Köknar Ağacı Fonu, Bitcoin Trust’ta Değişiklikleri Zorlamak Için Grayscale’e Dava Açtı

Fir Tree Capital Management, amiral gemisi Bitcoin Trust’ı çalıştırma biçimindeki değişiklikleri zorlamak için kullanılabilecek bilgileri talep eden Grayscale Investments’a dava açtı.

Bloomberg’e göre, Delaware Chancery Mahkemesi’nde Grayscale aleyhine 6 Aralık’ta bir şikayette bulunuldu ve Grayscale’in ücretlerini düşürmesi, ödemeleri başlatması ve Digital Currency Group ile olan ilişkisine ilişkin belgeleri teslim etmesi amaçlanıyor.

Riskten korunma fonu, Grayscale’in 10,7 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir spot borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme çabalarını da durdurmak istiyor.

New York merkezli koruma fonu şikayetinde, yaklaşık 850.000 bireysel yatırımcının “Grayscale’in hissedarlara karşı düşmanca davranışlarından zarar gördüğünü” söyledi.

Ycharts’tan alınan verilere göre, Grayscale’in Bitcoin tröstünün hisseleri şu anda temel dijital varlığı Bitcoin’in Net Varlık Değerinde (NAV) %43’lük rekor bir iskontoyla işlem görüyor.

Bunun nedeninin çoğu, GBTC sahiplerinin, itibari para veya kriptoya yönelik bir itfa programı sunmadığından, onları başka bir piyasa katılımcısına satmak dışında GBTC pozisyonlarından çıkmak için çok az veya hiç yolu olmamasından kaynaklanmaktadır.

Fir Tree, Grayscale’in 2014 yılına dayanan itfa çubuğunun “kendi kendine empoze edildiğini” iddia ediyor ve Grayscale’in karları azaltacağı için hisseleri itfa etmeyi reddettiğini iddia ediyor.

Firma ayrıca Grayscale’in tröstü bir ETF’ye dönüştürmeye çalışmaktan vazgeçmesini istiyor ki bunu birkaç yıl boyunca tekrar tekrar yapmaya çalıştı ve başarılı olamadı.

Fir Tree’nin avukatları şikayette, “Bu strateji muhtemelen yıllarca süren davalara, milyonlarca dolarlık yasal ücrete, sayısız saat kaybedilen yönetim süresine ve düzenleyicilerle iyi niyete mal olacak” dedi. “Bu arada, Grayscale tröstün azalan varlıklarından ücret toplamaya devam edecek.”

Ancak Grayscale, fonların bir ETF’ye dönüştürülmesinin, hisseleri oluşturmasına ve kullanmasına izin verecek olan şey olduğunu ileri sürdü.

Bir Grayscale sözcüsü, Cointelegraph’a ABD düzenleyicileri tarafından izin verildiğinde GBTC’yi her zaman bir ETF’ye dönüştürmeyi planladığını söyledi.

“Bunun GBTC ve hissedarları için en iyi uzun vadeli ürün yapısı olduğuna kuvvetle inandığımız için GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürme konusunda %100 kararlıyız.”

“Grayscale’de misyonumuz, yatırımcıların sürekli gelişen kripto ekosistemine tanıdık, güvenli ve şeffaf yatırım araçlarıyla erişmesine yardımcı olmaktır. Hissedarlarımızın görüşlerine saygı duyuyoruz ve ürün yapılarımız ve çalışma modelimizin ayrıntıları konusunda onlarla doğrudan iletişim kurmayı takdir ediyoruz.”

İlişkili: Gri tonlamalı hukuk görevlisi, Bitcoin ETF davasının iki yıl sürebileceğini söyledi

GBTC hisseleri ile Bitcoin arasındaki fark, iflas etmiş durumdaki kripto borsası FTX’in çöküşünden sonraki haftalarda yaklaşık %50’ye yükseldi.

Yahoo Finance’e göre GBTC’deki hisseler, 12 Kasım 2021’de hisse başına 51,47 ABD Doları olan zirve konumundan bu yana neredeyse bir yıldır kademeli olarak düşüyor ve Yahoo Finance’e göre bu yazının yazıldığı sırada hisse başına fiyat 8,76 ABD Doları seviyesinde bulunuyor.

Yorum yapın