Kısa Ve Uzun Vadeli Hedefler Için Varlık Tahsisi

Ancak, hedefleriniz için vadeye kalan süreye göre varlık tahsisi yapmalısınız. Bunun nedeni, kısa vadeli hedefleriniz için külliyat ve zaman çerçevesinin muhtemelen uzun vadeli hedeflerinizden farklı olmasıdır. Ayrıca, daha kısa süre işe yarayan yatırım ve varlık tahsis stratejisi daha uzun süre işe yaramayabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Finansal bir hedefe yaklaştıkça, o hedef için portföyde risk alma yeteneği azalır.

Bu nedenle, farklı finansal araçların iyi bir karışımı ile kısa ve uzun vadeli hedefleriniz için ayrı portföyler oluşturmak çok önemlidir. İşte bunu nasıl yapabileceğiniz.

Kısa vade hedefleri: Bu hedeflerin vadesi 2-3 yıldan azdır. Hedefler genellikle ev tadilatı, tatil veya acil durum fonunu içerir. Bu hedefler yakın geleceğiniz için olduğu için seçebileceğiniz yatırımlar sınırlıdır. Bunların düşük riskli olması ve istikrarlı getiriler sağlaması gerekir. Sonuç olarak, ideal seçenekler borç fonları, tahviller, banka FD’leri vb. olacaktır. Borçlanma araçlarının tipik getirisi %6-7 civarındadır. Bu, büyük meblağlar yatırmanız gerekeceği anlamına gelir.

Örneğin, kaydetmek istiyorsunuz. İki yıl sonra evinizi yenilemek için %6,5 getiri oranıyla 15 lakh. Bunu başarmak için, özsermaye kısa vadede dalgalı olabileceğinden, borçlanma araçlarına güvenmeniz muhtemeldir. Para çekme anında piyasa düşüş eğilimi gösterirse paranız sıkışabilir.

Bu göz önüne alındığında, etrafta tasarruf etmeniz gerekecek İki yıl boyunca her ay 60.000 veya Toplu ödeme olarak 13.2 lakh. Borç yatırımlarının daha düşük getirileri olsa da, hisse senedine kıyasla portföyünüzdeki volatiliteyi ve piyasa riskini de azalttığını unutmayın. Kısa vadeli yatırımlar için, istikrarlı getirilere odaklanılmalıdır.

Uzun süreli hedefler: Uzun vadeli hedefler, yatırım seçeneklerini seçme açısından nispeten daha fazla esneklik sağlar. Bu hedefler arasında emeklilik, ev satın alma, çocuğun yüksek öğrenimi vb. yer alabilir. Olgunlaşma süresi daha uzun olduğu için sabit getirili enstrümanların ötesine geçebilirsiniz. Enflasyonu aşan getiriler elde etmek için öz sermayeyi portföyünüzün ana bileşeni olarak dahil edebilirsiniz. Özkaynak ağırlıklı bir veya öz sermaye ile borç varlık tahsisi arasında bir denge seçebilirsiniz. Öncelikle, beklenen getirilerle ilişkili risk toleransınıza bağlıdır.

Diyelim ki yaşınız 35. Aylık harcamalarınız 50.000 ve ihtiyacın var Yaşam tarzınızı sürdürmek için 25 yıl sonra 5 crore (tabloya bakın). Yatırım yapmanız gereken miktar, beklenen getiri oranına bağlı olacaktır. Ayrıca, bu, seçtiğiniz özkaynak ve sabit getirili enstrümanların karışımına bağlıdır. İlk seçeneği seçmek, daha yüksek büyümeye yol açacak, ancak aynı zamanda sizi daha yüksek risklere maruz bırakacaktır. Borçlanma araçlarında ise tam tersi olacaktır. Bu nedenle, portföyünüzün varlık tahsisine dengeli bir yaklaşımı yansıtması çok önemlidir (tabloya bakın). Bu aynı zamanda gerekli yatırımınızı azaltacak ve risklerinizi ve getirilerinizi dengeleyecektir.

Bu nedenle, önce kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi değerlendirin ve ardından fonlarınızı uygun varlık sınıflarına tahsis edin. Temel kural, kısa ve uzun vadeli hedefleri aynı tahsisle karıştırmamaktır.

Anup Bansal, Scripbox’ta baş işletme yetkilisidir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın