Kilidi Açılabilir Içeriği Nft Koleksiyonunuza Nasıl Ekleyebilirsiniz?

2021’deki muhteşem koşunun ardından neredeyse herkes, en azından yüzeysel olarak, değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) ne olduğunu biliyor. Her ne kadar pek çok kişi NFT’lerin sürekli olarak yeni büyüleyici işlevsellik ve kullanım durumları elde ettiğini bilmiyor olsa da.

Bu makale, heyecan verici bir özelliğin rolünü vurgulayacaktır: NFT’lerde kilidi açılabilir içerik. Sizin için avantajlarını ve kullanım durumlarını inceleyeceğiz ve kilidi açılabilir öğeleri NFT koleksiyonunuza nasıl ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Table of Contents

NFT nedir?

Geleneksel olarak NFT’ler, çevrimiçi olarak alınabilen ve satılabilen bir blok zincirindeki benzersiz kriptografik dijital varlıklar olarak tanımlanır. Dijital resimler, şarkılar, videolar, oyun içi öğeler, emlak ve hatta kişisel genomlar dahil olmak üzere neredeyse her şey olabilirler.

En önemlisi, NFT’ler sanatçılar için ademi merkeziyetçilik, mülkiyetin doğrulanması ve yönetimi, transfer edilebilirlik ve ticaret kolaylığı, nadirlik ve kıtlık gibi avantajlar sağlar. Hepsinden önemlisi, NFT’ler, içerik oluşturucuların akıllı sözleşmeler kurarak herhangi bir üçüncü tarafın arabuluculuğu olmaksızın ikincil satışlardan telif ücreti kazanma olasılığı ile tamamen yeni bir içerik oluşturucu ekonomisi oluşturur.

Yine de, NFT’lerin sanatçılar ve topluluk için bariz avantajlarına rağmen, pek çok insan hala bunların geçici bir çılgınlık olduğuna inanıyor. NFT şüphecileri, bir blok zincir üzerindeki bu tür beceriksiz dijital NFT sanatının gerçekte gerçek sanatla çok az ilgisi olduğunu tekrar tekrar tekrarlamaya devam ediyor.

Elbette, NFT’lerin çoğu, çevrimiçi pazarlarda satın almak ve satmak için mevcut blok zincirlerinde çeşitli statik öğeler olarak bulunur. Ve aracı olmadığı için, düşük kaliteli içerik de dahil olmak üzere tamamen her şey olabilir.

Bununla birlikte, topluluk, NFT fenomeninin yalnızca dijital sanatı ve modaya uygun yüksek fiyatlı koleksiyon ürünlerini kapsamadığını unutmamalıdır, çünkü altta yatan teknoloji içerik oluşturucuların bağımsız JPEG’lerden veya GIF’lerden çok daha fazlasını yapmasına olanak tanır.

NFT’ler düzinelerce kullanım durumu sağlar. Örneğin, doğası gereği, NFT’ler kullanıcıların “sahip olabileceği” benzersiz belirteçleri temsil eder; bu, herhangi bir NFT’nin aynı zamanda bir kanıt biçimi, sertifika veya anahtar işlevi görebileceği anlamına gelir. İnsanlara değer sağlamak için bu “erişim kontrolü” biçimini kullanmanın yeni ve yenilikçi yollarının yelpazesi, yalnızca içerik oluşturucuların hayal gücü ile sınırlıdır. İşte tam da bu noktada kilitlenebilir içerik konsepti devreye giriyor.

NFT’ler, sanatçıların işlevlerini çeşitlendirmek için kullanabilecekleri büyük miktarda yaratıcılığa sahiptir. Kilidi açılabilir içerik, NFT’ye dijital simgenin dışında gerçek dünya değeri ekleyebilen ve ona yaratıcılık getirebilen, böylece ticaret deneyimini geliştiren unsurlardan biridir. Temel olarak, kilidi açılabilir içerik, yalnızca NFT sahibi tarafından erişilebilen özel öğeler ve hizmetler için bir anahtardır. Satın alma işleminden sonra bir NFT’nin alıcısı tarafından görünür hale gelir.

Kilidi açılabilir içerik özel herhangi bir şey olabilse de, daha sık olarak, kilidi açılabilenler daha yüksek çözünürlüklü NFT dosyalarına bağlantılarla veya nakliye ayrıntılarıyla veya sanatçının iletişim bilgileriyle fiziksel kopyasını satın alma fırsatlarıyla sunulur. Bunun da ötesinde, kilidi açılabilir içerik, bir NFT koleksiyonuna değer katmak için yararlı bir araçtır ve ikincil pazarda ilgi çekmenin harika bir yoludur.

Sanatçılar için açılabilir içerik, NFT koleksiyoncularına gerçek dünyada değeri olan orijinal bir şey sunarak onlara saygı duyma ve onları onurlandırma fırsatıdır. Bu şekilde, kilidi açılabilenler, NFT’ler için genişletilmiş nadirlik ve talep etkisi yaratır.

