Kerala’da Başbakan Modi diyor; Teknoloji Start-up’larına Etkisi Ne Olacak? – apk haber

Başbakan Narendra Modi, eyaletin 1.500 Rs değerindeki büyük altyapı hamlesinin bir parçası olarak Hindistan’ın Kerala’daki ilk Dijital Bilim Parkı’nın temel taşını attı.

Sadece Dijital Bilim Parkı için değil, Başbakan Modi de Vande Bharat ve Su Metrosu gibi çeşitli projelerin açılışı için Kerala’yı ziyaret etti. Başbakan Modi, konuşmasında şunları söyledi: “Fiziksel bağlantının yanı sıra dijital bağlantıya da ihtiyaç var. Digital Science Park gibi projeler Digital India girişimini genişletecek.”

Üçüncü nesil Bilim Parkı, Kerala’nın Dijital Üniversitesi yakınında, Thiruvananthapuram’daki Teknopark IV. Aşama – Teknokent’te yaklaşık 14 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilecek. Tüm projenin iki yıl içinde tamamlanması beklenirken, önümüzdeki birkaç ay içinde park Kabani’deki 10.000 metrekarelik bir alandan faaliyete geçecek.

Kerala hükümeti, 2022-23 bütçesinde projenin iki blok halinde inşa edileceğini duyurdu. Devlet, toplam proje maliyeti için 200 Rs crore tahsis etti, geri kalanı endüstriyel ortaklar da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan geliyor.

İngiliz yarı iletken devi ARM, tesisin bir parçası olarak akademik, araştırma ve start-up ile ilgili faaliyetlerde Digital University Kerala ile işbirliği yapmayı kabul etti. Ek olarak, Manchester, Oxford ve Edinburgh Üniversiteleri de Dijital Bilim Parkı’nın inşasına katılmak için DUK ile Mutabakat Zaptı imzaladılar.

Table of Contents

Sektör Çapında Etki

Yapay zeka, robotik, elektronik, akıllı donanım gibi sektörlerin yanı sıra sürdürülebilir ve akıllı malzemeler gibi sektörlerin de Digital Science Park ile teknoloji start-up’ları tarafından destekleneceği düşünülüyor.

Applied Cloud Computing’de Dijitalleşmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mithun Kadam şunları söyledi: “Tesis, desteklemek için gerekli altyapı ve kaynakları sağlayarak yapay zeka girişimlerine ve şirketlere işbirliği yapmak, yenilik yapmak ve yeni yapay zeka tabanlı ürün ve hizmetler oluşturmak için bir platform sağlayacak.” Yapay zeka araştırma ve geliştirme.”

Ayrıca, tesisin robotik şirketleri ve yeni kurulan şirketler için ürünlerini ve hizmetlerini sergilemeleri, benzer düşünen diğer şirketlerle işbirliği yapmaları ve sahada en son araştırmaları yapmaları için bir merkez olacağına inanıyor.

Park, start-up’lar ve işletmeler için çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek sürdürülebilir ve akıllı malzemeler geliştirmek için ideal bir yer olacak. En son teknolojiye sahip araştırma tesislerine erişim, finansman ve işbirliği fırsatları sağlamanın yanı sıra akıllı donanımın test edilmesi ve prototiplenmesi için tesisler sağlayacaktır.”

Kadam’a göre bu altyapı, başta start-up’lar olmak üzere elektronik şirketlerinin birbirleriyle işbirliği yapmasına, fikir ve bilgi paylaşmasına ve ticarileştirilebilecek ürünler geliştirmek için son teknoloji altyapı ve kaynaklara erişmesine de yardımcı olacak.

CLIRNET’in Kurucu Ortağı Saurav Kasera, News18’e bu tesisin teknoloji şirketlerinin büyümesini desteklemek için muazzam bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

“Yapay zeka, robotik, elektronik ve diğer alanlar için uygulama geliştirmede kritik bir rol oynayan tasarım düşüncesi, en son teknoloji, eğitimli profesyoneller ve gelişmiş sistemlerin bir kombinasyonunu gerektirir. Dijital Bilim Parkı, bu tür birimlerden oluşan bir ekosistem oluşturarak, sektör oyuncuları arasında bilgi paylaşımı ve işbirliği için bir platform sağlayabilir” dedi.

Ayrıca yenilikçileri, uygulayıcıları, fon sağlayıcıları, pazarlamacıları ve kullanıcıları tek bir platformda birleştirerek ve geliştirme ile pazara giriş döngülerini hızlandırarak parkın bu gruplar için bir merkez görevi görebileceğine inanıyor.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın