarihlerini takvimlerinize eklemeniz önerilir. Kredi kartı aidatlarının zamanında ödenmesi de önemlidir. Aksi takdirde, bu durum CIBIL puanınızı da etkileyebilir.

Kredi limitinizi azaltın

İyi bir CIBIL puanı derecelendirmesi sağlamak için bir diğer önemli önlem, kredi kullanımını optimize etmektir. Bu, kredi kartı kullanımını azaltmak için kişinin kredi tutarını kısması veya harcamalarını kısması gerektiği anlamına gelir. Kredi kartlarının minimum kullanımı, sizi kredi puanınızın olası zararlarından kurtarabilir. Bunun dışında kredi başvurusu yaparken dikkatli olunması gerekiyor. Tek seferde birden fazla krediye gitmek, kredi puanına zarar verebilir.

Fazla borçtan uzak durun

Düşük faiz oranları ve çeşitli müşteri avantajları sizi borç para almaya ve harcamaya ne kadar cezbetse de, yalnızca ihtiyacınızı karşılamak için borç almayı veya kredi kartı kullanmayı unutmayın. Daha büyük miktarda borç, CIBIL puanınızı etkileyebilir. Belirli bir süre boyunca üzerinizde sınırlı sayıda kredi bulunmalıdır.

CIBIL raporlarınızı ve CIBIL puanınızı kendiniz inceleyin

CIBIL puanınızı ve CIBIL raporunuzu kontrol etmek, belgelerinizdeki bir hatadan veya başka bir sorundan kaynaklanan her türlü CIBIL puanınızın düşmesini önleyecektir. CIBIL raporunu www.cibil.com adresinden talep edebilirsiniz. Bazen, kaydınızı güncellerken veya belgeleri yüklerken bazı tutarsızlıklar olabilir. CIBIL raporunu düzenli olarak kontrol etmek, bu tür hataları zamanında düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Yeni kredi kartlarına dikkat edin

Yeni kredi kartları satın almak, kredi almanıza yardımcı olabilir, ancak önlem aynı zamanda ters tepebilir. Aşırı kredi kartına sahip olmak ve savurgan harcamalar, kredi puanınızı kötü etkileyebilir. Bu nedenle kredi kartı başvurusu yaparken dikkatli olmanız ve başvurmadan önce CIBIL puanınızı bir kez kontrol etmenizde fayda var. Kredi alma şansının daha yüksek olduğu bir bankadan kredi kartı almak daha iyidir.

Portföydeki kredi türlerini çeşitlendirin

Belirli bir kredi kaynağına uzun süre bağlı kalmak yerine CIBIL puanınızı zedeleyebilir. Bu durumda, CIBIL puanının yol harcamanıza engel olmaması için kredi seçeneklerini araştırmak daha iyidir. İnsanlar, kişisel krediler, güvenlik kredileri, uzun ve kısa vadeli krediler vb. dahil olmak üzere çeşitli kredi kaynakları içerebilir.

Bir kredi geçmişi oluşturmak için ödünç alın

İyi bir kredi puanına sahip olmak için geçmişte kredi ya da kredi çekmiş olmak önemlidir. Geçmişte hiç kredi almamış olanlar için kredi notunun düşük olma ihtimali vardır. Bu nedenle, borç alarak veya kredi alarak iyi bir kredi geçmişi oluşturmanız önerilir.

Kredi limitinizi artırın

Kredi puanınızı yükseltmenin hızlı bir yolu, kredi limitinizi artırmaktır. Bu, kredi kullanım oranınızı azaltacak ve sonuçta kredi puanınızı yükseltecektir. Kredi limitinizi aşırı kullanmak, sağlıklı CIBIL puanı için asla iyi bir uygulama değildir, çünkü kredi kullanım oranınızı vurabilir ve temerrüde düşme riskini artırır. Bu nedenle, kredi limitinin aşırı kullanımı, kredi puanınızı büyük ölçüde etkileyebilir ve bu, kredi limitinizi artırarak önlenebilir.

Daha uzun vadeli bir kredi için gidin

Bir kredinin kullanım süresine ve EMI miktarına kişinin mali kabiliyetine göre karar verilmesi her zaman tavsiye edilir. Herhangi bir şüphe veya karışıklık durumunda, EMI miktarını azaltacak olan daha uzun vadeli bir krediyi tercih etmek her zaman tercih edilmelidir. Bu, EMI’yi zamanında ödemenizi kolaylaştıracak ve CIBIL puanını yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Ortak hesaplara dikkat

Müşterek hesap sahibi veya başka birinin kredisine garantör olmayı kabul etmeden önce her zaman dikkatli olun. Bir kredideki herhangi bir temerrüt, CIBIL puanınızı etkileyecektir. Bu yüzden bu rolü sadece iyi güvendiğiniz kişiler için almanız tavsiye edilir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın