Kitle Fonlaması, Bitcoin’deki Yıldırım Adreslerinden Destek Alıyor

Yıldırım Ağı tekrar saldırıyor. Bitcoin (BTC) için küçük ama önemli bir gelişmeyle, yeni bir tür BTC adresi tanıtıldı: “Yıldırım Adresi”. Bu benzersiz tanımlayıcılar, Bitcoin blok zincirinin üzerinde çalışan bir katman-2 ödeme protokolü olan Lightning Network’te kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.

Bitcoin kullanıcılarının para gönderebileceği, alabileceği ve hatta artırabileceği yöntemlere kullanıcı dostu bir ek olan Lightning adresleri gözetim altında tutulabilir veya kullanıcılar kendi düğümlerine bağlanabilir. Kitle fonlaması, Yıldırım Adresleri için gerçek dünyadaki en popüler kullanımlardan biridir.

Cointelegraph, Aydınlatma Adreslerinin nasıl kullanılacağını ve kitle fonlamasının bu teknoloji için neden düşük maliyetli bir meyve olduğunu daha iyi anlamak için Geyser Fund’ın baş teknoloji sorumlusu MetaMick ile konuştu. Geyser Fund, GoFundme’ye benzer, ancak Bitcoin ve Lightning kullanan bir kitle fonlaması platformudur.

Lightning Adresleri, “Kullanıcıların yıldırım yoluyla birbirlerine değer göndermesini mümkün kılan e-posta benzeri tanımlayıcılardır. Ezberlenmesi kolay ve yeniden kullanılabilir (bolt11 yıldırım adreslerinin aksine),” diye açıklıyor Geyser Fund’ın baş teknoloji sorumlusu MetaMick. Cointelegraph hizmeti denedi ve kısa sürede para toplamayı başardı:

Bu cüzdan adresleri, Wallet of Satoshi, CoinCorner veya BitRefill gibi saklama çözümlerinde oluşturulabilir ve hızlı bir şekilde Geyser Fund ile senkronize edilebilir:

“Cüzdanınızı Geyser’e bağlamanız yeterli ve tüm bağışlar doğrudan cüzdanınıza gidiyor.”

Kitle fonlaması uzun zamandır Bitcoin ve kripto para biriminin ilgi alanı olmuştur. Bitcoin’in sansüre dayanıklı ve kendi kendini yöneten özellikleri sayesinde, çevrimiçi para göndermenin en etkili yollarından biridir.

20’den fazla tak ve çalıştır Lightning Cüzdan adres türü mevcuttur. Kaynak: Gayzer

Bitcoin’i para toplamak için kullanmanın ilk yaygın kullanım örneği, bankacılık hizmetlerine erişim kesildiğinde Julian Assange’ın binlerce Bitcoin topladığı 2011 Wikileaks kampanyasıydı. Daha yakın zamanlarda, Kanada Kamyon Şoförü Protestoları, Kanada hükümeti USD tabanlı kitle fonlaması çözümlerini kapattığında Bitcoin’i kullandı; Nijerya’daki protestocularla benzer bir hikayeydi.

Ancak Yıldırım Adresleri, finansmanı hem hız hem de kullanım kolaylığı açısından bir adım ileriye taşıyor. Lightning Network üzerindeki işlemler, normal Bitcoin işlemleri için ortalama 10 dakikaya kıyasla neredeyse anında tamamlanabilir. Lightning, gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalarda yapılanlar gibi sık sık yapılan küçük ödemeler veya dünyanın dört bir yanındaki içerik oluşturuculara küçük bağışlar göndermek için idealdir.

Ve Yıldırım Adresleri sayesinde, Bitcoin kullanıcıları artık daha hızlı ve basit bir kullanıcı deneyimiyle para toplayabilir. Ayrıca Geyser, “hodl faturaları” sayesinde tüm fonlar doğrudan içerik oluşturucuların Lightning Adreslerine iletildiğinden, saklama görevlisi olarak hareket etmekten kaçınır. Sonuç, Bitcoin felsefesinin temel ilkelerinden biri olan güvene dayalı olmayan ve gözetimsiz bir süreçtir.

İlişkili: Tıbbi tavsiye değil: Bitcoiner, BTC ödemelerini elle yapmak için Lightning çipi yerleştirdi

Nihayetinde, daha kullanıcı dostu cüzdanlara duyulan ihtiyaç ve mevcut ödeme sistemleriyle daha iyi entegrasyon gibi Lightning Network ile aşılması gereken bazı engeller olsa da, Lightning Network’ün ödemelerin yapılma biçiminde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğu açıktır. , ve internetten para toplanır.

Daha fazla kullanıcı Lightning Network’ü benimsedikçe ve bu yeni adreslerin avantajlarından yararlandıkça, çevrimiçi olarak daha verimli, uygun maliyetli ve sansüre dayanıklı ödemelere doğru önemli bir geçiş görmemiz olasıdır.

Yorum yapın