NFT’lerde kilidi açılabilir içeriği kullanmanın çok çeşitli yolları vardır ve örnekleri pratik olarak sonsuzdur. Dijital görüntülerin daha yüksek çözünürlüklü sürümlerinden ve ek video içeriğinden özel topluluklara veya sertifikalara erişime kadar neredeyse her şey olabilir.

NFT'lerde kilidi açılabilir içerik kullanım durumları

Örneğin müzisyenler, kayıtlarının fiziksel bir kopyasını göndermek veya hayranların gösterilerine erişmesini sağlamak için biletleri dağıtmak için kilidi açılabilir içeriğe sahip NFT’leri kullanabilir. Dahası sanatçılar, NFT parçalarını satın alan şanslı koleksiyonerler için özel sahne arkası içerikleri ekleyebilirler.

Kilidi açılabilir içerik pek çok hareketli yeni fikir ortaya çıkarabilse de, onu destekleyen NFT pazar yerleri bir yandan sayılabilir. Bunun başlıca nedeni, NFT pazar yerlerinin iki ana zorlukla karşı karşıya kalmasıdır.

Her şeyden önce, bir depolama sorunu var. NFT platformları, potansiyel olarak büyük maliyetlere yol açabileceği için zincir üzerinde depolama sunmaz. Bu nedenle, genellikle NFT’ler IPFS, Arweave gibi dağıtılmış dosya sistemlerinde ve hatta merkezi sistemlerde depolanır.

Ardından, kilidi açılabilir içerik aslında zincirde depolanmazsa, platforma özel hale gelir. Bu, özel açılabilir içerik oluşturma fikirlerini ve bunu NFT koleksiyonlarına ekleme olanaklarını sınırlar. Ancak, kendi platformlarında NFT’ler için kilidi açılabilir içerik uygulayan birkaç NFT platformu var: OpenSea, Solsea, Rarible ve Mintable.

Genel olarak, sanatçılar için kilidi açılabilir içerik ekleme seçeneği, NFT’leri kurarken NFT pazaryerlerinde mevcuttur. Diğer bir deyişle sanatçılar, kilidi açılabilir öğeleri oluştururken veya düzenlerken ekleyebilir. Peki, kilidi açılabilir içeriği NFT koleksiyonunuza nasıl ekleyebilirsiniz?

OpenSea, Solsea veya bunu destekleyen başka herhangi bir platforma kilitlenebilir içerik eklemek arasında pek bir fark yoktur. Şema yaklaşık olarak aynıdır. Unlockable’lar düz metin içeriğiyle sınırlıdır. NFT platformları, eserin hikayesi, teşekkür mesajı veya orijinallik sertifikası gibi sanatçıların tercih ettiği herhangi bir içeriği eklemek için geniş bir metin alanı sağlar.

Metin biçimiyle sınırlı, kilidi açılabilir içerik ekleme ayarları, NFT içerik oluşturucularının istedikleri herhangi bir dosyayı resim veya video biçiminde yükleyemeyecekleri anlamına gelir. Alternatif olarak, kendilerinin düzenlemesi gereken, beğendikleri diğer depolama çözümlerinde barındırılan gerekli dosyalara bağlantılar ekleyebilirler. Bu nedenle, kilidi açılabilir içeriğin uzun süre kullanılabilir durumda kalmasını sağlama sorumluluğu yazarlara aittir.

NFT'nize kilidi açılabilir içerik eklemek için_ şu adımları izleyin

İlgili: Bir NFT nasıl oluşturulur: Değiştirilemez bir belirteç oluşturmaya yönelik bir kılavuz

2021, NFT’ler için temelin atıldığı ve benimsendiği çok önemli bir yıldı. Şimdi, 2022’de, kullanım durumlarını çeşitlendirmeyi ve dijital bir fenomen olarak NFT’nin konumunu güçlendirmeyi düşünmenin zamanı geldi. Ve açılabilir içerik özellikleri bu yönde atılan önemli adımlardan biri haline geliyor.

NFT’lerin işlevselliğini genişleten, NFT’ler için açılabilir içerik, sanatçıların yaratıcılığının sınırsız alanıdır – sadece onu güçlendirir. Bunun önemini abartmak zordur. Ayrıca, kilidi açılabilenler NFT’lere fayda sağlar. Hayranlar ve takipçiler için yalnızca NFT sahiplerinin görüntüleyebileceği gizli, kilidi açılabilir içerikle, NFT satın almak, yeni bir katılım katmanında sürpriz unsuruyla etkileşimli bir deneyim haline geliyor. Bu anlamda, kilidi açılabilenler, kripto endüstrisinde gelişme ve sanatçılara ve topluluklarına fayda sağlama potansiyeline sahiptir.

Yorum yapın