Kraken, ‘Bariz’ Yaptırım Ihlalleri Nedeniyle Abd Hazine Bakanlığı Ofac Ile Anlaştı

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi veya OFAC, kripto borsası Kraken ile “İran’a yönelik yaptırımların bariz ihlali” nedeniyle anlaşmaya vardığını duyurdu.

OFAC, 28 Kasım’da yaptığı bir duyuruda, Kraken’in ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmesiyle ilgili “potansiyel hukuki yükümlülüğünü yerine getirmek için” yapılan bir anlaşmanın parçası olarak 362.000 dolardan fazla ödemeyi kabul ettiğini söyledi. ABD merkezli kripto borsası, Hazine ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak yaptırımlara uyum kontrollerine 100.000 dolar yatırım yapacak.

OFAC, “Kraken’in, otomatik internet protokolü (IP) adres engelleme sistemi dahil olmak üzere uygun coğrafi konum belirleme araçlarını zamanında uygulamadaki başarısızlığı nedeniyle, Kraken platformunda sanal para birimi işlemleri yaparken İran’da olduğu anlaşılan kullanıcılara hizmet ihraç etti” dedi.

Cointelegraph’a yaptığı açıklamada Kraken baş hukuk sorumlusu Marco Santori, borsanın OFAC’a “gönüllü olarak kendi kendini bildirdiğini ve hızlı bir şekilde düzelttiğini” söyledi:

“Kraken, bu karara varmadan önce bile uyum önlemlerimizi güçlendirmek için bir dizi adım atmıştı. Buna kontrol sistemlerini daha da güçlendirmek, uyum ekibimizi genişletmek ve eğitim ile hesap verebilirliği geliştirmek dahildir.”

ABD, 1979’dan beri İran’a, ülkedeki işletmelere ve bireylere mal veya hizmet ihracatını yasaklayan yaptırımlar uyguluyor. Ancak Kraken’in, İran’da ikametgahı olan tahmini 1.500 kişinin hesap sahibi olmasına izin vererek 2019’dan beri bu kontrolleri ihlal ettiği iddia ediliyor. Kraken’de, onlara kripto alma ve satma imkanı veriyor.

The New York Times’ın Temmuz ayındaki bir raporuna göre, dönemin CEO’su Jesse Powell, özellikle yaptırımlardan bahsetmese de, Kraken’in çıkarları herhangi bir potansiyel mali veya yasal cezadan ağır basarsa yasayı çiğnemeyi düşüneceğini öne sürdü. New York Times ayrıca Kraken’in ABD tarafından yaptırım uygulanan ülkeler olan Suriye ve Küba’daki bireyler için kripto para erişimine izin verdiğini bildirdi.

Powell, Eylül ayında CEO olarak istifa edeceğini duyurdu.

İlgili: Kripto borsası Kraken, FTX ve Alameda ile ilgili hesapları dondurdu

Eylül 2021’de ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, Kraken’e Haziran 2020’den Temmuz 2021’e kadar uygun olmayan ABD’li müşterilere “dijital varlıklarda marjlı perakende emtia işlemleri” sunarak Ticaret Borsası Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla 1 milyon dolardan fazla para cezası ödemesini emretti. Kraken’in yeni CEO’su Dave Ripley, Eylül ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na kaydolmak için bir neden görmediğini çünkü “listelemekle ilgilendiğimiz menkul kıymetler olan herhangi bir token yok” dedi.

Yorum yapın