Kredi Başvurusu Mu? Cibil Puanınızı Çevrimiçi Olarak Nasıl Kontrol Edeceğiniz Aşağıda Açıklanmıştır

Kredi geçmişinizin üç basamaklı sayısal bir özetinden oluşur. Değer 300 ile 900 arasında değişebilir. Mükemmel bir CIBIL puanı 750-900 aralığında gelir. İyi bir CIBIL puanı 650-750 aralığındadır. 550-650 arasında değişen CIBIL puanı ortalama kategorisine, 300-500 aralığında gelen ise zayıf kategorisine girmektedir.

CIBIL puanını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır

cibil puanı bir kişinin en az 6 aylık geçmiş mali verileri esas alınarak hesaplanır.

Resmi web sitesine gidin https://www.cibil.com/

Ad, doğum tarihi, adres, pin kodu, kimlik kanıtı, geçmiş kredi geçmişi ve diğer ilgili veriler gibi kişisel bilgilerinizi isteyen çevrimiçi formu doldurun.

CIBIL, bilgilerinizi doğrulamak için size bir OTP gönderecektir. Hatta sizi daha iyi tanımak için sizden daha fazla bilgi isteyebilir. CIBIL sağlam bir kimlik doğrulama sürecini takip eder. Ev kredisi, kredi kartı ve cep telefonunuz gibi farklı kredilerinizin ayrıntılarının elinizin altında olduğundan emin olun.

Başarılı doğrulamanın ardından, CIBIL puan raporunuzu ücretsiz olarak alacaksınız. CIBIL size bir takvim yılında bir kez ücretsiz olarak bir CIBIL Puanı ve Raporu sunar.

Bununla birlikte, CIBIL puanlarınızı kontrol etmek istiyorsanız, kullanıcıların zaman zaman CIBIL puanlarını kontrol etmeye devam edebilecekleri abonelik planlarını da seçebilirsiniz. Web sitesi üç plan sunuyor – için 1 aylık temel plan 550, 6 aylık standart plan 800 ve 1200 için Premium 1 yıllık plan. Kullanıcılar, her planda sunulan özellikleri görmek için CIBIL web sitesini kontrol edebilir.

Resmi web sitesinin yanı sıra, CIBIL puanları bankaların web sitesinde ve Paisabazar.com, IIFL, Bajaj Finance vb. diğer finansal kuruluşlarda da yalnızca adınızı, doğum tarihinizi, adresinizi, pin kodunuzu, PAN kart numaranızı girerek ücretsiz olarak kontrol edilebilir.

Ancak, sadece CIBIL puanınızı kontrol etmek yeterli değildir, iyi bir kredi puanına sahip olmak da önemlidir.

CIBIL Puanınızı nasıl koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır

Kredi taksitlerinizi zamanında ödemeye özen gösterin. Taksitlerin kaçırılması, gelecekteki krediler için kredi puanını etkileyebilir.

Kredi kartı kullanımını azaltmak için kredi miktarını azaltın veya harcamaları azaltın.

Düşük faiz oranlarına rağmen çok fazla borç almaktan uzak durun.

Kredi puanınızı yükseltmenin hızlı bir yolu, kredi limitinizi artırmaktır.

Borçlular, EMI’nin daha az alması ve geri ödemesinin kolay olması için uzun vadeli krediye de gidebilirler.

Asla başka birinin kredisine kefil olmayın, çünkü onların kredisindeki herhangi bir temerrüt de Kredi puanınızı etkileyebilir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın